Strona głównaWiadomościWindows 10 coraz popularniejszy wśród graczy, ale VR zawodzi

Windows 10 coraz popularniejszy wśród graczy, ale VR zawodzi

Steam opublikował najnowsze dane na temat swoich użytkowników. Jak zawsze pojawiło się sporo ciekawych informacji na temat stosowanego przez graczy oprogramowania i sprzętu.

Windows 10 w wersji 64-bitowej już od wielu miesięcy jest najpopularniejszym systemem operacyjnym wśród użytkowników Steama. Jednak w ostatnim czasie przekroczył poziom 50%, co można uznać za spory sukces. Aktualnie znajduje się na 50,15% komputerów łączących się z platformą cyfrowej dystrybucji. Do tego dochodzi jeszcze 1,05% użytkowników wersji 32-bitowej. Nie ma jednak czemu się dziwić skoro kilka nowych gier wśród wymagań ma Windowsa 10. Co ciekawe, cały czas prawie 1% graczy korzysta z Windowsa XP, który – jak na dzisiejsze standardy – jest już dość wiekowy.

Ciekawie prezentują się także dane na temat używanych przez graczy kart graficznych. Okazuje się, że cały czas najpopularniejsze są układy zintegrowane. Intel HD 4000 znajduje się na około 20% komputerów łączących się ze Steamem. Wśród modeli dedykowanych prym wiedzie GeForce GTX 970, który w marcu 2017 roku był używany przez 5,89% użytkowników. Całkiem nieźle radzi sobie nowa generacja kart Nvidii, bowiem GTX 1060 jest czwarty (4,45%), a GTX 1070 piąty (3,26%). Pierwsza karta AMD – Radeon HD 7700 – znajduje się dopiero na 17. lokacie. Jeśli chodzi o najnowszą generację Czerwonych, to RX 480 osiąga wynik 1,05%, a RX 470 zaledwie 0,38%. To pokazuje, jak dużo większą popularnością wśród graczy cieszą się konstrukcję Nvidii.

Z danych Steama dowiadujemy się także, że jeszcze nie nadszedł czas Wirtualnej Rzeczywistości. Chociaż od wielu miesięcy mówi się o tym, że VR będzie kolejnym hitem, to na razie kompletnie tego nie widać w statystykach. Aktualnie HTC Vive jest używane przez zaledwie 0,24% użytkowników Steama. Oculus Rift radzi sobie jeszcze gorzej i osiąga jedynie 0,13%. Ale w gruncie rzeczy nie powinno to być wielkim zaskoczeniem. Po pierwsze, sama technologia i gry są jeszcze niedopracowane. Po drugie, stworzenie zestawu do VR-u to bardzo kosztowna sprawa. Nie tylko trzeba kupić drogie okulary, ale też mieć mocnego PC-ta. Na razie niewiele osób może sobie na to pozwolić, co widać chociażby po statystykach popularności kart graficznych.

Źródło: Steam

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię