Strona głównaWiadomościHardwareZnamy pełną specyfikację kart graficznych INTEL Xe-HPG DG2

Znamy pełną specyfikację kart graficznych INTEL Xe-HPG DG2

Kilka dni temu pojawił się pierwsze plotki dotyczące wydajności najnowszej karty graficznej INTEL Xe-HPG DG2, a dzisiaj już mamy pełną listę nowych wariantów tej karty graficznej.

Układy graficzne INTEL Xe-HPG DG2 mają przed nami coraz mniej tajemnic, a dzięki informacjom, jakie uzyskał Igor ze strony Igor’sLab, możemy przedstawić listę specyfikacji dla różnych modeli kart graficznych należących do rodziny Xe-HPG DG2.

Lista różnych konfiguracji tych kart graficznych nie jest długa i na tę chwilę składa się z pięciu możliwych konfiguracji, w jakich będą występowały poszczególne modele.

Najwydajniejszą konfiguracją jest karta graficzna o oznaczeniu INTEL Xe-HPG DG2 512 EU (w naszej tabeli SKU 1). Jest to pełny chip z 512 jednostkami wykonawczymi (EU). Z wcześniejszych przecieków wiemy, że jego wydajność ma być umiejscowiona pomiędzy GeForce RTX 3070 a RTX 3080. Sam rdzeń ma składać się z 4096 jednostek obliczeniowych, a zainstalowana ilość pamięci graficznej to 16 GB na 256-bitowej magistrali. Samo taktowanie rdzenia ma dochodzić do 1800 MHz. Bazując na aktualnie dostępnych informacjach, nie jesteśmy w stanie stwierdzić w stu procentach, czy INTEL nie dokona jeszcze jakichś zmian przed wprowadzeniem tego układu graficznego do produkcji.

Drugi (trzeci i czwarty) w kolejności ma być układ graficzny składający się z 384 (SKU 2) jednostek wykonawczych (EU), czyli 3072 rdzeni obliczeniowych. Dodatkowo w ramach tego rdzenia i wielkości podstawki mają pojawić się jeszcze dwie odmiany odpowiednio przycięte. Mowa o modelach składających się z 256 (SKU 3)jednostek EU i 192 (SKU 4) jednostek EU, które odpowiednio składają się z 2048 rdzeni obliczeniowych i 1536 rdzeni obliczeniowych. Podsystemy pamięci w tych modelach dosyć znacząco różnią się między sobą i tak model 384 EU, może występować w dwóch wariantach 12 oraz 6 GB pamięci GDDR6 i magistralą 192-bit, model 256 EU występuje w wersjach z 8 lub 4 GB pamięci GDDR6 i magistralą 128-bitów. Ostatni model składający się z 192 jednostek EU występuje w jednej konfiguracji z pamięciami GDDR6 o pojemności 4 GB i magistralą 128-bit. Wszystkie odmiany w ramach rdzenia 384 EU, to mają być modele skierowane do gracza mainstreamowego, który nie będzie wymagał ponadprzeciętnej wydajności.

Ostatni w tabeli model to INTEL Xe-HPG DG2 128 EU (SKU 5) to model skierowany do początkującego gracza, który będzie się skupiał na graniu w mniej wymagające tytuły, lub będzie w stanie pogodzić się z obniżeniem jakości oprawy graficznej. Model o tym oznaczeniu będzie występował w dwóch wersjach w pełnej z 128 jednostkami EU i obciętej, która do swojej dyspozycji będzie miała tylko 86 jednostek EU. Obydwie wersje do swojej dyspozycji mają mieć po 4 GB GDDR6 i magistrali 64-bit.

Biorąc pod uwagę, że jest nowe otwarcie ze strony INTELA i wprowadzenie na rynek nowych kart graficznych. To prezentowane modele kart graficznych prezentują się w miarę dobrze. Model flagowy ma mieć przyzwoitą wydajność, pozwalającą na walkę z wydajnymi kartami graficznymi. Pod dużym znakiem zapytania za to stoją pozostałe modele, ponieważ nie znamy nawet przybliżonej wydajności tych układów graficznych. Niewiadomą są też ceny, jakie INTEL zażyczy sobie za te karty. Jeśli jednak debiut ten będzie udany, to na rynku przybędzie jednego konkurenta więcej, a to zawsze dobrze wróży użytkownikom.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię