Strona głównaWiadomościHardwareAMD RDNA 2 plotki – data premiery, specyfikacja, wydajność, cena

AMD RDNA 2 plotki – data premiery, specyfikacja, wydajność, cena

Big Navi AMD oznaczone także jako RDNA 2 to nowa generacja kart graficznych Radeon. Nowe układy mają trafić na rynek jeszcze w tym roku. Więcej na temat specyfikacji, wydajności i ceny dowiecie się poniżej.

Według plotek nowe karty ze stajni AMD mają trafić na rynek jeszcze w tym roku, a swoją wydajnością mają przewyższać konkurencyjne karty RTX 2080 Ti. Nowe układy trafią nie tylko do komputerów ale także będą napędzać konsole nowej generacji PS5 i Xbox Series X.

Czego jednak konkretnie możemy spodziewać się po kartach NAVI drugiej generacji? Obecnie nawet najmocniejsze karty Radeon 5700 XT nie są w stanie pokonać w bezpośrednim starciu RTX 2070 Super, nie mówiąc już o RTX 2080 Ti. Jednak całkiem dobrze radzą sobie z RTX 2060 i w niektórych grach z RTX 2070. Może się to jednak zmienić wraz z nadejściem nowych GPU.

Zobacz: Po kontrowersjach Riot Games zrywa współpracę z Neom

Wydajność AMD RDNA 2 ma być porównywalna z RTX 2080 Super. Z kolei jeżeli chodzi o cenę, ta nie została oficjalnie potwierdzona. Według ekspertów, ich ceny będą wyższe niż obecnych kart Navi i powinny oscylować w okolicach 700-1000 dolarów.

Data premiery NAVI 2

Szacowana data premiera NAVI 2 to 7 października, chociaż mówi się, że może to być także początek września. Taka data miałby popsuć plany marketingowe konkurencji, czyli Nvidii. Chociaż dyrektor generalny AMD – Lisa Su nadal twierdzi, że będzie to koniec tego roku.

Rozwój naszych procesorów graficznych RDNA 2 postępuje dobrze. Jesteśmy na dobrej drodze do wprowadzenia na rynek nowej generacji procesorów graficznych jeszcze w tym roku. Będą one o 50% bardziej wydajne w porównaniu do obecnych kart.

Wydajność RDNA 2

Najważniejsze w nowych kartach RDNA 2 jest obsługa ray tracingu i możliwość grania w 4K. Będzie to udoskonalona wersja architektury RDNA wykorzystującej 32 watki oraz pojedynczą jednostkę wykonującą SIMD32. RDNA 2 to tylko kolejny krok rozwoju tej architektury to jednak będzie dawała ona wiele nowych możliwości. Co podkreślała Lisa Su.

Mówiłam w przeszłości, że ray tracing jest ważny i nadal w to wierzę, ale jeśli spojrzysz na to gdzie jesteśmy dzisiaj, jest jeszcze wcześnie. Powinieneś się tego spodziewać, nasza oddzielna karta graficzna w 2020 roku będzie również wyposażona w ray tracing.

RDNA 2

Obsługę ray tracingu w konsolach nowej generacji potwierdziło zarówno Sony jak i Microsoft. Zatem mamy jasne potwierdzenie, że RDNA 2 będzie go faktycznie go obsługiwać. Na podstawie wydajności poprzednich kart i tego co sugerują producenci konsol możemy się spodziewać, że pecetowa wersja karty będzie wyposażona w 80 jednostek CU i 5120 rdzeni RDNA. Zresztą samo AMD obiecało, że nowe GPU będą miały o 50% większą wydajność w porównaniu z obecnymi układami.  Wysoko podniesiona poprzeczka biorąc pod uwagę, że RDNA również zagwarantowało 50% skok wydajności w porównaniu z kartami GCN.

Sugeruje się, że AMD chce dorównać wydajnością RTX 3080 w grach z jednoczesnym obniżeniem cen swoich układów. Jednak oznacza to, że czerwoni nadal nie będą mieli odpowiednika karty RTX 3080 Ti. Biorąc jednak pod uwagę sugerowanych cen nowych układów może być to groźna konkurencja dla Nvidii.

Ostatecznie musimy jednak poczekać na wejście kart na rynek i możliwość wykonania testów porównawczych.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Sourcepcgamer
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię