Strona głównaWiadomościWysyp informacji o nowych kartach Nvidii – ceny, specyfikacja i nazewnictwo

Wysyp informacji o nowych kartach Nvidii – ceny, specyfikacja i nazewnictwo

O nowych kartach Nvidii wiemy mnie więcej tyle, że kiedyś zadebiutują. Dokładna data debiutu sklepowego nie jest jeszcze znana, nie mówiąc już o takich aspektach jak ceny, specyfikacja czy nawet nazewnictwo poszczególnych modeli. Na szczęście te informacje są coraz mniejszą tajemnicą za sprawą kolejnych wycieków i plotek. 

Nazewnictwo 

Do mnóstwa informacji na temat nowych kart graficznych Nvidii udało się dotrzeć redaktorom serwisu wccftech. Zacznijmy od rzeczy mniej istotnych, czyli nazewnictwa. Wciąż nie wiemy czy nowe karty otrzymają oznaczenia w stylu GTX 1160, czy może jednak GTX 2060. Jak będzie? Nie wiadomo. Nawet producenci kart pokroju Gigabyte’a, Asusa i MSI nie trzymali jeszcze takiej informacji od Nvidii. Ale to nie koniec problemów z nazewnictwem. Zieloni podobno rozważają także dodanie kolejnych modeli z „5” na końcu, np. GTX 1165 (lub GTX 2065). 

W sumie Nvidia przygotowuje karty graficzne z trzema poziomami TDP. Pierwsze to konstrukcje osiągające 120 W. Do nich mają należeć karty z końcówkami 60, 65 lub 70. Dalej mamy 150 W i oznaczenia 70, 75 lub 80. Najwydajniejsze mają być modele o nazwach 80, 85 lub 90, których TDP wyniesie 180 W. Taki przynajmniej był pomysł, ale nie wiadomo czy zostanie w ogóle zrealizowany. W gruncie rzeczy najprawdopodobniej sprowadzi się to do zaledwie 3 nowych kart graficznych, po jednej w każdym z tych przedziałów. Pamiętajcie jednak, że to jedynie plotki. 

Ceny 

Kolejna kwestia to ceny. Te mają prezentować się następująco: 

  • około 499 dolarów za model z TDP 120 W, 
  • około 599 dolarów za model z TDP 150 W, 
  • około 699-749 dolarów za model z TDP 180 W, 

Jednocześnie obniżone zostaną ceny najwydajniejszych modeli z architekturą Turing. I tak GTX 1080 będzie tańszy o 50 dolarów, a GTX 1080 Ti aż o 100 dolarów. Gorsze informacje są takie, że koszty produkcji są podobno niewiele niższe, więc początkowo – szczególnie modele niereferencyjne – mogą być sprzedawane sporo drożej. 

Specyfikacja 

Oczywiście nie znamy jeszcze dokładnej specyfikacji, ale redaktorzy wccftech twierdzą, że poznali dokładne ilości pamięci VRAM, jakie będą wykorzystywane. I tak modele 120 i 150 W mają mieć zaledwie 8 GB. Z kolei flagowa konstrukcja z TDP wynoszącym 180 W tylko 11 GB. Tym samym powtórzyłaby się sytuacja z aktualnej generacji, co może być trochę zaskakujące. Wcześniej mówiło się nawet o 16 GB pamięci VRAM w najwydajniejszych wariantach. 

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o ewentualnych premierach rynkowych. W pierwszej kolejności w sklepach ma się pojawić najwydajniejsza karta. Jej debiut ma mieć miejsce w pierwszym tygodniu września. Tydzień później zobaczymy średni wariant, a pod koniec miesiąca najsłabszą i najtańszą kartę. I to by było na tyle. Sporo nowych informacji, ale nadal nieoficjalnych, więc nie wierzcie w nie w 100%. 

Źródło: wccftech

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię