Strona głównaPoradnikiHardwareWszystko co chciałeś wiedzieć o pamięci RAM, ale bałeś się zapytać

Wszystko co chciałeś wiedzieć o pamięci RAM, ale bałeś się zapytać

Kiedy chcesz zbudować swój komputer i doszedłeś do wyboru pamięci RAM, może się wydawać, że poznanie odpowiednich oznaczeń GB, MHz i CL dla twoich potrzeb jest nieco przytłaczające.

Dlatego też w dzisiejszym artykule przedstawimy wszystko, co powinieneś wiedzieć o pamięci RAM, od najczęstszych pytań dotyczących szybkości w porównaniu z opóźnieniem oraz tego, która specyfikacja ma największe znaczenie przy podejmowaniu decyzji.

Dla przeciętnego gracza komputerowego, potencjał pamięci Random Access Memory (RAM) jest mierzony przez 3 kluczowe elementy: częstotliwość, opóźnienie i rozmiar (technicznie rzecz biorąc, rozmiar nie jest związany z prędkością — ale w celu ustalenia, jaka pamięć RAM jest dla Ciebie najlepsza, będziemy o tym mówić).

Pojemność pamięci RAM / Rozmiar

Rozmiar RAM to, jak sama nazwa wskazuje, całkowita pojemność pamięci, którą kupujesz. 4GB, 8GB, 16GB i 32GB to obecnie najczęściej spotykane rozmiary.

Dodatkowa pojemność oznacza, że Twój komputer będzie w stanie uruchomić więcej programów jednocześnie/przełączyć się między nimi płynniej.

Ogólnie rzecz ujmując, większa pojemność pamięci RAM jest zalecana, dla dobrego działania komputera. Gry oczywiście też korzystają na tym, ponieważ, mając większą pojemność pamięci RAM, dany tytuł może więcej informacji przechowywać w szybkiej pamięci RAM, niż zapisywać w pliku cache na dysku twardym lub SSD, przy czym nawet dyski SSD są wolne w porównaniu z pamięcią RAM.

Prędkość zegara RAM / częstotliwość

Prędkość zegara lub częstotliwość to wartość znamionowa MHz pamięci RAM obecnie większość pamięci RAM DDR4 mieści się w przedziale od 2400Mhz do 4800MHz. Pamięci DDR5 rozpoczynają się od częstotliwości 4800MHz, a obecnie najszybsze moduły dochodzą do 8000MHz

Szybsza prędkość zegara pozwala procesorowi na szybsze pobieranie danych znajdujących się na dyskach pamięci masowej. Skrócenie czasu potrzebnego procesorowi na uzyskanie dostępu do tych danych zwiększa wydajność w rzeczywistych scenariuszach i grach.

Prędkość zegara jest mierzona w megahercach (MHz), które wskazują, ile razy na sekundę pamięć RAM może uzyskać dostęp do swojej pamięci (jak się pewnie spodziewasz, więcej oznacza lepiej).

Latencja CAS

Ostatnią informacją odpowiadającą za wydajność modułu RAM jest Column Access Strobe lub CAS latency (lub po prostu „CL”), wartość CL bardzo często jest pomijana przez wielu graczy przy wyborze pamięci a ma ona duże znaczenie w ogólnej wydajności modułów.

CL wskazuje, jak długo RAM potrzebuje na rozpoznanie polecenia/akcji (podobnie jak monitor ma opóźnienie między otrzymaniem kliknięcia myszką a wizualnym wyświetleniem wyniku).

Opóźnienie CAS jest zwykle rejestrowane przez 4 liczby w następującym formacie: 16-18-19-30, która reprezentuje liczbę cykli zegara potrzebną do zarejestrowania przez RAM polecenia. Jest to pierwsza liczba z 4, która jest zwykle używana do ustalenia CL. Prawie wszystkie popularne dziś pamięci RAM DDR4 mieszczą się w przedziale CL 13 i CL 22 (najczęściej CL 15-19). W przypadku modułów DDR5 rozpoczynamy od CL 30, a kończymy na CL 40. Przy czym najpopularniejsze są moduły CL 40.

Jak więc opóźnienia wpływają na końcową szybkość modułów RAM. Najlepiej będzie posłużyć się przykładem: jeśli masz bardzo szybką pamięć RAM DDR4 4200MHz, ale z wysokim opóźnieniem CL22, to byłoby to jak granie na monitorze o wysokiej częstotliwości odświeżania, ale każda z twoich akcji zajmuje sekundę, aby została zarejestrowana i wykonana.

Jak duże znaczenie ma prędkość pamięci RAM?

Krótka odpowiedź jest taka, że dla użytku domowego (przeglądanie stron internetowych, e-maile, podstawowe oprogramowanie, Netflix, itp.), wystarczy nam nawet 8 GB pamięci RAM, ale osobiście zalecałbym 16 GB.

Jeśli grasz w gry lub planujesz używać swojego komputera do prac produkcyjnych, takich jak edycja wideo, tworzenie gier lub renderowanie, wtedy prędkość może mieć bardziej zauważalny wpływ.

Jak duże znaczenie ma rozmiar pamięci RAM – 4GB vs 8GB vs 16GB vs 32GB

Ze wszystkich specyfikacji, uczciwie rzecz ujmując, rozmiar ma największe znaczenie. Więc jeśli zastanawiasz się, czy wybrać szybszą pamięć lub większą pojemność, prawie zawsze będę polecał zdecydować się na większą pojemność.

To powiedziawszy, rozmiar pamięci RAM ma malejące zyski. 16GB jest tym, co zalecamy dla prawie wszystkich użytkowników, 8GB dla osób z mniejszym budżetem, a 32GB dla entuzjastów high-end. Po przekroczeniu tego progu nie ma już większego zastosowania (nawet 32 GB to już przesada, chyba że zajmujesz się produkcją). Jeśli brzmi to myląco, wyszczególniamy najlepsze opcje pamięci RAM w dolnej części tego przewodnika.
Jak duże znaczenie ma prędkość zegara pamięci RAM?

Prędkość zegara ma znaczenie, ale nie tak duże, jak mogłoby się wydawać.

Możesz zbudować potężny komputer do gier z 16GB 3200MHz DDR4 RAM na przykład. Czy byłoby lepiej mieć powiedzmy, że 16GB pamięci RAM przy 4000MHz+? Oczywiście! Ale niższe prędkości nie są decydującym czynnikiem, jeśli Twój budżet jest ograniczony.

Jeśli budujesz komputer wyłącznie do podstawowych zastosowań biznesowych i osobistych, sugerujemy, że tania pamięć RAM będzie wystarczająca, o ile jej rozmiar jest wystarczająco duży.

Jak duże znaczenie ma opóźnienie w przypadku pamięci RAM

Najbardziej pomijany czynnik szybkości pamięci RAM, CL, jest trochę jak prędkość zegara; ma znaczenie, ale nie powinien być czynnikiem decydującym przy podejmowaniu decyzji o budowie komputera.

RAM o wyższej latencji (powiedzmy, CL19) może być nadal całkowicie przyzwoity, jeśli jego inne specyfikacje są w okolicach 16GB/3200MHz, rozmiar RAM jest nadal najważniejszą rzeczą.

To nie znaczy, że jeśli widzisz CL12-CL14 RAM, nie powinieneś absolutnie iść na to, jeśli inne specyfikacje są przyzwoite (zwłaszcza jeśli budujesz komputer do gier lub coś do pracy produkcyjnej). Jednak w kontekście ceny/wartości, te pamięci o niskim opóźnieniu są często 30%+ droższe, co nie znaczy, że jest tego warte, chyba że starasz się zbudować jak najpotężniejszy komputer.

Jaki RAM w takim razie wybrać na tę chwilę?

Wszystko zależy od tego, czy podążasz za wszystkimi nowinkami technologicznymi, czy jesteś w stanie pogodzić się z tym, że w komputerze będziesz miał komponent odrobinę starszy.

Najnowsze procesory Intela, jak i AMD wspierają standard DDR 5, są to najszybsze dostępne na rynku pamięci operacyjne, ale mają zasadniczo jedną wadę, jako że są, nowe ich cena jest jeszcze trochę zawyżona, chociaż trzeba przyznać, że w ostatnim czasie trochę spadła.

Ważnym argumentem jest, jaki procesor znajduje się w naszym komputerze, Intel 12 jak i 13 generacji pozwala nadal na stosowanie tańszej pamięci DDR4 ze swoimi najnowszymi procesorami. Przez co możemy kupić tańszą pamięć, jak i płytę główną. AMD w przypadku swoich najnowszych procesorów, nie daje nam takiego wyboru, ponieważ jesteśmy skazani na pamięci DDR5, które owszem są szybsze od modeli DDR4, ale ta przewaga jest na tę chwilę niewielka.

Jeśli decydowałbym się na moduły DDR4 to celowałbym w pamięci o częstotliwości 3600 MHz i pojemności minimum 16 GB, takie jak np. Viper Gaming DDR4 3600 MHz CL17, które są bardzo dobrze wycenione i stanowią idealny wybór pomiędzy szybkością, a pojemnością.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię