Strona głównaRecenzjeHardwareBezkonkurencyjny zestaw combo – MSI MPG Z590 GAMING CARBON WIFI i MPG...

Bezkonkurencyjny zestaw combo – MSI MPG Z590 GAMING CARBON WIFI i MPG CORELIQUID K360

Jak zapewne wszyscy już wiecie, niedawno zaprezentowane zostały najnowsze procesory Intel Core jedenastej generacji. W chwili, gdy trwają dyskusje na temat wydajności nowych procesorów, my chcielibyśmy zaoferować naszą wiedzę wszystkim niedoświadczonym, nabywcom tych premierowych układów.

Teraz gdy już nabyłeś procesor Intel Core jedenastej generacji, prawdopodobnie potrzebujesz odpowiedniej płyty głównej i systemu chłodzenia. Dwa często pojawiające się problemy, o których już wiemy w odniesieniu do tych zaawansowanych układów, to kłopoty związane z poborem energii i odprowadzaniem ciepła.

Jaką najbardziej odpowiednią konfigurację sprzętową powinni zatem wybrać dla siebie zwykli gracze? Niektórzy mogą polecić Ci zakup najlepszych i najbardziej zaawansowanych, dostępnych na rynku podzespołów, ale ich cena nie będzie mała. Co powinieneś więc wybrać? Jeśli chcesz zająć się streamingiem, edytować filmy lub grać w gry online, zalecamy konfigurację: Intel Core i7-11700K + MSI MPG Z590 GAMING CARBON WIFI + MSI MPG CORELIQUID K360.

 

MPG Z590 GAMING CARBON WIFI to płyta główna, która jest w stanie sprostać energetycznym wymaganiom najnowszych procesorów Intel Core 11 generacji. Dzięki 16-fazowemu systemowi zasilania Duet Rail Power System, płyta ta może zaoferować mocny i wydajny moduł regulatora napięcia VRM. Znajdziemy na niej również autorską technologię MSI Core Boost, która pozwala na szybsze i niezakłócone dostarczanie prądu do procesora.

Omawiana płyta główna wyposażona jest również w najnowszy, bezprzewodowy moduł WIFI 6E i kartę sieciową Intel 2.5 LAN, który to zestaw zapewnić może szybki dostęp do Internetu, umożliwiając tym samym płynne, pozbawiony zacięć w transmisji streaming filmów lub granie w gry online. Płyta wyposażona jest również w zestaw trzech złączy M.2 SSD, z których jeden obsługuje napędy SSD zgodne ze standardem PCI-E 4.0.

 

MPG CORELIQUID K360

Aby w pełni wykorzystać potężną wydajność układu Intel Core i7-11700K, oprócz samej konstrukcji modułu regulatora napięcia VRM znajdującego się na płycie głównej, jednym z kluczowych elementów będzie tu również odpowiedni cooler, który zamontowany jest na procesorze. To, co wyróżnia zestaw chłodzenia wodnego MPG CORELIQUID K360 spośród innych podobnych konstrukcji, to jego wydajność w odprowadzaniu ciepła. MPG CORELIQUID K360 korzysta bowiem z wyjątkowego wentylatora MSI TORX 4.0, który umieszczony jest na radiatorze chłodnicy. Wentylator ten jest w stanie wytworzyć silny przepływ powietrza, zapewniając tym samym szybkie odprowadzanie ciepła z systemu. Blok wodny wyposażony jest też we własny 60-milimetrowy wentylator TORX 3.0. Wentylator TORX 3.0 użyty tu został w celu wygenerowania skoncentrowanego strumienia powietrza chłodzącego procesor i odpowiada jednocześnie za chłodzenie napędów SSD M.2 oraz regulatora VRM, a także otaczających gniazdo procesora komponentów. Dzięki temu udało się w znaczący sposób obniżyć temperaturę pracy tych podzespołów.

W tym poradniku, do testów użyliśmy zarówno płyty głównej MPG Z590 GAMING CARBON WIFI, jak i systemu chłodzenia MPG CORELIQUID K360. Sprawdziliśmy ich wydajność w konfrontacji z procesorem Intel Core i7-11700K tak, aby przekonać się, czy system chłodzenia wodą MPG CORELIQUID K360 jest w stanie zapewnić wystarczającą wydajność w odprowadzaniu ciepła. Do sprawdzenia wydajności chłodzenia procesora oraz możliwości obniżenia temperatury modułu VRM i napędów M.2 SSD użyliśmy programów Cinebench i AIDA64

Dzięki aplikacji Cinebench R20 dowiedzieliśmy się, że w zależności od trybu działania wentylatora chodzącego system chłodzenia cieczą, można, przy taktowaniu rdzenia procesora zegarem o częstotliwości 4,6 GHz, utrzymać jego temperaturę pracy w zakresie 75~77 stopni Celsjusza. Zgodnie z oczekiwaniami, temperatura procesora jest najniższa w trybie Gaming Mode, a najwyższa w Silent Mode. Co więcej, procesor Core i7-11700K może być podkręcony nawet do 5,0 GHz.

Blok wodny MPG CORELIQUID K360 charakteryzuje się również wbudowanym wentylatorem TORX 3.0, który może pomóc w odprowadzaniu ciepła z modułu VRM i napędów M.2. Tak więc, MPG CORELIQUID K360 powinien być wystarczająco wydajnym systemem chłodzenia, aby zapewnić odpowiednie odprowadzanie ciepła z tych kluczowych podzespołów. Aby to sprawdzić, postanowiliśmy przyjrzeć się temperaturom modułu VRM i napędów M.2. Do testów posłużyliśmy się programem AIDA 64. Patrzymy na temperaturę VRM, która przy włączonym wentylatorze jest najniższa i wynosi 57 stopni Celsjusza. W porównaniu do 74 stopni Celsjusza, gdy wentylator jest wyłączony, temperatura została obniżona aż o 23%.

Następnie przyjrzeliśmy się temperaturze dysku SSD M.2. Gdy wentylator jest włączony, najniższa temperatura wynosi 63 stopnie Celsjusza. W porównaniu do 80 stopni, gdy wentylator jest wyłączony, temperatura dysku M.2 SSD została obniżona o 21%.

 

 

Wyniki testów dowodzą, że MPG CORELIQUID K360 z zamontowanym na bloku wodnym wentylatorem TORX 3.0 może skutecznie obniżyć temperaturę modułu VRM i napędów SSD M.2, a także utrzymać podczas pracy stabilność i wydajność podkręcania procesora i pamięci masowej.

Wnioski

Na podstawie wyników testu możemy stwierdzić, że połączenie możliwości płyty głównej MPG Z590 GAMING CARBON WIFI i systemu chłodzenia wodą MPG CORELIQUID K360 zapewni użytkownikom świetną wydajność za przystępną cenę – odpowiednią do codziennej pracy, grania w gry i streamingu. Pełna wydajność procesora może być więc uwolniona, bez obawy o to, że pojawią się problemy związane chłodzeniem. Co więcej, teraz możemy odzyskać do 295 złotych przy zakupie płyty głównej MSI Z590 lub Z560. Szczegóły znajdują się pod tym linkiem z promocji MSI.

https://pl.msi.com/Promotion/to-infinity-and-beyond-cashback-2021

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię