Strona głównaRecenzjeHardwareWyczynowy monitor dla gracza w przystępnej cenie - Predator XB253QGW

Wyczynowy monitor dla gracza w przystępnej cenie – Predator XB253QGW [recenzja]

Każdy specjalista do wykonywania swojej pracy wymaga specjalistycznych narzędzi. Nie inaczej jest w przypadku wyczynowych graczy komputerowych. To dla nich powstał monitor Predator XB253QGW z odświeżaniem ekranu 280 Hz przy rozdzielczości FullHD.

Marka Predator to, gamingowe skrzydło firmy Acer. Produkty, które znajdziemy w ich ofercie są skierowane do graczy. Wybierać możemy wśród wszelkiego rodzaju laptopów, komputerów stacjonarnych, czy właśnie monitorów. Recenzowany przez nas monitor to urządzenie skierowane do najbardziej wyczynowych graczy. Na taką charakterystykę składają się poniższe czynniki.

 • Ultra szybka matryca IPS o odświeżaniu 280 Hz
 • Rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli
 • Matrycy w rozmiarze 25 cali.

Tak skrojony monitor idealnie będzie nadawał się do wymagających gier FPS, w których szybkość i precyzja są nagradzane najbardziej.

Predator XB253QGW — dane techniczne

Model Predator XB253QGW
Ekran 25 cali (1920 × 1080 pikseli) IPS, LED, matowy, proporcje 16:9
Maksymalna częstotliwość / technika synchronizacji klatek 280 Hz / Nvidia G-Sync
Kąty widzenia: boki / góra / dół 178° / 178° (dane prod.)
Czas reakcji matrycy zmierzony przez nas
2,8 ms (MPRT)
Maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / kontrast obrazu (tryb domyślny 165 Hz) 394 cd/m2 / 6900 K / 883:1
Zmierzony zakres wyświetlania kolorów sRGB – 93,3%, DCI P3 – 76,4%
Wejścia — wyjścia HDMI 2.0 – 2 szt. Display Port 1.4 – 1 szt. USB 3.1 Gen 1 Type-A  – 4 szt. USB 3.1 Gen 1 Type-B – 1 szt.
Cena ok. 1379 zł

 

Predator XB253QGW — platforma testowa

 • Procesor: Intel Core i9-10850K
 • Płyta główna: ROG Maximus XII Extreme
 • Karta graficzna: Gainward GeForce RTX 3080 Phoenix GS
 • Pamięć RAM: XPG Spectrix D60G 32 GB 3200 MHz
 • Chłodzenie CPU: Silentium PC Navis EVO ARBG 360
 • Nośnik SSD: XPG Gammix S50 Lite 2 TB
 • Zasilacz: be quiet Dark Power Pro 12 1200 W
 • Monitor: ROG Strix XG438

Predator XB253QGW — jakość wykonania i ergonomia

Już pierwszy rzut oka w stronę monitora Predator XB253QGW zdradza nam jego przynależność do rodziny monitorów gamingowych. Po włączeniu na dolnej belce ekranu rozświetlają się dwa długie paski RGB LED, a pomiędzy nimi znajduje się logo Predator

Tuż pod ekranem wystają dwie wspierające podstawę monitora nogi. Wykonane są one z aluminium i są bardzo stabilne. Co warte podkreślenia ekran możemy regulować w trzech płaszczyznach tzn. góra-dól, wychylenie ekrany tył-przód oraz obrót ekranu lewo-prawo. Dodatkowo, żeby łatwiej podłączyć okablowanie, monitor wyposażony został w funkcję pivot.

Menu ekranowe obsługiwane jest przy pomocy joysticka zamieszczonego z tyłu monitora po prawej stronie. To rozwiązanie jest wygodne i proste w obsłudze.

Samo zaś menu monitora zostało podzielone w logiczny sposób i wszystkie opcje są dostępne w łatwy i przejrzysty sposób dla gracza.

Poza standardowym menu OSD, które obsługujemy joystickiem, pod przyciskiem skrótu mamy dostęp menu szybkiego wyboru, profilu kolorów oraz trybów dla gracza: akcja, wyścig oraz sport. Zmieniają one ustawienia monitora, tak, żeby najlepiej sprawował się w poszczególnych grach.

Predator XB253QGW — Równomierność podświetlania matrycy

Równomierność podświetlenia matrycy testowanego Predatora jest na akceptowalnym poziomie. Niestety możemy zauważyć, że górna krawędź ekranu, odstaje poziomem jasności od środka, ale żeby to zauważyć, musimy się spreparować specjalne warunki do tego np. ustawić jednolitą szarą tapetę w systemie operacyjnym, w przeciwnym przypadku efekt ten jest trudno dostrzegalny.

Predator XB253QGW — Jakość obrazu

Testując różne monitory gamingowe z serii Predator przyzwyczailiśmy się, że poza dobrymi walorami dla graczy, prezentują one bardzo dobrą jakość obrazu. Niestety testowany Predator XB25QGW zrywa z tą tradycją.

W najlepszym trybie kolorów — grafika, odwzorowanie poszczególnych kolorów, jest na słabym poziomie. Na wykresie przedstawiającym odwzorowanie bard, praktycznie, żadna z kropek nie trafia w kwadrat (który jest punktem odniesienia), jest to o tyle zaskakujące, bo jak można zaobserwować na planszy, pokrycie przestrzeni barw sRGB jest ponad stuprocentowe. Niestety odpowiedzialne za to jest oprogramowanie monitora i jego kalibracja.

Po włączaniu trybu akcja, żeby poprawić widoczność wrogów w grach FPS, profil kolorów, jest bardzo mocno zubożony, kolory są wyjątkowo wyblakłe a sam obraz zostaje praktycznie pozbawiony kontrastowości. Kolor czarny zostaje praktycznie zastąpiony jasnym szarym.

Co ciekawe, po włączeniu trybu HDR w windowsie i w obsługujących go grach jakość obrazu nabiera wyraźnej poprawy. Kolory stają się bardziej naturalne, przywrócony też zostaje kontrast. Więc jest sposób, żeby ten ekran wyświetlał poprawne barwy. Tylko trzeba trochę pokombinować z ustawieniami.

Predator XB253QGW — Wrażenia z rozgrywki.

Recenzowany monitor przetestowałem w kilkunastu tytułach, w tym w CS:GO, Shadow of the Tomb Raider, Valorant, CoD: Warzone czy Forza Horizon 4. Z testowanych tytułów to w wieloosobowe strzelanki grało mi się najlepiej na tym monitorze, szybkość reakcji i praktycznie całkowity brak smużenia, czy ghostingu powodowały, że eliminowanie kolejnych przeciwników było nad wyraz przyjemne. Dodatkowo włączenie trybu akcja, powodowało, że wrogowie nie mieli gdzie się ukryć na planszy. Ponieważ wszystkie zacienione miejsca u mnie prezentowały się jak w dzień.

Predator XB25QGW – tryb standard

Predator XB25QGW – tryb akcja

Niestety granie w inne tytuły niż FPS, nie było już tak przyjemne, szczególnie jeśli musieliśmy korzystać ze standardowego trybu kolorów, bo tytuł nie obsługiwał HDR. Bardzo dobrze to widać w grze Shadow of the Tomb Raider, gdzie na naszych fotografiach, możecie zobaczyć różnicę w odwzorowaniu kolorów z włączonym trybem HDR i wyłączonym.

Predator XB25QGW – tryb standard, HDR wyłączony

Predator XB25QGW – tryb standard, HDR włączony

Predator XB253QGW – ghosting, tearing oraz smużenie

Zjawiska te sprawdziliśmy przy pomocy popularnych narzędzi ze strony internetowej testufo.com.

Zacznijmy od efektu smużenia. Obserwowaliśmy obraz z trzema pędzącymi statkami obcych z odświeżaniem 280 Hz w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli.

To jest przykładowy zrzut ekranu.

Predator XB25QGW z tego testu wyszedł wręcz wzorowo, delikatne smużenie pojawia się dopiero jak obraz przesuwany jest z szybkością 2560 pikseli na sekundę. Na tę chwilę pod tym względem jest to najlepszy monitor, z jakim mieliśmy do czynienia.

Szybkość poruszania się UFO Występowanie smużenia
960 pikseli na sekundę brak smużenia
1200 pikseli na sekundę brak smużenia
1440 pikseli na sekundę brak smużenia
1920 pikseli na sekundę brak smużenia
2560 pikseli na sekundę lekkie smużenie
2840 pikseli na sekundę lekkie smużenie

 

Efekt powidoków “ghostingu” jest jednym z bardziej denerwujących efektów, jakie możemy zaobserwować w trakcie szybkiej rozgrywki. Testowany monitor pod tym względem możemy stawiać, jako wzór. Ponieważ efekty te są mu obce.

Predator XB253QGW — Podsumowanie

Żeby uczciwie ocenić testowany monitor, musiałem poświęcić mu bardzo dużo uwagi i czasu. Jest to jeden z niewielu przypadków, kiedy do czynienia mamy z bardzo wyspecjalizowanym narzędziem, jak pisaliśmy wcześniej kierowca F1 do ścigania się będzie używał bolidu F1, a nie traktora. Tak samo jest w przypadku testowanego monitora. Jest on skierowany do graczy, którzy chcą brać udział w rozgrywkach e-sportowych, gdzie na pierwszym miejscu są szybkość reakcji i precyzja. Pod tymi dwoma aspektami Predator XB25QGW wyznacza standardy, do których wiele monitorów dąży, niestety okupuje to jakością wyświetlanego obrazu. Na całe szczęście cena, jaką trzeba zapłacić za ten wyspecjalizowany ekran nie jest zbyt wygórowana, ponieważ testowany egzemplarz możemy kupić w cenie zaczynającej się od około 1379 zł.

 

Podsumowując, naszym zdaniem jest to dobry monitor dla gracza, który swoją przyszłość wiąże z rozgrywkami e-sportowymi, lub jest takim graczem. W pozostałych przypadkach ten monitor, będzie się marnował i tylko jego wady zostaną uwypuklone. My przyznajemy mu ostatecznie 3 gwiazdki, głównie ze względu na to, że w tej cenie ciężko o tak wyczynowy monitor.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

2 KOMENTARZE

 1. monitor nie nadaje sie do gier esportowych nie posiada 0.5 ms tylko do 0.5 ms czasu reakcji jedynie osiagalnego w trybie overdrive extreme gdzie wszystko wygląda jak gówno, poza tmy trybem ma okolo 5 ms artykół opłacony albo jakiś ślepiec go pisał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię