Strona głównaWiadomościAMD Radeon RX Vega – specyfikacja, ceny i data premiery

AMD Radeon RX Vega – specyfikacja, ceny i data premiery

W nocy z niedzieli na poniedziałek AMD w końcu pokazało światu konsumenckie wersje kart graficznych Radeon RX Vega. Poznaliśmy ich specyfikację, ceny i sposób sprzedaży, a także datę premiery.

Jakie modele?

Najmocniejszą kartą w zestawieniu będzie Radeon RX Vega 64 w wersji chłodzonej cieczą. Ma ona mieć najwyższe taktowania spośród wszystkich wariantów, a przez to też najlepszą wydajność. Karta ma dokładnie 4096 procesorów strumieniowych oraz 8 GB pamięci HBM2 o przepustowości 484 GB/s. Rdzeń graficzny jest taktowany zegarem 1406 MHz (do 1677 MHz w Boost). Kolejne dwa modele to również Radeony RX Vega 64, ale już z systemem chłodzenia powietrzem. Mają odpowiednio niższe taktowania – 1247 MHz (1564 MHz w Boost). Czym się różnią? Wersja Limited Edition ma metalową obudowę i podświetlane logo. Wersja podstawowa ma z kolei obudowę z plastiku.

Druga karta to Radeon RX Vega 56. Ta karta będzie dostępna tylko w jednej wersji. Jest oczywiście nieco słabsza od modelu 64. Ma 3584 procesory strumieniowe i 8 GB pamięci HBM2 o przepustowości 410 GB/s. Taktowanie bazowe procesora graficznego wynosi 1156 MHz, ale w trybi Boost może zostać podniesione do 1471 MHz. PCLab nieoficjalnie dowiedział się, że to właśnie ten model ma mieć najlepsze możliwości podkręcania.

Co z wydajnością?

Niestety, AMD nie powiedziało nam wiele na temat wydajności Radeona RX Vega 64. Wiemy, że pod tym względem karta ma konkurować z GTX-em 1080. Według producenta jej największą zaletą jest płynność minimalna, która ma być sporo lepsza od konkurencji. AMD zapowiedziało też, że Vega 64 pozwoli na granie w ponad 100 popularnych gier w rozdzielczości 4K z płynnością powyżej 60 klatek na sekundę.

Ceny i sposób sprzedaży

AMD zamierza sprzedawać karty osobno oraz w zestawach. Te drugie mają zachęcić użytkowników do kupowania procesorów Ryzen, płyt głównych oraz monitorów z FreeSync. Przy okazji firma wierzy, że uchroni to rynek przed wykupieniem wszystkich egzemplarzy przez górników. Tym bardziej, że AMD ma rekomendować sklepom jaką część kart powinny sprzedać osobno, a jaką w zestawach. Oczywiście Czerwoni nie mogą tutaj niczego nakazywać. Ma to być tylko sugestia z ich strony.

Zestawy mają być dostępne w wybranych sklepach, ale ich lista nie jest jeszcze znana. Z czego będą się składać. Za 599 dolarów kupimy kartę Radeon RX 64 w wersji chłodzonej cieczą. Już w tej cenie dostaniemy do niej 2 gry. Na konferencji AMD wspomniało o trzech tytułach (w zależności od regionu): Prey 2, Wolfenstein II New Colossus oraz Sniper Elite 4. Jeśli do karty dorzucimy płytę główną i procesor AMD Ryzen, to dostaniemy 100 dolarów zniżki. Jeśli do karty dorzucimy monitor, płytę główną i procesor AMD Ryzen, to dostaniemy aż 300 dolarów zniżki. Na razie jedynym monitorem w promocji będzie Samsung CF971. Ten sam zestaw z Radeonem RX 64 w wersji chłodzonej cieczą będzie zaczynać się od kwoty 699 dolarów.

Osobno karty mają kosztować 399 dolarów za Radeona 56 oraz 499 dolarów za Radeona 64 chłodzonego powietrzem. Co ważne, są to sugerowane ceny w sklepach internetowych i nie zawierają podatku VAT. Trzeba do nich dodać 23%. Można się spodziewać, że w Polsce Vega 64 będzie kosztować ponad 2300 zł, a za Vegę 56 zapłacimy około 1900 zł. Wszystkie karty trafią do sprzedaży jeszcze w sierpniu.

Źródło: wccftech, PCLab

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię