Strona głównaRecenzjeHardwareXPG GAMMIX S50 Lite - Test szybkiego nośnika SSD M.2 NVMe

XPG GAMMIX S50 Lite – Test szybkiego nośnika SSD M.2 NVMe

XPG GAMMIX S50 Lite to najnowszy nośnik SSD M.2 NVMe działający na magistrali PCIe 4.0 x4. Skierowany jest on do osób, które chcę przekonać się co może zaoferować szybki nośnik SSD w komputerze i jak wpłynie on na ich codzienną pracę.

Jak dużą rolę w komputerze PC pełni nośnik SSD, ostatnio na własnej skórze przekonali się użytkownicy konsol nowej generacji, ponieważ po raz pierwszy ich producenci zdecydowali się na użycie takiego nośnika w swoich maszynkach do grania. Co więcej, firma Sony z szybkiego nośnika SSD postanowiła zrobić gwiazdę jednej ze swoich zapowiedzi najnowszej konsoli i podkreślić, że dzięki zastosowaniu takiego nośnika danych ich konsola będzie nie do pobicia przez konkurencję.

Oczywiście gracze pecetowi, w tym momencie już doskonale wiedzieli, że nośnik SSD to jeden z najlepszych sposobów na zwiększenie ogólnej wydajności komputera, może nie poprzez dodanie dodatkowych FPS, ale przez responsywność samego systemu i skrócenie czasów potrzebnych na wgranie się danej gry. Przewaga nośników SSD na tym polu jest wręcz przygniatająca, względem tradycyjnych nośników mechanicznych.

XPG GAMMIX S50 Lite – specyfikacja techniczna

Produkt: GAMMIX S50 Lite
Pojemność: 2 TB
Interfejs: PCIw 4.0 x4 / NVMe 1.4
Kontroler: Silicon Motion SM 2267EN
DRAM DDR4
Moduły pamięci: Micron 96L TLC
Odczyt sekwencyjny: 3900 MBps
Zapis sekwencyjny: 3200 MBps
Wytrzymałość (TBW): 1,480 TB
Cena: ok. 1200 zł

 

Najnowszy nośnik SSD od XPG wyposażony został w świeżo wypuszczony na rynek kontroler Silicon Motion SM 2267EN. Jest to nie duży chip o wymiarach 12 × 12 mm, w jego wnętrzu znajdują się dwa rdzenie Arm Cortex R5 wykonane w litografii 28 nm, podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu SM 2263. Dodatkowo rdzeń wyposażony jest jednokanałowy kontroler pamięci DRAM, który obsługuje pamięć 1 GB DDR4, która służy jako pamięć podręczna cache.

Do obsługi modułów Micron 96L TLC służy czterokanałowy interfejs, który może obsłużyć maksymalnie osiem modułów NAND. W przypadku naszego nośnika każdy kanał transmisyjny obsługuje pojedynczy moduł NAND, który składa się z 32 nośników pamięci Micron 96L TLC, które łącznie mają pojemność 512 GB na moduł NAND.

Nośnik XPG GAMMIX S50 Lite został wyposażony w pokaźną liczbę technologi, które mają przedłużyć jego żywotność oraz wpłynąć na jego energooszczędność do nich zaliczamy: Active State Power Management (ASPM), Autonomous Power State Transition (APST) oraz L1.2 ultra-low power mode.

XPG GAMMIX S50 Lite – platforma testowa

  • Procesor: Intel Core i9-10850K
  • Płyta główna: ROG Maximus XII Extreme
  • Pamięć RAM: XPG Spectrix D60G 32 GB 3200 MHz
  • Karta graficzna: Gainward GeForce RTX 3080 Phoenix GS
  • Chłodzenie CPU: Silentium PC Navis EVO ARBG 360
  • Nośnik SSD: XPG Gammix S50 Lite 2 TB
  • Zasilacz: be quiet Dark Power Pro 12 1200 W
  • Monitor: ROG Strix XG438

XPG GAMMIX S50 Lite – wydajność w testach syntetycznych.

Najnowszy nośnik pamięci masowej XPG poddaliśmy szeregowi testów. Wykorzystaliśmy testy syntetyczne oraz realne użytkowanie tego nośnika. Jako pierwszy został uruchomiony program Anvil’s Storage Utilities.

Na próbce 1 GB otrzymaliśmy bardzo przyzwoite wyniki, tylko musimy tutaj zaznaczyć, że w przypadku naszej platformy testowej nośnik ten pracował z interfejsem PCIe 3.0, niestety dopiero najnowsze procesory Intela otrzymają PCIe 4.0, ale biorąc pod uwagę prezentowane wyniki, jesteśmy pewni, że zmiana interfejsu na 4.0 niewiele wniesie do ostatecznej wydajności, będzie to najbardziej widoczne w testach rzeczywistych.

AS SSD Benchmark pokazało zbliżone wyniki jak Anvil’s Storage Utilities, z jedną uwagą wszystkie zmierzone wartości w tym programie okazały się niższe niż w przypadku pierwszego programu. Maksymalny odczyt sekwencyjny to 2560,16 MB/s, a zapis 2438,82 MB/s, w przypadku oprogramowania Anvil’s Storeage Utilities obie te wartości przekraczały 2700 MB/s.

Ostatnim syntetycznym testem był PCMark 10, który symuluje codzienną pracę z komputerem. Wyniki jakie otrzymaliśmy, są satysfakcjonujące, średni czas dostępu do pojedynczej komórki pamięci to 90 mikrosekund (jedna mikrosekunda to jedna milionowa sekundy) a jej przepustowość to 309,91 MB/s

XPG GAMMIX S50 Lite – wydajność w testach rzeczywistych.

Testy w zastosowaniach rzeczywistych rozpoczynamy od uruchomienia gry Shadow of the Tomb Raider, w przypadku testowanego nośnika gra uruchamia się 12 sekund, a wczytanie etapu trwa 9 sekund. Takie wartości dla nośników mechanicznych są niemożliwe do osiągnięcia, a wśród nośników SSD też plasują się w czołówce stawki. Dla porównania nośnik SSD Patriot Hellfire 480 GB okazał się o dwie sekundy wolniejszy w obydwu testach.

Nośnik Uruchomienie gry Wczytanie etapu
XPG GAMMIX S50 Lite 12 sekund 9 sekund
Patriot Hellfire 480 GB 14 sekund 11 sekund

 

Szybkość kopiowania plików, postanowiliśmy sprawdzić na dwóch próbkach. Pierwsza próbka to kopiowanie katalogu wypełnionego zdjęciami, którego rozmiar to 10 GB, a druga próbka to kopiowanie pojedynczego pliku o pojemności 20 GB.

Nośnik Kopiowanie 10 GB (małe pliki) [MB/s] Kopiowanie 20 GB (pojedynczy plik) [MB/s]
XPG GAMMIX S50 Lite 760 1120
Patriot Hellfire 480 GB 700 1030

 

XPG GAMMIX S50 Lite – podsumowanie.

XPG wprowadzając na rynek nośnik danych GAMMIX S50 Lite stara się przyciągnąć do siebie użytkowników, którym zależy na wydajności i na atrakcyjnej cenie. Co więcej, XPG GAMMIX S50 Lite oferuje szyfrowanie nośnika przy pomocy szyfrowania AES 256-bit, dodatkowo jego wytrzymałość to 1,480 TB i gwarancja na pięć lat. Naszym zdaniem jest to bardzo dobra propozycja dla wszystkich osób, które szukają przystępnego cenowo nośnika M.2 NVMe, który posłuży im przynajmniej kilka lat.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię