Strona głównaWiadomościW Polsce powstaje coraz więcej gier. Rozwój branży gamingowej napędzany poprzez programy...

W Polsce powstaje coraz więcej gier. Rozwój branży gamingowej napędzany poprzez programy i dotacje rządowe

Polska staje się Ziemią Obiecaną dla studiów komputerowych. Każdego roku polski rynek gier komputerowych rośnie o 10 %.

Liczby wskazują na to, że w Polsce warto robić gry. Od poprzedniego roku wartość rynku gamingowego wzrosła o 300 milionów. Łącznie jest to 1,8 miliarda złotych. Dotychczas nasz udział w rynku globalnym sięgał 0,6 %, lecz rokowania na ten rok są bardzo pozytywne i mówi się o 0,4 % wzroście.

Wiele zawdzięczamy działaniom rządu polskiego mającym na celu pobudzenie wąskiego sektora gospodarki. Tu jako przykład można podać expose premier Szydło, która podkreśliła, jak ważne jest, aby jak  najwięcej specjalistów z dziedziny informatyki pozostało w Polsce. W realizacji tegoż planu ma pomóc uruchomienie programu wsparcia dla firm aktualnie funkcjonujących już na rynku bądź dopiero rozpoczynających swoją działalność.

Ponadto jeden z takich programów znajduje się już w fazie rozruchu. Odpowiada za niego Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W ramach realizacji celów polityki gospodarczej ogłoszono konkurs GameINN, który ma służyć intensyfikacji rozwoju polskich firm, a także pomóc im konkurować z zagranicznymi producentami. W mijającym roku już 38 projektów otrzymało zastrzyk gotówki, a ich łączne dofinansowanie wyniosło 116 milionów złotych.

„Jeśli gospodarka daje sygnały, że młodzi ludzie mogą znaleźć pracę lub stworzyć swój własny biznes w tych dziedzinach, gdzie czują się swobodnie, m.in. w innowacjach, programowaniu, twórczości artystycznej, to wówczas nie będą oni wyjeżdżać z Polski. Zostaną w kraju, bo będą czuli, że nie tylko chodzi o pieniądze, lecz także o atmosferę, która wspiera innowacje, przedsiębiorczość i chęć realizacji własnych marzeń”  mówi Paweł Leskowicz, dyrektor zarządzający Tate Multimedia (firma, która notabene otrzymała dofinansowanie) w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Biznes.

Rozwój sektora technologicznego, w tym branży gier komputerowych jest niezmiernie ważny dla polskiego rządu, toteż dofinansowanie podmiotów angażujących się w produkcję gier nie będzie jednorazową akcją charytatywną, a jednym ze stałych programów realizowanych ze środków pozarządowych i z budżetu państwa.

Źródło: biznes.newseria.pl

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię