Strona głównaWiadomościXbox: Microsoft planował zwiększyć zyski deweloperów gier

Xbox: Microsoft planował zwiększyć zyski deweloperów gier

Według poufnych dokumentów, Microsoft planował zmniejszyć swoją 30% stawkę z gier w sklepie Xbox, zwiększając tym samym udziały deweloperów.

Jak ujawnił portal The Verge, szczegóły podziału zysków oraz zmian w nich miały być częścią dokumentacji do sprawy Epic Games vs. Apple, rozpoczętej w styczniu 2021. Według nich, Microsoft miał zmienić podział pieniędzy z gier w sklepie Xbox, z dotychczasowego 70% / 30% (z czego druga kwota przypadała MS) do 88% / 12%. Podobne zmiany miały dotyczyć także gier w Microsoft Store na PC i wejść w życie 1 sierpnia tego roku.

Xbox Game Pass Ultimate

Taka zmiana byłaby znacząca dla rynku konsol, tym bardziej, że zarówno Sony jak i Nintendo aktualnie trzyma się podziału 70/30. 88/12 to natomiast podział, jaki w swoim sklepie stosuje Epic Games – w przeciwieństwie do Steama, który również dzieli się z deweloperami zyskami w stosunku 70/30. Co ciekawe jednak, przedstawiciel Microsoftu powiedział The Verge, że aktualnie firma nie planuje zmian w podziale zysków z gier na konsole. Oznacza to, że albo plany upadły, albo zmieniły się, albo Microsoft po prostu nie czuje się gotowy by je oficjalnie ogłosić.

Zobacz: STALKER 2 nie pojawi się na PlayStation, gra będzie exclusivem Xboxa i PC

Innym ciekawym elementem dokumentów odkrytych przez portal, których MS nie skomentował, miała być oferta podziału 88/12 dla gier PC w zamian za prawa do ich streamowanie. Miałoby to prawdopodobnie wspomóc promocję usług, takich jak Xbox Game Pass i Xbox Cloud Gaming.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię