Strona głównaWiadomościWyciekły procesory AMD Ryzen z 16 rdzeniami i 32 wątkami

Wyciekły procesory AMD Ryzen z 16 rdzeniami i 32 wątkami

Od jakiegoś czasu krążą plotki na temat procesorów AMD Ryzen dla entuzjastów. Miałyby one być wyposażone nawet w 16 rdzeni i obsługę 32 wątków. Teraz wyciekła specyfikacja dwóch egzemplarzy inżynierskich.

Informacje o 16-rdzeniowych procesorach AMD Ryzen nie są niczym nowym. Pierwsze pogłoski pojawiły się kilka tygodni temu. Wtedy też wyciekła specyfikacja jednego z układów. Teraz do kompletu możemy dorzucić dwa kolejne, oba z obsługą aż 32 wątków. Ich bazowe taktowanie wynosi 3,0 GHz, a w trybie Boost dobijają do wartości 3,6 GHz. Co ważne, obsługują czterokanałowe pamięci DDR4.

Nowe procesory AMD Ryzen, o kodowej nazwie Whitehaven, nie będą kompatybilne z wcześniejszymi podstawkami. Wynika to z tego, że będą fizycznie większe od swoich poprzedników i po prostu by się nie zmieściły w gnieździe AM4. Na ten moment nie wiemy, jak będzie prezentować się nowa podstawka, chociaż pojawiają się doniesienia, że będą to wersje LGA, a nie PGA. Oznacza to, że piny będą umieszczone w podstawce, a nie na procesorze. Na ten moment wiadomo, że konfiguracje 16-rdzeniowe to maksimum. Jednak przygotowywane mają być również wersje z 12, a być może także 10 i 14 rdzeniami.

Procesory z rodziny Whitehaven mają być konkurencją dla innych układów HEDT (high-end desktop), czyli Intel Skylake X i platformy X299. Tego typu jednostki powstają z myślą o użytkownikach, których nie satysfakcjonują osiągi standardowych wersji, dostępnych na rynku konsumenckim. Procesory HEDT obsługują pamięci czterokanałowe, a nie tylko dwukanałowe. Poza tym mają więcej linii PCIe i obsługują większą liczbę dysków. Dzięki temu można stworzyć potężną maszynę.

Źródło: wccftech

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię