Strona główna Wiadomości Znamy wymagania pamięci 3D Xpoint. Optane tylko dla posiadaczy 7. generacji Intela

Znamy wymagania pamięci 3D Xpoint. Optane tylko dla posiadaczy 7. generacji Intela

- Reklama -

Pierwsze dyski wykorzystujące pamięć 3D Xpoint mają pojawić się już w tym roku. Mimo zbliżającej się premiery, Intel studzi zapał użytkowników wysoki wymaganiami.

Dyski Optane miały już zadebiutować w poprzednim roku, ale z powodu dalszych badań nad technologią 3D Xpoint termin był wciąż przekładany. Z jednej strony cierpliwość się opłaciła. Otrzymamy bardzo szybkie nośniki danych, mogące zostawić w tyle standardowe SSD-ki, a także te wykorzystujące pamięci NAND. Możemy spodziewać się kilkukrotnego wzrostu prędkości zapisu i odczytu danych.

Druga strona medalu jest trochę ciemniejsza. Technologia pamięci 3D Xpoint wymaga nowoczesnych rozwiązań sprzętowych. Jedynie komputery wyposażone w procesor z rodziny Koby Lake będą w stanie rozpoznać podłączone urządzenia. Płyta główna nie uzbrojona w procesor 7. generacji nie wykryje dysku typu Optane. Są jeszcze inne warunki do spełnienia – chipset serii 200 oraz obsługa standardu M.2 2280 lub 2242. Właściciele komputerów nie spełniających choćby jednego z tych wymogów będą zmagać się z brakiem kompatybilności urządzenia.

Najbardziej boli to, że nawet posiadacze CPU Skylake nie skorzystają z nowych dysków. Jest to o tyle dziwne, że prezentacja technologii pamięci 3D Xpoint była prezentowana na 6. generacji procesorów. W tej sytuacji możemy jedynie narzekać. Zagrywka Intela jest całkiem zrozumiała. “Zablokujemy dostęp do nowej technologii i zwiększymy popyt na nowe -prawie identyczne co Skylake – procesory”.

Źródło: wccftech.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

GORĄCE RECENZJE