Strona głównaWiadomościWyciekła specyfikacja AMD Vega. Nie ma zbyt wielu zmian w porównaniu do...

Wyciekła specyfikacja AMD Vega. Nie ma zbyt wielu zmian w porównaniu do Fiji

Właśnie wyciekła specyfikacja karty graficznej AMD RX Vega. Została ona uzyskana z najnowszych sterowników firmy na systemy operacyjne z rodziny Linux, więc można ją uznać za oficjalną.

Czego dowiedzieliśmy się ze sterowników Czerwonych dla systemów z rodziny Linux? Okazuje się, że Vega ma identyczną strukturę rdzenia, jak układy Fiji, które były stosowane w modelach Radeon R9 Fury. Oznacza to między innymi 4 bloki shaderów oraz 16 jednostek obliczeniowych GCN (CU). To powinno przekładać się na 4096 procesorów strumieniowych, 256 jednostek teksturujących oraz 64 rasteryzatory. To dokładnie taka sama specyfikacja, jak w przypadku Radeon R9 Fury X.

Zmian doczekały się podsystem pamięci. Co ciekawe, AMD zdecydowało się najprawdopodobniej na zastosowanie dwóch stosów z 2048-bitową magistralą. Karty Fury miały cztery stosy i 4096-bitową magistralę. Trzeba jednak pamiętać, że starsze modele wykorzystywały pamięci HBM1 o taktowaniu 500 MHz. Vega na być wyposażona w moduły HBM2 z zegarem 1000 MHz, więc różnice się zacierają. W praktyce nowa karta graficzna AMD powinna osiągnąć przepustowość na poziomie 512 GB/s.

Karty graficzne AMD Vega mają zadebiutować jeszcze w tym kwartale, czyli najpóźniej pod koniec czerwca. Pierwsze doniesienia na temat wydajności nie są jednak zbyt obiecujące. W kilku benchmarkach topowy model Czerwonych jest w stanie nawiązać walkę tylko z GTX-em 1070. Jest sporo wolniejszy od GTX-a 1080, nie wspominając już o GTX 1080 Ti oraz Titan Xp. Warto jednak poczekać na pierwsze testy, bo dopiero te pokażą nam rzeczywistą moc Vegi.

Źródło: TechPowerUp

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię