Strona głównaPoradnikiHardwareWszystko co wiemy o Xbox Series X i S

Wszystko co wiemy o Xbox Series X i S

Do premiery Xbox Series X oraz S pozostało już niewiele czasu, ale urządzenia nie mają już żadnych tajemnic. Zebraliśmy najważniejsze informacje na temat obu konsol Microsoftu w jednym miejscu, tak żebyście nie musieli szukać.

Premiera sprzętu nowej generacji Microsoftu już 10 listopada. Do sieci trafiło wiele informacji na temat obu urządzeń, zweryfikowanych podczas korzystania z wersji recenzenckich. Dzięki temu wiemy już praktycznie wszystko na ich temat. Zebraliśmy te informacje w jednym miejscu dla Waszej wygody.

Specyfikacja Xbox Series X

Xbox-Series-X

CPU 8-Core AMD Zen 2 CPU @ 3,8 GHz 3,6 GHz z SMT
GPU AMD RDNA 2 GPU 52 CU @ 1,825 GHz
Moc GPU 12 teraflopów
Proces technologiczny Custom 7 nm Enhanced
RAM 16 GB GDDR6 RAM, 10GB @ 560 GB/s, 6 GB @ 336GB/s
Planowana wydajność 4K@ 60 FPS, możliwe nawet 120 FPS
Dysk 1 TB PCIe Gen 4 NVMe SSD o przepustowości 2.4 GB/s (surowa), 4.8 GB/s (skompresowana). Dla użytkownika 802 GB
Rozbudowa dysku 1 TB NVMe karta od Seagate lub inny dysk pod USB 3.2 ale tylko dla starszych gier
Wsteczna kompatybilność Tak — dostęp do gier z Xbox One, Xbox 360, Xbox, a ponadto wsparcie dla kontrolerów i akcesoriów
Napęd optyczny 4K UHD Blu-Ray
Wyjście wideo HDMI 2.1
Sugerowana cena 2249 zł

 

Specyfikacja Xbox Series S

Xbox Series S

CPU 8-Core AMD Zen 2 CPU @ 3,6 GHz 3,4 GHz z SMT
GPU AMD RDNA 2 GPU 20 CU @ 1,565 GHz
Moc GPU 4 teraflopów
Chip Custom 7 nm Enhanced SoC
RAM 10 GB GDDR6 RAM, 8GB @ 224 GB/s, 2 GB @ 56 GB/s
Planowana wydajność 1440p @ 60 FPS, możliwe nawet 120 FPS
Pamięć 512 GB PCle Gen 4 NVMe SSD 2,4 GB/s bez kompresji, 4,8 GB/s skompresowane. Dla użytkownika 364 GB
Rozszerzenie pamięci 1 TB karta od Seagate lub inny dysk ale tylko dla starszych gier
Wsteczna kompatybilność Tak — dostęp do gier z Xbox One, Xbox 360, Xbox, a ponadto wsparcie dla kontrolerów i akcesoriów
Napęd optyczny Brak
Wyjście wideo HDMI 2.1
Sugerowana cena 1349 zł

 

Czy będzie duża różnica pomiędzy Xbox Series X a Xbox One?

Obie konsole dzieli dosłowna przepaść, oczywiście na korzyść nowej generacji. Gigantyczny wzrost mocy procesora, dwukrotnie mocniejszy układ graficzny względem Xbox One X oraz ośmiokrotnie względem One S. Do tego szybki dysk SSD i mamy przepis na sukces. Według opinii testerów w sieci, po przejściu na nową konsolę nie mieli już ochoty wracać do Xbox One.

Chłodzenie w Xbox Series X

Okazuje się, ze nietypowy wygląd nowej konsoli Microsoftu to przepis na skuteczne chłodzenie podzespołów. Według recenzentów i testerów, konsola jest bardzo cicha i nie przegrzewa się. Jedyny problem może być ze zmieszczeniem jej w szafce pod telewizorem, zarówno w pionie jak i poziomie. Swoją wydajność chłodzenia konsola zawdzięcza temu, że zasysa powietrze z dołu urządzenia, a następnie owiewa ułożone warstwowo dwie płyty główne i jest usuwane górą za pomocą 13-centymetrowego wentylatora.

Interfejs Xbox Series X/S

Microsoft tym razem ułatwił proces pierwszego uruchamiania i konfiguracji konsoli. Podobnie jak w przypadku urządzeń z systemem Android, pozwala na konfigurację z wykorzystaniem smartfonu. Reszta procesu jest taka sama jak w przypadku Xbox One czy PS4, czyli podłączenie do sieci domowej, a następnie logowanie na swoje konto.

Samo menu według oceny testerów działa wyśmienicie i szybko i błyskawicznie reaguje na nasze polecenia. Wygląd interfejsu jest bardzo podobny do tego z obecnej generacji i przeszedł tylko drobne, kosmetyczne zmiany. Jest on wyświetlany w rozdzielczości 1080p, co może wydawać się trochę dziwnym posunięciem ze strony Microsoftu. Możliwe, że chodziło o oszczędzenie zasobów konsoli, aby te przeznaczyć na gry.

Ile prądu zjada Xbox Series X?

Pod względem zużycia prądu, XSX radzi sobie znacznie lepiej niż poprzednia generacja. W trybie czuwania konsola zużywa około 2 watów, na menu głównym ok 42 watów. Według testów na różnych grach konsola zużywała od 150 do 1650 W, co dawało zużycie energii niższe o około 20W w porównaniu z XOX.

Quick Resume – czym jest?

Konsola zrzuca stan rozgrywki na SSD, co umożliwia potem natychmiastowy powrót do gry, tak jakby była cały czas uruchomiona. Jednak według kilku opinii na razie nie działa to jeszcze tak jak powinno. Z pewnością będzie trzeba poczekać na aktualizację oprogramowania konsol.

HDMI 2.1 i telewizory

Xbox Series X wspiera wejście HDMI 2.1, dzięki czemu może wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K i 120 klatkach na sekundę. Kolejna technologia to ALLM, czyli automatyczne przestawianie kompatybilnego telewizora w tryb wyświetlania o jak najmniejszym opóźnieniu. Z kolei VRR zapewnia zmianę częstotliwości odświeżania, co poprawia wizualnie gry, które mają problemy z utrzymaniem stałych 60 klatek.

Xbox Series S również wyposażony jest w wejście HDMI 2.1, jednak ze względu na moc i cenę obraz wyświetlany jest w rozdzielczości 1440p.

Xbox Series X

Nowy kontroler

Chociaż nowy kontroler Microsoftu prawie nie różni się od swojego poprzednika pod względem wizualnym, to według graczy zdecydowanie lepiej działa i leży w dłoni. Dotyczy to zwłaszcza krzyżaka. Jest to odczuwalne zwłaszcza po powrocie do starego pada. Nowością jest przycisk Share do udostępniania rozgrywki.

Pad nadal zasilany jest z wymiennych akumulatorków, dzięki czemu nie ma konieczności podpinania kabla w czasie gry bo naładowane akumulatorki zawsze możemy mieć pod ręką.

Xbox Series X

Ile mamy miejsca na dysku SSD?

W przypadku Xbox Series X do dyspozycji mamy 820 GB pamięci. Z kolei wersja S daje dostęp do 364 GB.

Czy można zwiększyć ilość miejsca?

Zarówno Xbox Series X jak i S są wyposażone w gniazdo dedykowane nośnikom SSD NVMe, które z wyglądu przypominają kartridże. Obecnie w sprzedaży są tylko dwa modele dysków Seagate, o pojemności 1 TB w cenie ok 1 tys. złotych. Można spodziewać się, że jakiś czas po premierze, dostępne będą także dyski innych producentów.

Czy są jakieś alternatywy dla drogiego dysku SSD?

Xbox Series X/S wyposażone są w gniazda USB 3.2, jednak jeżeli podłączymy do niego dysk, to nie będziemy mogli na nim zainstalować gier z nowej generacji konsol. Jeżeli jednak na dysku będziecie mieli zainstalowane gry z Xbox One to uruchomicie je na nowej konsoli dzięki kompatybilności wstecznej.

Dlaczego nie można instalować gier na zewnętrznym dysku SSD?

W swojej nowej konsoli Microsoft zastosował rozwiązane, które nazwał Velocity Architecture. Jest to mechanizm, w którego skład wchodzi jeszcze akcelerowany mechanizm dekompresji danych, API DirectStorage skracający czas operacji na plikach, oraz Sampler Feedback Streaming odpowiadający za dynamiczne dostosowanie rozdzielczości tekstur. To wszystko sprawia, że niektóre gry mają działać w 4K i 120 klatach na sekundę. Dyski USB są na to za wolne dlatego nie są wspierane.

Gry na Xbox Series X/S i kompatybilność wsteczna

Dzięki kompatybilności wstecznej Xbox Series X/S to kopalnia gier. Co więcej, produkcje z poprzedniej generacji na XSX wyglądają i działają lepiej. Na ten moment nieco gorzej jest z liczbą gier przeznaczonych bezpośrednią na nową konsolę. W dniu premiery dostępny będzie Assassin’s Creed: Valhalla, którego recenzję również przeczytacie w naszym serwisie. Trzeba więc, poczekać do premiery kolejnych tytułów żeby poznać prawdziwą moc nowej konsoli.

Do wyboru mamy praktycznie wszystkie gry z wyjątkiem gier ruchowych wymagających Kinecta. Microsoft wspominał również o grach z pierwszego Xboxa, jednak wpiserane są tylko niektóre produkcje z tamtej konsoli.

Jakie gry trafią na Xbox Seires X/S po premierze?

The Medium, Assassin’s Creed: Valhalla, Watch Dogs: Legion, Cyberpunk 2077, DiRT 5, The Falconeer, Yakuza: Like a Dragon, Gears Tactics.

Czy z Xobx Series X/S działa Kinect?

Nie, na nowej konsoli nie będzie możliwości wykorzystania kontrolera ruchowego z poprzedniej generacji.

Jakie akcesoria z Xbox One zadziałają na Xbox Series X/S?

Oprócz Kinecta większość akcesoriów będzie działać na Xbox Series X/S. Dotyczy to zestawów słuchawkowych, kontrolerów i padów.

Jakiego telewizora potrzebuję żeby grać na Xbox Series X?

Aby w pełni wykorzystać możliwości konsoli Xbox Series X, potrzebujesz telewizora z HDR10, obsługą wyświetlania 120 Hz i 4K UHD. TV musi być również wyposażony w HDMI 2.1 wspierający funkcję ALLM, czyli Auto Low Latency Mode, która przesłączy się w tryb gry redukujący opóźnienia. Obecnie lista kompatybilnych telewizorów nie jest długa: modele z zeszłego roku – Samsung Q950R (8K), Sony ZG9 (8K), LG Z9 (8K), LG W9, LG E9, LG C9, LG B9, LG SM99 (8K), LG SM98, LG SM95, LG SM90. Oraz modele z tego roku: Samsung Q950T (8K), Samsung Q800T (8K), Samsung Q700T (8K), Samsung Q95T, Samsung Q90T, Samsung Q70T, Sony XH90, Sony ZH8 (8K), LG ZX (8K), LG WX, LG GX, LG CX, LG BX, LG ANO99 (8K), LG NANO97 (8K), LG NANO95 (8K), LG NANO90, LG NANO85. Ważny jest również kabel zgodny ze standardem HDMI 2.1, bez niego nie doświadczymy magii nowego Xboxa.

Czy Xbox Series X/S ma wyjście S/PDIF?

Microsoft pozbawił nową konsolę optycznego wyjścia audio. Jednak w tej sytuacji nie ma co płakać. Gniazdo to było standardem 10 lat temu, jednak obecnie ich możliwości techniczne nie spełniają dzisiejszych standardów. W zamian dostajemy dostęp do gniazda HDMI ARC, które jest w stanie przesyłać dźwięk o wiele lepszej jakości niż gniazdo optyczne. Jeżeli posiadacie zestaw nagłośnieniony SPDIF, ale nie chcecie go zmieniać to możecie skorzystać z rozgałęzienia HDMI > SPDIF. Jednak należy się liczyć z opóźnieniami dźwięku względem obrazu jakie mogą powstać przy wykorzystaniu takiego obejścia.

Czy na Xbox Series X/S można oglądać TV?

Xbox umożliwia zainstalowanie a tym samym oglądanie filmów dostępnych na popularnych platformach streamingowych. Jednak dostęp do nich może wymagać osobnej opłaty. Do wyboru mamy Netflix, YouTube, Spotify, Plex, Kodi, Apple TV, HBO Max, Disney+ oraz wiele innych. Część z nich nie jest obecnie dostępna w naszym kraju. Brakuje natomiast aplikacji naszych rodzimych platform jak Player, Ipla czy WP.tv. Co więcej, konsola pozowala również zainstalować odtwarzacze typu VLC. Filmy będziemy mogli oglądać również dzięki wbudowanemu w wersję Series X odtwarzaczowi Blu-Ray 4K.

Zamówiłem konsolę z odbiorem w sklepie – czy będę mógł ją odebrać w dniu premiery?

W związku z decyzją rządu i wprowadzeniem kolejnych obostrzeń z powodu pandemii wiele sklepów zostało zamkniętych. To może powodować, że w niektórych z nich nie będzie można odebrać konsoli osobiście. Sieć sklepów Empik zapewnia, że umożliwi odbiór osobisty konsoli. Jednak ze względu na zmienność sytuacji warto skontaktować się bezpośrednio ze sklepem, w którym zamawialiście konsolę.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię