Wstęp

Pamięć RAM to nieodzowny element każdego komputera. Zwracamy uwagę głównie na jej wielkość, na drugim miejscu stawiając taktowanie, a jeszcze dalej opóźnienia. Dlatego czas w końcu odpowiedzieć na pytanie – jak duży wpływ ma taktowanie RAM-ów na wydajność w grach?

Dzisiaj kupno pamięci RAM to proces zdecydowanie bardziej skomplikowany niż jeszcze kilka lat temu. Wystarczy spojrzeć na dostępne zestawy DDR4. Taktowania zaczynają się już od 2133 MHz, a kończą nawet na 4700 MHz. Wiele osób bagatelizuje ten parametr, skupiając się na pojemności pamięci RAM. Tymczasem częstotliwość działania kości ma znaczenie, co za chwilę postaramy się udowodnić.

3 KOMENTARZE

  1. Nie można tak konstruować wykresów, słupki na pierwszy rzut oka przedstawiają niekiedy 2-krotną różnicę między najgorszym a najlepszym wynikiem i dopiero po przeczytaniu wartości słupka wychodzi, że w praktyce to zaledwie kilka% (FPS) różnicy. Powinno się startować ze skalą od 0 😉

  2. Chyba nie zrozumiales idei tego testu. Mial on za zadanie porownanie, jak opoznienia i taktowania wplywaja na wydajnosc systemu. Nie byla to proba wycisniecia z ramu maksymalnych wydajnosci.

  3. Test trochę bez sensu. Skoro obniżamy taktowanie trzeba było zastosować niższe opoźnienie.

    CL16 3000 = 10,67
    a np CL13 2666 = 9,75 i te pamięci w grze cs:go się lepiej sprawdzą w sensie będzie więcej FPS niż 3000.:)
    mam rację?

ZOSTAW KOMENTARZ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię