Strona głównaWiadomościAsus oferuje autorskie płyty główne fanom procesorów AMD Threadripper

Asus oferuje autorskie płyty główne fanom procesorów AMD Threadripper

Asus i ROG za wczasu przygotowały się na powitanie najnowszych procesorów AMD Threadripper. Za kilka dni w sklepach pojawią się trzy płyty główne o chipsecie X399.

Moc procesorów Ryzen Threadripper będzie można uwolnić na płytach głównych przygotowanych przez firmę Asus i ROG. Zostały stworzone do wpółpracy z najmocniejszymi bestiami AMD, lecz i wersje kilkurdzeniowe obsłużą z taką samą dbałością. Każda z 3 płyt głównych ma własną historię i odmienna specyfikację, więc sprawdźmy co oferują za cenę, która zmusi portfel do natychmiastowej ucieczki.

Oględziny zacznijmy może od tej najdroższej. Za absurdalną ceną 2399 zł kryje się ROG Zenith Extreme i jak sama nazwa wskazuje jest przeznaczona do ekstremalnych zadań. Tu między innymi do bicia rekordów prędkości procesora. Jest to możliwe za sprawą szerokiej kompatybilności z systemem chłodzenia cieczą, który notabene jest dołączony do opakowania z płytą. Gdyby pokusić się o dodatkowy zestaw wentylatorów, wystarczy zamontować kartę rozszerzeń gniazd wentylatorów (do 9 wiatraków).

Jako jedyna pozwala na bezproblemowe podłączenie 4 kart o podwójnej szerokości bloku chłodzenia za pomocą złączy PCIe x16. Nie ma przeciwskazań do umiejscowienia w niej największych modeli kart. Aby zapobiec wykrzywieniu płyty lub laminatu karty, producent dołączył do zestawu wytrzymały uchwyt ROG VGA. Nie zapomnijmy o slotach dla pamięci RAM. Czekać na nas będzie 8 banków dla kostek DDR4 o maksymalnej obsłudze do 128 GB.

Mimo ograniczonej powierzchni płyty zmieścimy jeszcze 4 dyski NVM SSD i oczywiście jakiegoś Threadripperka w gnieździe TR4. Warto również wspomnieć o zastosowanej karcie sieciowej 10G, która umożliwi uzyskanie niesamowicie dużego transferu danych internetowych przy użyciu kabla.

Ciekawym rozwiązaniem jest wbudowany system podświetlenia RGB i panel OLED LiveDash pozwalający wyświetlić niewielki obrazek, inicjały właściciela lub dane dotyczace np. temperatury podzespołów.

 

Asus Prime X399-A to również płyta dedykowana najbardziej wymagającym graczom i amatorom podkręcania. Jest wszechstronnie uzdolniona i ogranicza ją jedynie moc zewnętrznych podzespołów. Zastaniemy w niej 4 gniazda PCIe x16, które jedno z nich łączy się bezpośrednio z procesorem. Co równie istotne, przepustowośc kart nie jest w żaden sposób blokowana, gdyż mają indywidualne ścieżki połączeń.

W podobny sposób rozwiązano kwestię komunikacji dysków podłączanych za pomocą interfejsu PCI. Oprócz standardowego wejścia M.2 producent uzbroił płytę w złącze U.2, które sprawdzi się w momencie rozbudowy pamięci masowej o najnowsze dyski SSD.

Tym razem w kartonie na próżno będziemy szukać systemu chłodzenia cieczą, co nie znaczy, że musimy wykreślić go z naszej listy życzeń. Płyta jest wyposażona w dwa gniazda dla pomp wodnych i gotowych bloków chłodzenia. Możemy również zainstalowac system ośmiu wentylatorów, które równie dobrze ochłodzą zapracowane podzespoły.

Podobnie jak w modelu ROG-a, w płycie głównej Prime X399-A wbudowano system podświetlenia, choć nieco bardziej subtelny. Światło iluminuje spod radiatora chipsetu, rozchodząc się na wszystkie strony laminatu. Grę światła można rozszerzyć o taśmy świetlne, bowiem otrzymamy do dyspozycji dwa wejścia RGB.

Nasz zapał w stosunku do płyty ugasi niestety jej cena. Prime X399-A wyceniono na 1349 zł.

 

Ostatnia z oferowanych płyt to Strix X399 Gaming. Jeśli będziecie mieli ochotę na sparowanie 3 kart graficznych i podłączenie 3 dysków NVM SSD, to Asus nie będzie owijać w bawełne i powie, że nie ma sprawy. Ta płyta będzie właśnie dla Was. I nie ważne, czy karciochy opakowano w niski profil chłodzenia lub podwójnej szerokości skorupę chłodzącą – zmieścimy je wszystkie.

Daleko jej do możliwości ROG Zenith Extreme, ale nie przestraszy się jakiegokolwiek Ryzena i obsłuży go bez zająknięcia. Wyposażono ją w ten sam chipset i podstawkę TR4, toteż procesor poczuje się, jak w domu, tylko, że jego zdolność do overclokingu okaże się odrobinę bardziej restrykcyjna.

Mimo wspomnianych trudności, będzie świetnie partnerować przy zabawie z podświetleniem. Ma kilka obszarów iluminacji pełnej palety RGB, a także przy wykorzystaniu dodatkowych gniazd z ochotą zintegruje się z zewnętrznym systemem w wersji standardowej lub w pełni kontrolowanej przez użytkownika.

Płyty główne ROG Zenith Extreme i Asus Prime X399-A pojawią się w sprzedaży już 15 sierpnia, a model Strix X399 Gaming z niewielką obsuwą, acz również będzie dostępny do końca sierpnia. 

  

Źródło: ASUS

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię