Strona głównaRecenzjeGryCoffee Noir – Business Detective Game – Recenzja

Coffee Noir – Business Detective Game – Recenzja

Na połączenie gry detektywistycznej z biznesową mogło wpaść tylko polskie studio deweloperskie. W ten sposób powstało pachnące mieloną kawą Coffee Noir – Business Detective Game.

Za połączenie ze sobą tak skrajnych gatunków gier odpowiedzialne jest studio deweloperskie DOJI – Educational Innovations z Poznania. Wykorzystali oni swoje umiejętności w tworzeniu gier edukacyjnych i  przenieśli rozgrywkę na zupełnie nowypoziom. Coffee Noir – Business Detective Game to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Co ciekawe, przy produkcji gry brali udział pracownicy naukowi z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i wyszło im to bardzo dobrze.

Coffee Noir

W grze wcielamy się w postać prywatnego detektywa Arthura Oliviera, który działając pod przykrywką, musi rozwikłać sprawę zaginięcie Richarda Kerseya, znanego dystrybutora kawy w alternatywnej wersji Londynu, stylizowanego na lata dwudzieste XX wieku. Prowadzenie śledztwa zleca nam córka zaginionego, jednak jest jeszcze jeden mały haczyk. Zachodzi podejrzenie, że w sprawę zamieszany jest któryś z przedsiębiorców, działających w kawowym biznesie. Dlatego, żeby przeniknąć do tego świata oraz wytropić sprawcę, oprócz zbierania poszlak i dowodów, musimy zająć się produkcją kawy. I jak można się spodziewać, wejście w biznes wcale nie jest takie łatwe jak może się wydawać.

Coffee Noir

 

Na szczęście Coffee Noir  niemal za rękę wprowadza gracza w tajniki prowadzenia biznesu, wyszukiwania kontrahentów, negocjacji, podpisywania umów, a na koniec produkcji i dostarczania zamówień. Potem gra rzuca nas na głęboką wodę i w trakcie prowadzenia biznesu musimy posuwać nasze śledztwo na przód. Jako szef jesteśmy odpowiedzialni za naszą firmę – zatrudnianie pracowników, wyznaczenie im zadań, szkolenia, motywowanie a także nadzorowanie produkcji, finansów, dostaw i pilnowania żeby firma nie splajtowała zanim rozwikłamy sprawę. Do gry najlepiej zasiąść na spokojnie z kubkiem kawy w ręku, chociaż ja bardziej preferuję herbatę. Następnie czeka nas przeglądanie statystyk, kosztów stałych, zmiennych, zapasów magazynowych i wielkości produkcji.

Coffee Noir

Na szczęście wszystko jest dobrze opisane i w każdej chwili możemy skorzystać z pomocy na temat naszych działań. Co więcej, możliwość zapisania stanu rozgrywki w dowolnym momencie sprawia, że niekorzystne działania mogą odejść w zapomnienie. Jest to przydatne zwłaszcza podczas negocjacji z kontrahentami, którzy są podstawą do uzyskiwania przychodów dla firmy. Z drugiej strony są zaś podejrzanymi, których musimy prześwietlić.

Coffee Noir

Podczas spotkania biznesowego, które może zakończyć się podpisaniem umowy na dostawę kawy, w sposób umiejętny musimy wypytać o informacje na temat Richarda Kersey’a. Rozbudowane drzewko dialogowe pozwala zarówno na zdobycie interesujących nas  informacji w sprawie śledztwa jak i prowadzi do finalizacji kontraktu. Jednak przed każdym spotkaniem najpierw musimy dowiedzieć się czegoś na temat przyszłego kontrahenta  -brak takiej wiedzy może spowodować spadek nastawienia rozmówcy i zaprzepaszczenie szansy na zarobek i popchnięcie śledztwa w dobrym kierunku.

Coffee Noir

Prowadzenie biznesu odbywa się w systemie turowym. W ciągu jednej tury, trwającej siedem dni, musimy wykonać poszczególne zadania, takie jak zaplanowanie produkcji, dostarczenie towarów, podział obowiązków pracowników, etc. Każdego tygodnia dostajemy sprawozdanie finansowe i zaczynamy od nowa „szefowanie”, jak również kontynuujemy prowadzenie śledztwa. Dodatkowo, gra została podzielona na rozdziały, w ramach których możemy popchnąć fabułę do przodu. Po 48 tygodniach zabawy musimy wskazać kto z 10 podejrzanych jest winny porwania Kersey’a, oczywiście jeżeli byliśmy w stanie dobrze połączyć poszlaki zdobyte podczas rozmów z podejrzanymi i wyciągnąć wnioski z zebranych dowodów, powiązań i rozmów.

Coffee Noir

Oprócz niesamowitej grywalności, Coffee Noir zasługuje na pochwałę za przyjemną dla oka komiksową oprawę graficzną, polską kinową wersję językową oraz klimatyczną muzykę jazzową, idealnie wpasowującą się klimaty noir detective story.

Coffee Noir to idealna gra dla każdego kto lubi nietuzinkowe rozwiązania, zagadki oraz gry ekonomiczne. Nie jest to produkcja, która nie wybacza błędów, dzięki czemu zawsze dostajemy szansę na to żeby zrobić coś lepiej. Dlatego swoich sił w tej produkcji może spróbować każdy, do czego gorąco zachęcam. Tymczasem ja skuszę się na kubek kawy.

Ocena 8/10

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię