Strona głównaWiadomościHardwareAMD jest w trakcie opracowywania architektury ZEN5

AMD jest w trakcie opracowywania architektury ZEN5

Architektura ZEN5 ma być podstawą procesorów AMD Ryzen 8000, więc do jej premiery jeszcze jest trochę czasu. Już teraz znamy kilka detali, które pozwalają nam zakładać, że będą to ciekawe jednostki centralne.

Plany wydawnicze AMD odnośnie do procesorów są w miarę dobrze znane i nawet na stronie AMD możemy się sporo dowiedzieć, jakie plany ma ta firma na przyszłość. Znamy już trochę detali dotyczących architektury ZEN4 i tego kiedy możemy spodziewać się pierwszych procesorów z tą architekturą.

AMD Xbox Series X

Dlatego powiew świeżych informacji dotyczących architektury ZEN5 jest bardzo interesujący. Po pierwsze procesory Ryzen 8000 to mają być jednostki APU, więc z zintegrowaną kartą graficzną, pogłoski mówią, że ma to być układ graficzny RDNA2. Procesory te mają zostać wykonane w litografii 3 nm w Tajwańskich fabrykach TSMC. Dodatkowo same procesory, mają się składać z dużych wydajnych rdzeni, ma ich być 8 i z małych energooszczędnych rdzeni, tych ma być z kolei 4. Co ciekawe już w tym roku, a może na początku przyszłego Intel zamierza zaprezentować swoje procesory Alder-Lake, które też są zbudowane z rdzeni o różnej wielkości i wydajności.

Procesory te mają mieć swój debiut w 2024 roku. Więc z jednej strony jest na co czekać, a z drugiej zapowiada się na bardzo zaciętą walkę z Intelem, który już będzie dysponował podobnymi procesorami.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię