Strona głównaWiadomościHardwareAsus ROG Zephyrus Duo 15 - test dwuekranowego laptopa

Asus ROG Zephyrus Duo 15 – test dwuekranowego laptopa

Segment laptopów gamingowych premium to dla producentów miejsce, w którym mogą pokazać swoje najwydajniejsze bądź unikatowe konstrukcje. To swoisty pokaz siły i umiejętności inżynierskich. Asus z modelem ROG Zephyrus Duo 15 czuje się w tym segmencie się jak ryba w wodzie. Model ten wyposażony jest w najwydajniejsze mobilne podzespoły oraz dwa ekrany. Główny w klapie laptopa i drugi dotykowy Screenpad Plus, znajdującym się nad klawiaturą. Rozwiązanie to wciąż jest unikatowe dla konstrukcji Asusa, wcześniej występowało w modelu ZenBook Pro Duo, który jednak był bardziej nastawiony na rozwiązania biznesowe niż na wirtualną rozrywkę. Czy ROG Zephyrus Duo 15 okaże się lepszym kompanem do grania. Przekonacie się z poniższej recenzji.

Asus ROG Zephyrus Duo 15 – dane techniczne.

Dostarczony przez Asusa laptop wyposażony jest w najnowszy oraz najwydajniejszy mobilny procesor Intela, to ośmiordzeniowy i szesnasto wątkowy Core i9 10980HK należący do rodziny mobilnych procesorów Comet Lake-H. Procesor wykonany jest w procesie litograficznym klasy 14 nanometrów (14+++), bazuje on na odświeżonej architekturze Skylake. Największą zmianą w porównaniu do swojego poprzednika Intel Core i9-9980H jest dodanie wsparcia dla wydajniejszych pamięci DDR4-2933, niewielkie podniesienie częstotliwości pracy oraz dodanie techniki Thermal Velocity Boost. Domyślne taktowanie układu na poziomie bazowym dla wszystkich rdzeni wynosi 2,4 GHz, w trybie turbo może wzrastać do 4,5 GHz, a jeśli wykorzystywany jest jeden lub dwa rdzenie, to częstotliwość ta może wzrosnąć nawet do 5,3 GHz. Domyślne TDP tego procesora wynosi 45 W, ale plany energetyczne Asusa pozwalają na zwiększenie tej wartości nawet do 90 W.

Oczywiście dla graczy najważniejszym komponentem w laptopie jest wydajna karta graficzna. Zephyrus pod tym względem nie musi się niczego wstydzić. Wyposażony został w najnowszy układ graficzny Nvidia GeForce RTX 2080 SUPER w wersji Max-Q, który swoją premierę miał w kwietniu tego roku. RTX 2080 SUPER Max-Q wykonywany jest w litografii 12 nanometrów w architekturze Turing, bazuje on na chipie TU104 w skład pojedynczego rdzenia wchodzi 48 bloków obliczeniowych SM, które składają się z łącznie 3072 rdzeni CUDA, 192 jednostek teksturujących (TMU), 64 jednostek renderujących (ROP) oraz 48 nowych rdzeni (RT) odpowiedzialnych za obliczenia śledzenia promieni i 384 rdzeni Tensor,  które realizują wszystkie funkcje związane z obliczeniami sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. Układy graficzne w wersji Max-Q to niestety wersje z obniżonymi taktowaniami rdzenia graficznego. Dlatego na początku może trochę dziwić bardzo niska częstotliwość pracy układu graficznego. Domyślnie dla testowanego Zephyrusa wynosi ona zaledwie 835 MHz, by trybie Boost 4.0 podnieść tę wartość do 1180 MHz. Zatem Asus delikatnie podkręcił układ graficzny o 100 MHz względem wartości referencyjnych. Na wyposażeniu karty graficznej jest 8 GB pamięci GDDR 6 działającej z szybkością 1405 MHz w trybie największej wydajności (Turbo). Dla takiej konfiguracji układu graficznego w ROG Zephyrus Duo 15 TGP wynosi maksymalnie 90 W. Więc niestety mamy do czynienia z najsłabszym wariantem RTX 2080 SUPER Max-Q

Testowany laptop wyposażony został w 32 GB pamięci operacyjnej DDR4, pracującej w trybie dwukanałowym z częstotliwością 3200 MHz. Wartość ta jest wyższa od oficjalnej maksymalnej częstotliwość, którą wspierają procesory Comet Lake-H, ale jak widać inżynierom Asusa, to nie przeszkadzało. Niestety połowa dostępnej pamięci jest wlutowana w płytę główną na stałe, a druga połowa to pojedynczy moduł SO-DIMM firmy Samsung. Jest więc możliwość rozbudowy pamięci RAM w przyszłości, ale jeśli nadal będziemy chcieli korzystać z dobrodziejstw trybu dwukanałowego, to niestety będzie to tryb asynchroniczny, gdzie częstotliwość i opóźnienia pamięci będą brane z wolniejszego modułu.

Za magazynowanie danych w ROG Zephyrus Duo 15 odpowiadają dwa nośniki danych SSD działające w macierzy RAID 0 o łącznej pojemności 2 TB. Dostarczył je Samsung i każdy jest o pojemności 1 TB, do komunikacji wykorzystują standard NVMe 1.2 a kości, z jakich zbudowane są nośniki to 64-warstwowe V-NAND TLC.

Asus ROG Zephyrus Duo 15 – wygląd i budowa

Aktualnie wśród producentów laptopów panuje trend na minimalizm, dodatkowo laptopy mają być zgrabne i eleganckie. Nie inaczej prezentuje się Asus ROG Zephyrus Duo 15. Bryła laptopa jest bardzo prosta z wyraźnymi krawędziami, które są delikatnie sfrezowane. Całość wykonana jest z satynowego jasnoszarego stopu magnezu. Dzięki temu prezentuje się bardzo elegancko i nie zbiera odcisków palców. Klapa laptopa ozdobiona jest lustrzanym logiem ROG oraz cienkim błyszczącym paskiem biegnącym po jej skosie.

Biorąc pod uwagę wydajność zainstalowanych komponentów, to możemy się pokusić o stwierdzenie, że sylwetka tego laptopa jest smukła. Co prawda producent podaje, że jego wysokość to zaledwie 21 milimetrów, wtedy do czynienia mielibyśmy z typowym ultrabookiem, ale w swoich pomiarach zapomniał uwzględnić nóżek laptopa, które dodają dodatkowy centymetr do całej konstrukcji. Reszta wymiarów jest typowa dla laptopa o przekątnej matrycy 15,6 cala, 27 na 36 centymetrów. Delikatnie zaskakuje waga samego urządzenia, to prawie 2,5 kilograma. Jednak jesteśmy w stanie wybaczyć tę wagę laptopowi Asusa, ponieważ cały wykonany jest z metalu i poszczególne panele spasowane są z zegarmistrzowską precyzją.

Po otworzeniu klapy matrycy czeka na nas danie główne tego laptopa, czyli drugi wyświetlacz Screenpad Plus ponad przyciskami klawiatury. Ekran delikatnie unosi się, wraz z otwieram klapy matrycy. Dzięki temu rozwiązaniu korzystanie z niego ma być bardziej ergonomiczne niż w modelu ZenBook Pro Duo, w którym ekran pozostawał w pozycji płaskiej. Unoszony ekran ma też pomagać w chłodzeniu laptopa, ponieważ w płycie pod ekranem jest perforacja, która pozwala na efektywniejsze doprowadzanie zimnego powietrza do wnętrza laptopa.

 

Złącza

Asus ROG Zephyrus Duo 15 został wyposażony w satysfakcjonującą liczbę portów i złączy. Na prawym boku znajdują się dwa porty USB 3.2 Gen 1 typu A oraz jedno złącze USB 3.2 Gen 2 typu C z obsługą Power Delivery, DisplayPort 1.4 oraz Thunderbolt 3. Na lewym boku umieszczono złącza mini jack słuchawek i mikrofonu oraz port zasilania. W tylnej krawędzi  znalazło się złącze HDMI 2.0b kolejny port USB 3.2 Gen 2 typu A oraz złącze Ethernet.

ROG Zephyrus Duo 15
Złącza – prawy bok

ROG Zephyrus Duo 15
Złącza – lewy bok oraz tył laptopa.

 

Klawiatura i touchpad

 

Pierwsze co zauważamy to, to że klawiatura nie jest zainstalowana centralnie. Jest przesunięta maksymalnie do lewej krawędzi, takie rozwiązanie mogliśmy już spotkać w innych laptopach Asusa np. we wspominanym w tym artykule Asusie Pro Duo lub w Zephyrusie S. Klawisze charakteryzują się wysokim skokiem z dobrze wyczuwalnym punktem aktywacji, dzięki temu korzysta się z tej klawiatury z dużą przyjemnością. Wszystkie klawisze podświetlone są kolorowymi diodami RGB LED (podświetlenie możemy dowolnie skonfigurować, służy do tego dołączone oprogramowanie). Nad touchpadem znajdują się cztery niestandardowe przyciski, pierwszy odpowiada za uruchamianie oprogramowanie Armor Crate służącego do zarządzania laptopem, drugim włączamy lub wyłączamy drugi ekran, trzeci służy do zmiany funkcji strzałek kierunków na przyciski funkcyjne do nawigowania (PgUp, PgDn itp.), czwarty przycisk to przycisk POWER.

ROG Zephyrus Duo 15Touchpad został umiejscowiony z prawej strony klawiatury blisko lewego brzegu obudowy. Jego powierzchnia jest bardzo przyjemna, idealnie gładka i nie stawia oporu opuszkom palców. Gesty rozpoznawane są bezbłędnie, przez co korzystanie z niego jest bardzo wygodne. Pod touchpadem znajdują się dwa fizyczne przyciski, odpowiadające odpowiednio lewemu oraz prawemu klawiszowi myszy. Za pomocą dotykowego przycisku, który znajduje się w lewym górnym rogu touchpada, możemy przełączyć go w tryb klawiatury numeryczne. Wyświetlane są wtedy na nim cyfry.

 

Jakość dźwięku i głośniki

Jakość głośników w większości laptopów jest bardzo złej jakości, ich dźwięk jest bardzo natarczywy pozbawiony, wszelkich tonów niskich, oferując głównie same tony wysokie i trochę średnich. Całkowitym zaprzeczeniem tego dźwięku są wbudowane głośniki w testowanym Zephyrusie. Dźwięk z nich płynący jest bardzo przyjemny, tony wysokie są czyste i klarowne nie zagłuszają tonów średnich, a co najbardziej zaskakuje, to możemy usłyszeć nawet tony niskie, co w głośnikach laptopowych jest ewenementem. Dzięki tak dobrym głośnikom oglądanie filmów na czy nawet granie w gry bez słuchawek jest przyjemne. Na oddzielną pochwałę zasługuje jakość generowanego dźwięku z portu mini jack, za jego przetwarzanie odpowiedzialny jest przetwornik analogowo-cyfrowy (DAC) ESS Sabre. Podłączaliśmy w to gniazdo jednakowo słuchawki typowo gamingowe Steel Series Syberia 5, jak i bardziej wymagające słuchawki HI-FI Denon AH-D 600, w obydwu przypadkach dźwięk był pełny i zrównoważony, przez co granie było bardzo przyjemne a świetna przestrzenność dźwięku, pozwalała dużo lepiej pozycjonować wrogów w grze.

 

Wnętrze

Asus reklamuje testowego laptopa, jako łatwego w rozbudowie. Faktycznie dostanie się do wnętrza, nie nastręczało problemów. Po odkręceniu spodniej pokrywy laptopa ukazuje nam się wnętrze laptopa szczelnie wypełnione komponentami. Pierwsze co rzuca nam się w oczy to bardzo rozbudowany układ chłodzenia składający się z dwóch wentylatorów, pięciu ciepłowodów i czterech radiatorów. Cechą unikalną laptopa ROG Zephyrus Duo 15 jest zastąpienie typowej pasty termo przewodzącej, ciekłym metalem, który nieporównywalnie lepiej odprowadza nadmiar ciepła. Poniżej ciepłowodów znajduje się slot na pamięć SO-DIMM DDR4 oraz dwa sloty M.2 NVMe 1.2, w których aktualnie znajdują się nośniki Samsunga. Poniżej nośników znajduje się bateria o pojemności 90 Wh. Jesteśmy bardzo ciekawi czy tak rozbudowany układ chłodzenia zapewni odpowiednie chłodzenie topowym komponentom.

ROG Zephyrus Duo 15Asus ROG Zepchyrus Duo 15 – ekrany dwa.

Ekran główny (do pomiarów użyliśmy kolorymetru X-Rite X1 oraz oprogramowania HCFR)

Testowany laptop Asusa został wyposażony w matrycę 4K (3840 × 2160 pikseli) o przekątnej 15,6 cala wyświetlającej obraz ze standardową częstotliwością 60 Hz, ale ze wsparciem dla techniki G-Sync, która to powoduje, że wyświetlany obraz będzie pozbawiony rozdzierania się klatek animacji, dzięki temu ruch jest dużo płynniejszy. W ofercie Asusa jest jeszcze jeden wariant matrycy dla dokładnie tego modelu. To panel wyświetlający grafikę w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli, ale z częstotliwością 300 Hz, więc dla graczy zdecydowanie polecamy drugą wersję.

Wracając do naszego ekranu głównego, jest to matryca klasy IPS (AHVA) z matowym wykończeniem. Matryca jest bardzo jasna, świeci z mocą 370 kandeli na metr kwadratowy, kontrast wynosi 1290: 1, a temperatura bieli jest prawie wzorcowa i wynosi 6730 kelwinów. Na szczególną pochwałę zasługuje wysoki stopień pokrycia barw dla poszczególnych palet: Gamut sRGB 99,5%, Adobe RGB 99% oraz DCI-P3 88,6%. Docenią to przede wszystkim osoby pracujące z grafiką komputerową, dla których szeroki gamut jest ważny w pracy. Niestety przed przystąpieniem do poważnej pracy, będą musieli dodatkowo skalibrować matrycę, ponieważ domyślne odwzorowanie barw, w bazowym sRGB – średni błąd DeltaE wyniósł 4,5, a maksymalny 7,58. Dla graczy wysokie pokrycie barwowe będzie niosło korzyść w postaci większej liczby kolorów na scenie i lepszego ich rozróżnienia, przez co sama grafika jest dużo wyraźniejsza i łatwiej zauważymy wroga ukrywającego się w trawie.

Ekran Screenpad Plus

Drugi dotykowy ekran Screenpad Plus to cecha charakterystyczna modelu Zephyrus Duo 15. Ekran ten ma przekątną 14 cali, a jego rozdzielczość to 3840 × 1100 pikseli. Nadal jest to matryca IPS, ale niestety nie jest ona tak dobrej jakości, jak ekran główny. Cechuje się mniejszą jasnością 330 kandeli na metr kwadratowy, kontrastem wynoszącym już tylko 1000: 1 i temperaturą bieli, która teraz wynosi 6250 kelwinów. Pogorszeniu uległo pokrycie barwowe dla wszystkich trzech gamutów, sRGB 98%, Adobe RGB 66,4%, a DCI-P3 68%. Odwzorowanie kolorów jest bardzo zbliżone do ekranu głównego i średnia DeltaE dla palety sRGB wynosi 4,41 a maksymalna 7,35.

W przypadku drugiego ekranu trzeba pochwalić zastosowanie matowego wykończenia matrycy niż domyślnego błyszczącego, dzięki temu ekran ten jest dużo bardziej odporny na wszelkiego rodzaju odbicia światła w swojej powierzchni, a przez to jest czytelniejszy.

Wydajność w grach

 

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wydajność w najsłynniejszej polskiej grze jest na bardzo wysokim poziomie. Graliśmy w ustawieniach najwyższych z wyłączoną symulacją włosów i futra Hairworks w rozdzielczości FullHD średnio wyświetlanych było 135 kl./s, a minimum wynosiło 67 kl./s. Podniesienie rozdzielczości do QHD spowodowało spadek wyświetlanych klatek animacji, ale nadal średnia ich liczba wynosiła 99 a minimum to 85 kl./s. W rozdzielczości 4K już tak wysokich liczb nie uświadczymy, średnia to 54 kl./s a minimum wynosiło 48 kl./s.

 

F1 2020

To świeża propozycja Codemasters na ich autorskim silniku EGO. Gra ma wysokie wymagania sprzętowe, ale nasz testowy laptop potrafi im sprostać. Rozdzielczość FullHD to dla niego, żaden problem wyświetla w grze średnio 102 kl./s, a minimalnie 67 kl./s, w QHD średnia liczba klatek na sekundę wynosi 77 kl./s, a minimum 53 kl./s. Problemy pojawiają się w rozdzielczości 4K, średnia liczba klatek na sekundę to zaledwie 45 kl./s a minimum to już tylko 33 kl./s. Żeby móc w pełni cieszyć się z dynamicznych wyścigów samochodowych, liczba klatek na sekundę powinna być cały czas powyżej 60 kl./s.

 

Shadow of the Tomb Raider

Przygody pani archeolog, są chyba znane każdemu graczowi. Ostatnia część jest kontynuacją przygód młodej Lary Croft, gra stawia przed nami wiele wyzwań, przez które musimy przeprowadzić naszą bohaterkę. Nie mniejsze wymagania stawia też przed naszym komputerem sama gra, która okazała się zbyt wymagająca dla niejednego gamingowego komputera lub laptopa. Wyniki, jakie osiągnął testowany przez nas Asus ROG Zephyrus Duo 15 są bardzo satysfakcjonujące, w najniższej rozdzielczości FullHD osiągnęliśmy średnią liczbę klatek 104 kl./s, a minimum to 80 klatek na sekundę. Po zwiększeniu rozdzielczości do QHD średnia liczba wyświetlanych klatek animacji na sekundę obniżyła się do 74 kl./s a ich minimalna wartość to 59 kl./s. Po kolejnym podniesieniu rozdzielczości do 4K gra była nadal możliwa, ale nie była już taka płynna jak w niższych rozdzielczościach, średnia liczba klatek na sekundę to już tylko 39 kl./s. a minimum to 32 kl./s.

 

Metro Exodus

Metro Exodus kontynuuje przygody już nie tak młodego Artema i wyprowadza rozgrywkę z ciasnych tuneli Moskiewskiego metra na powierzchnię. Nadal mamy do czynienia z pierwszoosobową strzelanką z elementami skradania i przetrwania. By zatopić się w rozgrywce w Metro Exodus, będziemy potrzebować wydajnego komputera. Takiego jak ROG Zephyrus Duo 15. Graliśmy w ustawieniach ultra, które są prawie najwyższymi ustawieniami, ponad nimi są tylko nastawy ekstremalne, ale one zarezerwowane są dla najwydajniejszych komponentów w komputerach desktopowych. Na wybranych przez nas ustawieniach w rozdzielczości FullHD otrzymaliśmy średnio 103 wyświetlanych klatek na sekundę, a minimum 91 kl./s, w rozdzielczości QHD średnio 78 kl./s, minimum wyniosło 69 kl./s, dopiero zwiększenie rozdzielczości do 4K spowodowało spadek średniej wyświetlanej liczby klatek na sekundę do wartości 42 kl./s a minimum to już bardzo niskie 37 kl./s

 

Battlefield V

Studio DICE tworzy nieprzerwanie gry z serii Battlefield od 2002 roku. Battlefield V to ostatnia na tę chwilę część. Wykorzystuje ona najnowszy silnik graficzny Frostbite 3, który znany jest ze swojej kapryśności i kłopotliwej optymalizacji. Jak testowany laptop poradził sobie w tak trudnych warunkach, dowiecie się  już teraz. Tym razem rozpoczniemy od rozdzielczości 4K, średni wynik to 38 kl./s a minimum to 34 kl./s. Naszym zdaniem wynik ten nie pozwala na przyjemną rozgrywkę w Battlefield V w tej rozdzielczości. Obniżamy rozdzielczość do QHD i od razu notujemy prawie dwukrotny wzrost wydajności, średnio 63 kl./s a minimum to 53 kl./s, kolejne obniżenie rozdzielczości do FullHD przynosi kolejny wzrost wydajności, ale nie jest on już tak spektakularny, jak w przypadku zmiany rozdzielczości z 4K na QHD, średnio osiągamy 76 kl./s, a minimum przekracza barierę 65 kl./s.

Battlefield V ray tracing, czyli śledzenie promieni.

Po włączeniu śledzenia promieni w nastawach ultra wydajność obniża się średnio o około 10 klatek na sekundę. Nie jest to tak duży spadek, ale w rozdzielczości 4K powoduje to to, że tytuł staje się niegrywalny, średnia wynosi 28 kl./s, a najniższa zanotowana wartość to zaledwie 18 kl./s. Dwie niższe rozdzielczości są jak najbardziej grywalne, chociaż naszym zdaniem w Battlefield V na testowanym laptopie należy grać w rozdzielczości FullHD.

 

Red Dead Redemption II

Studio Rockstar do każdej swojej wydawanej gry przygotowuje się bardzo długo, dlatego też każda wydana przez nich gra jest swoistym krokiem milowym w ramach elektronicznej rozgrywki. Tak było w przypadku serii GTA, a Red Dead Redemption II depcze tuż za nią. Aby cieszyć się z pięknych widoków schyłku dzikiego zachodu, potrzebujemy topowych komponentów, takich jak zainstalowane w testowym egzemplarzu. Red Dead Redemption II uruchomiliśmy na maksymalnej jakości wyświetlanego obrazu i już od pierwszej minuty wiedzieliśmy, że żarty się skończyły. Średnio 61 klatek na sekundę, a minimum 48 kl./s, a to dopiero pierwszy test w rozdzielczości FullHD. Rozdzielczość QHD przywitała nas wynikiem średnio 49 kl./s, minimum to już tylko 40 kl./s. W najbardziej wymagającej rozdzielczości 4K minimalna liczba klatek na sekundę spadła do 25, a średnia to zaledwie 30 kl./s.

 

Fortnite

Najpopularniejsza gra z gatunku Battle Royale to Fortnite jest to też pierwszy tytuł, który został wydany silniku graficznym Unreal Engine 4.0. Dzięki dużej skalowalności tego silnika tytuł ten możemy uruchomić nawet na starszych komputerach, co prawda w niskich ustawieniach jakości oprawy graficznej, ale nadal będziemy mogli pograć. Nas za to interesują najwyższe ustawienia i w takich nastawach przeprowadziliśmy nasze testy. Rozdzielczość FullHD nie zrobiła na testowanym laptopie żadnego wrażenia, średni wynik wyświetlanych klatek na sekundę to 126 kl./s a minimum to 114 kl./s. Rozdzielczość QHD to nadal bardzo wysokie wyniki, średnia 89 kl./s, minimum 72 kl./s. Dopiero rozdzielczość 4K spowodowała wysokie spadki w liczbie wyświetlanych klatek na sekundę. Średnia to zaledwie 45 kl./s a minimum 37 kl./s, naszym zdaniem takie wartości są zdecydowanie za niskie do przyjemnej rozgrywki ten tytuł.

 

League of Legends

Tytuł ten zrzesza największą liczbę graczy, dla których gry z gatunku MOBA to gwarancja najlepszej rozrywki. Wyniki, jakie osiągnął ROG Zephyrus Duo 15 w tym tytule są dla nas cały czas zagadką, w każdej rozdzielczości jego średni wynik wynosił 117-116 kl./s a minimum 99-95 kl./s. Nie pomagało restartowanie laptopa, re instalacja sterowników, zmiany planów zasilania, czy ponownej instalacji gry. Możliwe, że problem sam się naprawi przy kolejnej łatce gry lub przy nowej wersji sterowników graficznych.

 

Call of Duty: Warzone

Call of Duty: Warzone to kolejny tytuł Battle Royale w naszym porównaniu wydajności. Ta darmowa odsłona Call of Duty ekspresowo zaskarbiła sobie przychylność graczy, dlatego postanowiliśmy uwzględnić ją w naszej procedurze testowej. Testowany laptop bardzo dobrze sprawdził się w rozdzielczości FullHD oraz QHD wyświetlając minimalnie ponad 65 kl./s. Zadyszki dostał w rozdzielczości 4K, gdzie średnio wyświetlał 40 kl./s, a minimum to zaledwie 34 kl./s.

 

Valorant

Ostatnią grą, którą postanowiliśmy wziąć do testów to Valorant. Kooperacyjna strzelanina w stylu Counter-Strike, z dodatkowymi mocami. Tytuł ten ma bardzo niskie wymagania, ale byliśmy ciekawi czy w rozdzielczości FullHD osiągniemy 300 kl./s. Bo z taką częstotliwością odświeża się ekran w drugim wariancie testowanego dzisiaj ROG Zephyrus Duo 15. I tak osiągnęliśmy średnio 399 kl./s, a ich minimalna liczba to 353 kl./s.

 

Wydajność oraz kultura pracy

Asus ROG Zephyrus Duo 15 jest złożony z najwydajniejszych dostępnych na rynku mobilnym komponentów. Po takiej konfiguracji spodziewamy się wyjątkowo wysokiej wydajności. Jak jest w przypadku testowanego laptopa? Mamy mieszane odczucia, na plus zaskoczyło nas taktowanie układu graficznego, producent podaje, że w trybie turbo osiąga on częstotliwość 1180 MHz, nasz testowy laptop po wgraniu nowego BIOSU przez wszystkie testy utrzymywał wyższe taktowanie, wynosiło ono 1500 MHz, to dużo powyżej deklarowanej wartości. Niestety po przeciwnej stronie znajdował się procesor Intela, ten we wszystkich testach momentalnie redukował częstotliwość pracy do 3096 MHz, jest to wartość nadal powyżej częstotliwości bazowej, ale producent deklarował, że częstotliwość Turbo dla tego procesora dla wszystkich rdzeni ma wzrastać do nawet 4500 MHz, takie częstotliwości w grach po prostu się nie pojawiały, spowodowane to było bardzo szybkim przegrzewaniem się procesora, jego temperatura dochodziła do 95-96 stopni Celsjusza i dochodziło do zrzucania taktowania procesora, przez jego wydajność naszym zdaniem była dużo poniżej oczekiwanej. Niestety przekłada się to na kulturę pracy Zephyrusa, w trybie Turbo, który zakładamy, jest domyślnym trybem, jak chcemy pograć w gry. Wentylatory rozpędzają się do wartości 4600-4700 obr./min generując hałas, na poziomie 46 dBA. W pozostałych trybach wartości te są dużo niższe, by nawet w trybie Silent przez chwilę pozostawać w bezruchu, laptop jest wtedy całkowicie niesłyszalny.

ROG Zephyrus Duo 15

Podsumowanie

Asus ROG Zephyrus Duo 15 to laptop przyciągający wzrok, obok którego nie można przejść obojętnie. Jego największe zalety to dwa świetne ekrany, które bardzo dobrze sprawdzą się w zastosowaniach profesjonalnych. Wysoka rozdzielczość 4K, bardzo dobre pokrycie palet barwowych w szczególności Adobe RGB i wysoka jasność. Te zalety z całą pewnością docenią graficy komputerowi, oraz montażyści wideo. Dodatkowo ekran Screepad Plus na pewno poprawi ergonomię korzystania z profesjonalnych aplikacji. Na plus zaliczamy też wyjątkowo dobrą jakość dźwięku, bardzo szybkie nośniki danych SSD oraz pojemną i szybką pamięć operacyjną DDR4 3200.

Niestety zawiedliśmy się na wydajności w grach, wąskim gardłem okazał się procesor, który bardzo szybko zrzucał taktowanie, przez co karta graficzna nie była wykorzystywana w stu procentach. W dużych tytułach AAA laptop oferował dobrą wydajność tylko w dwóch niższych rozdzielczościach FullHD oraz QHD, a w natywnej rozdzielczości 4K niestety w większości testów jego średnie wyniki oscylowały pomiędzy 40 a 30 kl./s czasami nawet spadając poniżej 30 kl./s. Lepiej laptop radził sobie z tytułami e-sportowymi, ale to tylko dlatego, że ona zawsze mają niższe wymagania sprzętowe.

ROG Zephyrus Duo 15Do kogo skierowany jest Asus ROG Zephyrus Duo 15, z całą pewnością do osób z zasobnym portfelem, ponieważ jego cena to 17999 złotych. Największy pożytek z tego laptopa, będą mieć profesjonaliści, którzy w swojej pracy będą w stanie efektywnie wykorzystać zalety drugiego dotykowego panelu. Z kolei entuzjaści nowinek technologicznych docenią nietypowe rozwiązania w tym laptopie, a jeśli dodatkowo będą graczami komputerowymi to oferowana przez Zephyrusa wydajność z całą pewnością ich zadowolić? Jednak nadal trzeba pamiętać, że za dodatkowy ekran i nietypową konstrukcję przyjdzie nam tez dodatkowo zapłacić, więc swoją wydajnością nie dogoni on konkurentów z tej półki cenowej.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię