Strona głównaWiadomościWyrok Sądu Najwyższego w USA ułatwi walkę z trollami patentowymi

Wyrok Sądu Najwyższego w USA ułatwi walkę z trollami patentowymi

Jak podaje dziennik USA Today Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przegłosował wynikiem 7-2, podtrzymanie procesu przeglądu administracyjnego, który pomógł firmom technologicznym takim jak Apple, Google i Samsung unieważnić patenty bez rozstrzygania sporów na drodze sądowej.

Chodzi tu o proces weryfikacji, który Kongres opracował w 2011 roku, aby przyspieszyć rozstrzyganie sporów patentowych i poradzić sobie z fałszywymi zgłoszeniami. Daje to firmom technologicznym broń do walki przeciwko trollom patentowym, czyli firmom, które w rzeczywistości nie wytwarzają produktów, ale zgłaszają kolejne patenty wyłącznie w celu pozwania innych firm i uzyskania tantiem.

Nie dotyczy to wszystkich przypadków zgłoszeń o naruszenie praw patentowych. Chodzi tu głównie o uniknięcie przekazywania wątpliwych spraw do sądu ze względu na koszty takiego postępowania. Przedstawianie sporów w Urzędzie Patentowym i Komisji Odwoławczej jest o wiele tańsze i szybsze, a w ciągu kilku ostatnich lat setki patentów zostały unieważnione właśnie w ten sposób. Według agencji Reuters, Apple napisał w swoich dokumentach prawnych, że spór patentowy za pośrednictwem Urzędu Patentowego kosztuje ok. 350 000 dolarów za sprawę, z kolei skierowanie postępowania na drogę sądową to koszt ok. 3 milionów dolarów.

Decyzja o przyznaniu patentu jest sprawą wiążącą się z prawami publicznymi, a konkretnie z przyznaniem publicznej licencji. Jest po prostu ponownym rozpatrzeniem zgłoszenia, a Kongres zezwolił na zatwierdzenie uprawnień Urzędu Patentowego do przeprowadzenia ponownego rozpatrzenia wniosku patentowego.

Co oznacza to dla konsumentów? Możliwe przyspieszenie wprowadzania na rynek nowych technologii i rozwiązań, których produkcja w przypadku rozpoczęcia procesu jest czasowo wstrzymana. Nie ma co jednak ukrywać, że może to być również doskonała broń przeciwko małym firmom, które rzeczywiście posiadają prawa patentowe na opracowaną przez siebie technologię. Wielkie koncerny technologiczne w łatwy sposób mogą w tej sytuacji próbować pozbawić ich praw do wynalazku.

A Wy co sądzicie na ten temat? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: pcgamer

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię