Strona głównaWiadomościZnamy wymagania pamięci 3D Xpoint. Optane tylko dla posiadaczy 7. generacji Intela

Znamy wymagania pamięci 3D Xpoint. Optane tylko dla posiadaczy 7. generacji Intela

Pierwsze dyski wykorzystujące pamięć 3D Xpoint mają pojawić się już w tym roku. Mimo zbliżającej się premiery, Intel studzi zapał użytkowników wysoki wymaganiami.

Dyski Optane miały już zadebiutować w poprzednim roku, ale z powodu dalszych badań nad technologią 3D Xpoint termin był wciąż przekładany. Z jednej strony cierpliwość się opłaciła. Otrzymamy bardzo szybkie nośniki danych, mogące zostawić w tyle standardowe SSD-ki, a także te wykorzystujące pamięci NAND. Możemy spodziewać się kilkukrotnego wzrostu prędkości zapisu i odczytu danych.

Druga strona medalu jest trochę ciemniejsza. Technologia pamięci 3D Xpoint wymaga nowoczesnych rozwiązań sprzętowych. Jedynie komputery wyposażone w procesor z rodziny Koby Lake będą w stanie rozpoznać podłączone urządzenia. Płyta główna nie uzbrojona w procesor 7. generacji nie wykryje dysku typu Optane. Są jeszcze inne warunki do spełnienia – chipset serii 200 oraz obsługa standardu M.2 2280 lub 2242. Właściciele komputerów nie spełniających choćby jednego z tych wymogów będą zmagać się z brakiem kompatybilności urządzenia.

Najbardziej boli to, że nawet posiadacze CPU Skylake nie skorzystają z nowych dysków. Jest to o tyle dziwne, że prezentacja technologii pamięci 3D Xpoint była prezentowana na 6. generacji procesorów. W tej sytuacji możemy jedynie narzekać. Zagrywka Intela jest całkiem zrozumiała. „Zablokujemy dostęp do nowej technologii i zwiększymy popyt na nowe -prawie identyczne co Skylake – procesory”.

Źródło: wccftech.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię