Strona głównaRecenzjeAkcesoriaCreative SBS E2900 - głośniki nie tylko dla gracza

Creative SBS E2900 – głośniki nie tylko dla gracza [test]

Od dawna producenci sprzętu komputerowego starają się, by ich dzieła cechowała nie tylko jakość, ale też ciekawy design. Głośniki Creative SBS E2900 można pod tym względem uznać za jeden z odważniejszych projektów.

Creative to jedna z czołowych firm zajmujących się sprzętem audio, w szczególności dla graczy. W jednym z naszych wcześniejszych testów mieliśmy okazję chwalić ich kartę dźwiękową Creative SoundBlasterX AE-5 Plus. Tym razem zajmiemy się głośnikami, które nie dość, że charakteryzuje niska cena, to są całkiem uniwersalne, dają sporo opcji łączenia z różnymi urządzeniami, a do tego oferują niebanalny design.

Creative SBS E2900_3

Specyfikacja:

 • Standard dźwięku: 2.1
 • Moc: 60W RMS, moc szczytowa 120 W
 • Pasmo przenoszenia: 50 Hz – 20 kHz
 • Komunikacja: Bluetooth 5.0, port USB-A, wejście audio (mini-jack 3,5mm), port kart SD
 • Wymiary – satelity: 105 x 100 x 170 mm; subwoofer: 170 x 335 x 313 mm
 • Masa: 3,64 kg
 • Zasilanie: sieciowe
 • Cena: 299 PLN

Pierwsze wrażenia

Widząc na opakowaniu zdjęcie całkiem pokaźnych rozmiarów subwoofera, zdziwiłem się, że pudełko z zestawem jest stosunkowo lekkie. Komplet dwóch głośników, subwoofera, okablowania i pilota waży zaledwie niecałe 4 kilogramy. Rozwiązanie tej zagadki leży w bardzo małych rozmiarach satelitek oraz tym, że sam subwoofer został wykonany w pewnej części z plastiku. W zestawie, oprócz głośników, otrzymujemy kable zasilające (osobno dla europejskich oraz angielskich wtyczek), kabel mini-jack 3,5 mm do połączenia z zewnętrznym źródłem dźwięku, wspomnianego już pilota oraz antenę FM. Satelity wpinamy do subwoofera niezależnie, za pomocą kabli chinch, co mocno ułatwia konfigurację zestawu na biurku, bo nie jesteśmy ograniczeni żadnym dodatkowym przewodem, łączącym satelitki ze sobą. Za drobny minus powinienem w tym miejscu jednak uznać brak baterii dla pilota.

Design i wykonanie

W pierwszej chwili można odnieść wrażenie, że satelity są z innego zestawu 2.1 niż subwoofer. Mimo, że w obu przypadkach mamy do czynienia z obudową z drewna i plastikowym frontem typu “piano black” (znienawidzonego przez wielu właścicieli samochodów) to satelity są bardziej “eleganckie” i wyglądają jak żywcem wyjęte z jakiegoś studia nagraniowego. Subwoofer natomiast ma o wiele bardziej “futurystyczny” design, który pełnię swoich możliwości pokazuje po podłączeniu do prądu i uruchomieniu zestawu.

Creative SBS E2900_2

Mam tu na myśli zamontowane w nim diody LED, które podświetlają membranę oraz pokrętło do regulacji głośności. Kolorem diod oraz trybem świecenia można sterować za pomocą dołączonego pilota. Dzięki temu możemy uzyskać na przykład efekty stałego podświetlenia, płynnej zmiany barw, albo mrugania w rytm muzyki. Kiedy już przyzwyczaimy się do nietypowego i odstającego od satelitek designu, podświetlenie okazuje się być naprawdę fajnym dodatkiem.

Front głośnika niskotonowego uzupełniają przyciski sterujące odtwarzaniem i wyborem źródła oraz wyświetlacz, informujący między innymi o poziomie głośności czy wybranym akurat źródle.

Jakość dźwięku

Zestaw może emitować dźwięk z dość bogatej palety urządzeń. Już sam kabel mini-jack pozwala na podłączenie nie tylko komputera, ale też telefonu czy nawet telewizora – i do tych właśnie zastosowań przede wszystkim stworzono SBS E2900. Jednak na tym możliwości zestawu się nie kończą. Głośniki obsługują także standard Bluetooth 5.0, mogą również odtwarzać dźwięk z pamięci USB oraz karty SD, a dzięki wbudowanemu tunerowi radiowemu i dołączonej antenie FM, mogą działać w trybie stand-alone, jako radio.

Creative SBS E2900_1

Co do samego dźwięku, jak na sprzęt w tak niskiej cenie i o tak niewielkich rozmiarach – ciężko się w przypadku Creative SBS E2900 do czegokolwiek przyczepić. Zestaw gra głośno, a emitowany dźwięk jest wyraźny, z odpowiednio zaakcentowanymi elementami. Zresztą, gdyby komuś było mało tego co słyszy przy domyślnych ustawieniach, zawsze może nieco zmienić charakterystykę dźwięku z poziomu pilota. Co prawda bas mógłby być jeszcze nieco mocniejszy i bardziej wyrazisty, ale z drugiej strony – jak na niewielkie głośniki za 300 złotych to i tak jest bardzo dobrze. Właśnie z racji tego basu uważam, że głośniki będą się czuły najlepiej przede wszystkim w grach, gdzie potrzebny jest głośny i wyraźny dźwięk, a przy słuchaniu muzyki te nieco słabsze niskie tony mogą odrobinę niektórym przeszkadzać.

Podsumowanie i ocena

Creative SBS E2900 to jedne z najciekawszych zestawów 2.1 z kategorii tańszych urządzeń. Za cenę, która nie powinna odstraszyć nikogo, oferują dobry dźwięk, mnóstwo opcji podłączenia (w tym funkcję radia!) oraz ciekawy i nowoczesny design. Ich niewątpliwą zaletą będą też niewielkie gabaryty i waga, które pozwolą na łatwy transport. Będą stanowić świetne uzupełnienie “centrum dowodzenia światem”, którego właściciel przede wszystkim gra, a do tego okazjonalnie słucha muzyki. Dobrze też spiszą się podłączone do telewizora, jako tania alternatywa dla soundbara czy zestawów kolumn.

Tekst powstał przy współpracy z firmą Creative

Ocena: 7/10

Zalety

 • stosunek jakości dźwięku do ceny
 • współpracują z szeregiem źródeł dźwięku
 • funkcja radia
 • jak za tą cenę – dobry dźwięk
 • ciekawy design

Wady

 • brak baterii dla pilota w zestawie
 • „piano black” może irytować
 • niskie tony mogłyby być mocniejsze

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię