Strona głównaWiadomościZmarł Larry Tesler twórca funkcji Wytnij, Kopiuj i Wklej

Zmarł Larry Tesler twórca funkcji Wytnij, Kopiuj i Wklej

W wieku 74 lat zmarł Larry Tesler, twórca trzech najczęściej wykorzystywanych funkcji komputerów w domu i pracy. To właśnie jemu zawdzięczamy możliwość wycinania, kopiowania i wklejania pików, tekstów, obrazów, dźwięków, etc.

Według serwisu Gizmodo Larry Tesler urodził się w 1945 roku w Nowym Jorku, studiował informatykę na Uniwersytecie Stanford. Prowadził badania nad AI, po zakończeniu których dołączył do ekipy Xerox’s Palo Alto Reserch Center (PARC). To właśnie tam opracował trzy najbardziej rewolucyjne funkcje komputerów, bez których nikt nie wyobraża sobie dzisiaj pracy w biurze czy w domu. Mowa oczywiście o funkcjach wytnij, kopiuj oraz wklej. Obecnie są one nieodłącznym elementem większości systemów operacyjnych, każdego edytora tekstu oraz grafiki i wielu innych programów użytkowych.

W PARC opracowano również graficzny interfejs oraz nawigowanie w systemie operacyjnym myszą. Wczesne koncepcje wykorzystał w swoich systemach operacyjnych Steve Jobs. Tesler przez pewien czas pracował również w Apple. Kilka historii z okresu pracy w PARC Tesler wspominał podczas jednego z paneli:

Tesler był również mistrzem opracowywania koncepcji nazywanym modelowaniem. Jego opracowania zostały wykorzystane przez Tima Motta do stworzenia edytora tekstu Gypsy. Poniżej nagranie z 2019, na którym Tesler prezentuje edytor:

W 1980 Tesler dołączył do Apple, gdzie pozostał do 1997 roku. W firmie pracował nad produktami Macintosh, QuickTime, Lisa, tabletem Newton. To właśnie w komputerach Lista i Newton spopularyzowane zostały funkcje wytnij, kopiuj i wklej. Od 1993 zajmował stanowisko szefa działu badawczego. Po odejściu z Apple pracował w różnych firmach Amazon, Yahoo, Stagecast.

Tesler zmarł w poniedziałek, siedemnastego lutego 2020.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourceGizmodo
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię