Strona głównaWiadomościHardwareAmerykańscy badacze programowo poprawili zasięg WiFi o około 60 metrów

Amerykańscy badacze programowo poprawili zasięg WiFi o około 60 metrów

Sposobem na lepszy zasięg sieci WiFi nie zawsze musi być nowy, drogi sprzęt. Sporo może się w tej kwestii zmienić po tym, jak grupa amerykańskich uczonych opracowała programowy sposób na zwiększenie zasięgu sieci bezprzewodowych.

Połączone siły badaczy z Utah i St. Louis oraz Uniwersytetu Brighama Younga stworzyła nowy protokół, nazwany On-Off Noise Power Communication. W skrócie, nowy protokół wymaga sygnałów o mniejszej “wadze” (zaledwie 1 bita, zamiast wcześniej wymaganego 1 megabita) by utrzymać połączenie. Nowe rozwiązanie nie ma zatem nic wspólnego z przyspieszeniem prędkości na łączach – zdecydowanie bardziej chodzi tutaj o powiększenie zasięgu sygnału WiFi i poprawę stabilności połączenia. Szczególnie gdy do dyspozycji mamy niską prędkość, na przykład w przypadku sieci mobilnej. 

Zobacz: Google Stadia będzie wymagać WiFi. Mobilnie nie pogracie

Nowy protokół, oprócz danych, wysyła specjalnie spreparowane szumy, dzięki którym router wie, że transmisja nadal działa. To zupełnie tak, jakby nadajnik pingował router “halo, tu jestem, nadal działam tylko mam chwilowe problemy z zasięgiem”. W ten sposób udało się badaczom poprawić zasięg o około 60 metrów. 

Nowe rozwiązanie będzie raczej trudno wykorzystać do standardowego korzystania z internetu, ale jeśli weźmiemy pod uwagę zastosowania typu “smart home”, sytuacja robi się o wiele ciekawsza. Zobaczymy tylko czy i kiedy pojawią się pierwsze urządzenia korzystające z nowego protokołu.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię