Strona głównaEsportPo kontrowersjach Riot Games zrywa współpracę z Neom

Po kontrowersjach Riot Games zrywa współpracę z Neom

Wczoraj Riot Games ogłosiło współpracę z pochodzącą z Arabii Saudyjskiej firmą Neom. Marka miała stać się główny partnerem letniego splitu europejskich rozgrywek League of Legends, czyli LEC. Sprawa wywołała ogromne kontrowersje i ostatecznie współpraca została zerwana.

Wczorajsze ogłoszenie wywołało ogromne kontrowersje. Firma Neom pochodzi z Arabii Saudyjskiej i jest wspierana przez tamtejszy rząd. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że jest to jeden z najbardziej opresyjnych i mizoginistycznych krajów na świecie. Reuters umieścił go niemal na samym szczycie państw, które są niebezpiecznie dla osób ze środowiska LGBTQ+.

W Arabii Saudyjskiej karane jest nie tylko bycie gejem czy lesbijką, ale także samo wspieranie ruchu LGBT. W skrajnych przypadkach sądy skazują osoby z tej społeczności nawet na karę śmierci. Nie tak dawno jeden z blogerów otrzymał grzywnę i karę roku pozbawienia wolności za słowa, że każdy ma swoje prawa i powinien móc je praktykować otwarcie, także geje. Jakby tego było mało, obowiązujące w Arabii Saudyjskiej prawo jest mizoginistyczne. Całkiem niedawno rządzący nadali kobietom prawo do… prowadzenia auta i podróżowania bez zgody mężczyzn. Rzecz w tym, że tak jest tylko na papierze.

Riot Games zrywa współpracę z Neom

To wszystko sprawiło, że Riot Games musiało zmierzyć się z ogromną krytyką niemal z każdej strony. Współpracę z firmą Neom skrytykowali nie tylko gracze, ale nawet komentatorzy i prezenterzy LEC, a także sami pracownicy Riot Games. Wobec takiego oporu firma nie miała innego wyjścia i musiała zerwać współpracę.

– Jako firma i jako liga wiemy, że ważne jest, aby rozpoznawać błędy i szybko je naprawiać. Po dalszej refleksji, podczas gdy pozostajemy niezachwianie oddani wszystkim naszym graczom i fanom na całym świecie, w tym mieszkającym w Arabii Saudyjskiej i na Bliskim Wschodzie, LEC zakończyło współpracę z Neom, ze skutkiem natychmiastowym. Starając się rozszerzyć nasz esportowy ekosystem, pospieszyliśmy się ze scementowaniem tego partnerstwa i spowodowaliśmy rozłam w społeczności, którą chcemy rozwijać. Chociaż w tym przypadku nie sprostaliśmy naszym własnym oczekiwaniom, zobowiązujemy się do ponownego zbadania naszych struktur wewnętrznych, aby upewnić się, że to się nie powtórzy. – napisał w oświadczeniu Alberto Guerrero, dyrektor Riot Games ds. esportu w regionie EMEA.

Firma Neom nadal pozostaje partnerem turniejów CS:GO z cyklu Blast Premier. To partnerstwo również został ogłoszone wczoraj.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię