Strona głównaWiadomościHardwareWyciekły specyfikacje mobilnych procesorów Intel Tiger Lake-H

Wyciekły specyfikacje mobilnych procesorów Intel Tiger Lake-H

Pełna specyfikacja procesorów Intel Tiger Lake-H wyciekła przez portal HD-Tecnologia. Udostępnili oni prawie całą prezentację Intela odnośnie tych procesorów.

Specyfikacja nowych procesorów Intel Tiger Lake-H, właśnie została upubliczniona w całym internecie, więc przyjrzyjmy się bliżej co zaproponował Intel odnośnie do swoich najwydajniejszych procesorów mobilnych.

Na tę chwilę Intel zaprezentował pięć procesorów z najwydajniejszej serii H. W jej skład wchodzą dwa procesory Intel Core i5 (i5-11260H, i5-11400H), jeden procesor Core i7-11800H oraz dwa procesory Intel Core i9 (i9-11900H, i9-11980H)

Procesory Core i5 oraz i7 to jednostki sześciordzeniowe/dwunastowątkowe, a Core i9 to jednostki ośmiordzeniowe/szesnastowątkowe.

Wszystkie z zaprezentowanych procesorów zostały wykonane w litografii 10 nm SuperFin z rdzeniami Willow Cove. Te rdzenie to nie jedyne poważne zmiany w nowych procesorach Intel Tiger Lake-H. Najnowsze mobilne procesory Intela obsługują magistralę PCI Express Gen4, która będzie składała się z maksymalnie 20 takich lini, oraz z maksymalnie 44 lini PCIe. Dzięki tak szerokiej magistrali możliwe stanie się podłączenie większej liczby peryferii, ale też szybkich nośników NVMe, czy karty graficznej wykorzystującej interfejs PCIe 4.0.

Niestety na slajdach Intel nie podał, z jakich rozwiązań zamierzają skorzystać, ale spodziewamy się, że będą to układy graficzne NVIDIA GeForce RTX 30, oraz AMD Radeon RX 6000M.

Jak możemy dowiedzieć się z prezentowanych slajdów, najszybszy procesor Intel Core i9-11980HK może osiągnąć częstotliwość pracy dla dwóch rdzeni dochodzącą do 5,0 GHz, byłby to swoity rekord dla procesorów mobilnych, chociaż nie spodziewamy się, żeby to taktowanie było możliwe do utrzymania przez dłuższy czas podczas grania. Desktopowym procesorom z o wiele wydajniejszym chłodzeniem się to nie udaje, więc i w tym przypadku taką deklarację traktujemy czysto marketingowo. Druga wartość 4,5 GHz dla wszystkich rdzeni wydaje się bardziej realna, chociaż i ona stoi pod znakiem zapytania.

Pozostałe procesory prezentują bardziej umiarkowane częstotliwości działania, które wydają się bardziej realne do osiągnięcia, głównie chodzi nam o częstotliwości turbo dla wszystkich rdzeni, gdzie Core i7 osiąga taktowanie 4,2 GHz, a Core i5 odpowiednio 4,1 GHz oraz 4,0 GHz.

Wydajność najnowszych procesorów Intela może trochę rozjaśnić slajd z szacunkową wydajnością najnowszego procesora Intel Core i5-11400H, który został porównany do potencjalnie wydajniejszego procesora AMD Ryzen 9 5900. Z siedmiu testów, które zostały wykonane w czterech z nich Intel jest minimalnie wydajniejszy, w pozostałych trzech minimalnie przegrywa z procesorem AMD. Oczywiście na realne testy trzeba poczekać, aż laptopy trafią na sklepowe półki i pojawią się pełnoprawe recenzje laptopów z tymi procesorami. Nastąpić ma to bardzo szybko, ponieważ pierwsze modele komputerów przenośnych z tymi procesorami mają, trafić do sprzedaży już 11 maja.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię