Strona głównaRecenzjeAkcesoriaXPG Summoner Mini (Otemu Red) - mikro klawiatura zawsze przy Tobie

XPG Summoner Mini (Otemu Red) – mikro klawiatura zawsze przy Tobie [recenzja]

Minimalizm staje się coraz bardziej popularny. Trend ten wkracza również do świata graczy, oferując coraz mniejsze zestawy komputerowe. Producenci klawiatur również kultywują ten trend, tworząc minimalistyczne wersje klawiatur. Dzisiaj przyjrzymy się XPG Summoner Mini z przełącznikami Otemu Red.

Klawiatury mechaniczne wielu graczom kojarzą się z wielkimi i ciężkimi konstrukcjami, które ciężko traktować jako sprzęt mobilny. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej tzw. modeli turniejowych czy TKL, które pozbawione są bloku numerycznego. XPG poszło jeszcze o krok dalej i przygotowało model Summoner Mini, która na szerokość mieści się w bloku alfanumerycznym standardowej klawiatury. Zapraszam na mini recenzję tej mini klawiatury.

XPG Summoner Mini specyfikacja techniczna:

 • Przełączniki: Mechaniczne – Otemu Red;
 • Łączność: Przewodowa USB C, odpinany;
 • Podświetlenie: LED, wielokolorowe;
 • Rodzaj podświetlenia: Strefowe;
 • Funkcje dodatkowe: Anti-Ghosting z pełnym N-Key Rollover;
 • Wymiary: 292 x 1-2 x 38 mm;
 • Masa: 400 g;
 • Cena: ok 169 zł;

XPG Summoner Mini to klawiatura minimalistyczna i można powiedzieć skompresowana lub kompaktowa. Cała konstrukcja zajmuje nieco więcej niż połowa klasycznej klawiatury, wyposażonej w blok numeryczny. Głównym przeznaczeniem tego modelu jest granie, w czym zresztą sprawdza się wyśmienicie. A dzięki swojej masie, wynoszącej 0,4 kilograma, jest także bardzo mobilna.

Maleństwo wykonane jest w sposób bardzo staranny, a wszystkie elementy zostały dobrze spasowane. Tworzywo, z jakiego jest wykonana obudowa oraz klawisze, jest wysokiej jakości. Czcionka użyta do opisania klawiszy jest wyraźna i czytelna zarówno z podświetleniem jak i bez.

Pomimo bardzo kompaktowej budowy, model ten wyposażony został w 61 klawiszy. Według producenta każdy z nich przeżyje do 51 milionów kliknięć. Testowany przeze mnie model wyposażony był w przełączniki Otemu Red, które idealnie sprawdzają się w dynamicznych grach, jednocześnie całkiem dobrze sprawdzają się podczas codziennej pracy. Na początku jednak musiałem się przyzwyczaić, bo miałem problemy z bezwzrokowym pisaniem. Po krótkim czasie przyzwyczaiłem się i szło mi już wyśmienicie.

Wracając do klawiszy, siła aktywacji przełączników Otemu Red to 45 g, skok wynosi 2 mm, przełączniki zapewniają gładki ruch oraz bardzo ciche kliknięcie, które nie będzie przeszkadzało domownikom w przypadku, gdy chcemy grać lub pracować w nocy. Podczas rozgrywki przydaje się również anti-ghosting, który zapobiega rejestracji wciśnięcia dodatkowych klawiszy.

XPG Summoner Mini została wyposażone w podświetlenie LED. Do wyboru mamy 5 profili oraz 12 efektów świetlnych. Sterowanie podświetleniem odbywa się z poziomu klawiatury – możemy wybrać prędkość animacji oraz moc podświetlenia. Możemy je także wyłączyć całkowicie. Klawisze podświetlone są strefowo, pięcioma kolorami. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby jednolite podświetlenie jednym kolorem.

Małą bolączką może okazać się brak możliwości regulacji pochylenia klawiatury. Ta nie została wyposażona w dodatkowe nóżki czy podpórki. Na spodzie mamy cztery podkładki, zapobiegające ślizganiu się urządzenia po blacie biurka.

XPG Summoner Mini podłączamy do komputera za pomocą kabla USB-C, co jest bardzo wygodne. Samo urządzenie działa od razu po podłączeniu i jest kompatybilne z systemem Windows. Troszeczkę szkoda, że producent nie stworzył dla tego modelu dedykowanego oprogramowania, jednak z drugiej strony – ma to być minimalistyczna wersja klawiatury, więc nie ma tu miejsca na zbytki.

Jednak nie zostajemy sami – 22 klawisze funkcyjne wystarczą do wygodnej obsługi komputera. Klawisze są bardzo responsywne, co docenią miłośnicy gier online. Jeżeli jednak natura wyposażyła Was w grube palce to możecie mieć problemy z trafianiem we właściwe klawisze. Możliwe, że byłoby zdecydowanie łatwiej, gdyby klawisze miały niższy profil. Teraz z pewnością będzie trzeba poświęcić więcej czasu na wyćwiczenie pamięci mięśniowej.

XPG Summoner Mini jest idealnym kompanem w podróży. Dzięki małym rozmiarom oraz masie bez problemu mieści się w plecaku lub torbie. Duża zasługa w tym także odłączanego przewodu.

Podsumowanie i ocena

XPG Summoner Mini z przełącznikami Otemu Red to bardzo ciekawa i przemyślana konstrukcja minimalistyczna. Niewielkie rozmiary oraz masa sprawiają, że zajmuje ona bardzo niewiele miejsca na biurku i bez problemu możemy ją zabrać ze sobą, kiedy tylko chcemy.

Przełączniki Otemu Red robią robotę zarówno podczas grania jak i codziennej pracy. Ich wielką zaletą jest bardzo cichy klik, co przyda się miłośnikom pracy w nocy. Początkowo praca z XPG Summoner Mini może wymagać kilku godzin przyzwyczajenia się do tak małej klawiatury.

Warto zwrócić także uwagę na stosunek ceny do jakości urządzenia – za około 169 złotych dostajemy świetny sprzęt, wykonany z dobrej jakości plastiku, który powinien wytrzymać wiele lat intensywnego użytkowania. 51 milionów kliknięć każdego klawisza mówi samo za siebie.

Szkoda tylko, że producent nie zdecydował się na jednolite podświetlenie klawiszy na rzecz stref kolorów.

Sprzęt do testów został dostarczony przez producenta, co nie miło wpływu na ocenę końcową.

Ocean 8/10

Zalety

 • Wysoka jakość wykonania
 • Wymiary i masa
 • Prosa w obsłudze
 • Czytelna czcionka
 • Ciche przełączniki
 • Odpinany kabel

Wady

 • Brak oprogramowania
 • Brak nóżek
 • Podświetlenie mogłoby być jednolite

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

1 KOMENTARZ

 1. Czy ta klawiatura jest kompatybilna z ps5 ?? Czy robił kiedyś ktoś testy- jakie klawiatury są kompatybilne z ps5 (najlepiej te z połączeniem bezprzewodowym)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię