Advertisement
Strona głównaGryAktualnościByły szef PlayStation: Rynek gier jest niezrównoważony

Były szef PlayStation: Rynek gier jest niezrównoważony

Shawn Layden – były szef PlayStation – jest zdania, że rynek gier jest w tym momencie niezrównoważony. Według niego konieczne są zmiany.

Shawn Layden – były szef PlayStation – wziął udział w konferencji Gamelab Live, w trakcie której wypowiedział się na temat rynku gier. Jego zdaniem aktualny model jest niezrównoważony i konieczne są zmiany. Założenie, że co generację koszty produkcji gier zwiększają się dwukrotnie musi według niego zostać porzucone. O co dokładnie chodzi?

PlayStation 5

Produkcja gier jest coraz droższa

Layden przypomniał czasy, w których stworzenie gry AAA kosztowało około 1 mln dolarów. Dzisiaj suma ta mieści się w przedziale od 80 do nawet 150 mln dolarów i to jeszcze przed dodaniem kosztów marketingowych. Jednocześnie ceny gier nie zmieniły się od dawna i raczej nie zmieniają się w najbliższej przyszłości. W przypadku rynku amerykańskiego od wielu lat za produkcje AAA trzeba zapłacić 60 dolarów. W Polsce to około 200-250 zł. Były szef PlayStation jest zdania, że w aktualnym modelu rynek gier nie może dalej się rozwijać. Ceny nie mogą być takie same, gdy koszty wzrosły ponad 10-krotnie.

– Nie sądzę, że w kolejnej generacji można te liczby pomnożyć przed dwa i dalej być zdania, że będzie się rosło. Myślę, że branża jako całość musi się zastanowić „Co budujemy? Jakie są oczekiwania naszych odbiorców? Jak najlepiej przekazać naszą historię i powiedzieć to, co musimy powiedzieć?” – powiedział Shawn Layden.

Zdaniem Laydena jednym ze sposobów jest powrót do gier AAA, których przejście zajmuje 12-15 godzin, a nie kilkadziesiąt czy nawet ponad 100 godzin. Według niego przechodzilibyśmy wtedy więcej produkcji, które miałyby bardziej spójną i przekonującą historię. Na to odpowiedział mu Matt Piscatella – analityk rynku gier, który przekonuje, że 10- czy 15-godzinne gry nie sprzedają się na tyle dobrze, aby usprawiedliwić 2-3 lata pracy nad danym tytułem.

Shawn Layden przez ponad 20 lat były szefem PlayStation. Firmę opuścił w 2019 roku i aktualnie nie jest nigdzie zatrudniony w branży gier. Na razie nie wspomina na temat ewentualnego powrotu.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię