Strona głównaGryAktualnościCyberpunk 2077 - CD Projekt masowo banuje użytkowników forum

Cyberpunk 2077 – CD Projekt masowo banuje użytkowników forum

Panie V, afera jest. CD Projekt na masową skalę banuje wszystkich użytkowników swojego forum, którzy w jakikolwiek sposób są związani z wypowiedzią jednego ze scenarzystów Cyberpunk 2077.

O całej sprawie poinformował trejn, użytkownik serwisu Wykop.pl. W swoim wpisie zaznaczył, że od pewnego czasu scenarzysta Cyberpunk 2077 – Paweł Saśko prowadzi transmisje z gry opowiadając o przebiegu jej produkcji, planów na przyszłość etc.

Zobacz: CrimeSight – Konami połączyło Among Us, Sherlocka Holmesa i anime tworząc grę detektywistyczną

Jeden z graczy zapytał o system pancerzy w Cyberpunk 2077, który sprawia, że czapka z daszkiem ma wyższą klasę pancerza niż tytanowy hełm żołnierza. Ostatecznie sprowadza się to do tego, że chcąc aby postać V miała wysokie statystki ubiera się ją niczym clowna przez co wygląda jakby obtoczyła się klejem i przeturlała przez second hand.

Saśko przyznał rację i poinformował, że gracze zgłaszali już ten problem i deweloperzy w najbliższym czasie będą nad tym pracować. Jednak szybko wyszło na jaw, że temat ten był już poruszany jeszcze w 2019 roku, na długo przed premierą gry i przez dwa lata deweloperzy nic z tym nie zrobili.

Po tym część graczy przeniosła się z tematem na oficjalne forum gry by tam uzyskać konkretne informacje kiedy problem ten zostanie rozwiązany. Niedługo po rozpoczęciu dyskusji wątek został usunięty. Co więcej, każdy kto w jakikolwiek sposób był związany z tematem, czy to przez dodanie odpowiedzi czy polubienie, któregoś z komentarzy, został przez moderatorów poczęstowany perm banem.

Użytkowniczka Studentka Medycyny na swoim kanale YT zamieściła filmik pokazujący jak szybko CD Projekt banuje konto, po wzięciu udziału w temacie. Co więcej, obecnie zablokowano możliwość zakładania nowych kont na forum.

Nie jest to dobra metoda na zdobywanie przychylności graczy i robienie dobrego PRu. O stanowisko firmy w tej sprawie zapytaliśmy rzecznika prasowego CD PROJEKT. Powrócimy do tematu gdy tylko dostaniemy odpowiedź.

[Aktualizacja 2021.06.20]

CD PROJEKT odmówił komentarza w tej sprawie.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

15 KOMENTARZE

 1. Artykuł nie do końca wiernie przedstawia sytuacje, więc napisze jak było:
  Zamieściłem krytyczny post na oficjalnym forum cyberpunka. Post po chwili został usunięty ze strony głównej i pojawił się w ogólnym temacie o cyberpunku, gdzie szybko utonął wśród innych, odbiegających od tematu postów. Jak argument użyto sformułowania, że „post jest zbędny”
  https://www.wykop.pl/cdn/c0834752/1624900909taby0xI0mEMetgzw8oEQTA31LXWcs.jpg

  Przelało to przysłowiową czarę goryczy, gdyż już wcześniej byłem zirytowany aroganckim zachowaniem moderacji na tym forum. Chamskie odzywki, pyskówki z rozczarowanymi użytkownikami, uzurpowanie sobie prawa do decydowania co jest warte publikacji a co nie. Na stronie głównej są inne tematy związane z cyberpunkiem ale i w ogóle nie powiązane jak anime/seriale/muzyka. Żaden mój poprzedni post nie został przeniesiony do innego tematu i ukryty pośród innych. Rzeczony post wyglądał tak:
  https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_1624981831PiroRxO3Y8bGdnMJCmUt09.jpg (post jest nadal obecny w ogólnym wątku, na bodajże przedostatniej stronie, pośrodku innych postów).

  Takie zachowanie czyli ukrywanie treści zirytowało zarówno mnie jak i innych fanów gry spod tagu #cyberpunk2077 na portalu wykop.pl, którzy uznali, że moderacja dopuszcza się praktyk godnych potępienia. Stworzyłem temat, w którym dosadnie skomentowałem cenzorskie działania moderacji
  https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_1624987108UmNfjGMbSZDt2SFljxFYeX.jpg

  Działania moderacji złośliwie zaczęli komentować inni użytkownicy wykopu, więc moderacja forum cyberpunka najpierw temat zamknęła a potem skasowała, jako łamanie regulaminu forum (zakaz publicznego komentowania działań moderacji).
  To tylko rozsierdziło „mirków’, bo nikt nie lubi jak mu się zamyka usta, więc zaczęli spamować forum głupimi wątkami. Trzeba przyznać, że większość starała się trzymać jakiś poziom i umiar w agresywnych treściach. Ja np. założyłem wątek w którym chciałem zachęcić użytkowników do dzielenia się przepisami na gotowanie, wzorując się na innym wątku z tego forum, dotyczącym rozmów o alkoholu (a więc również w ogóle nie związanych z grą cyberpunk).

  Po dwóch takich postach dostałem permanentnego bana. Tak samo reszta mirków z wykopu. Fani gry z wykopu się nie poddali i zaczęli tworzyć nowe konta. Zabrano im możliwość zakładania nowych tematów, więc skupili się na złośliwym komentowaniu w istniejących wątkach. Moderacja forum dzielnia banowała i kasowała wszelkie wpisy.

  Po jakimś czasie odkryto, że jak sie da plusika (redpoint) pod jakimś wpisem, to nazwa takiego użytkownika pozostaje widoczna nawet po zbanowaniu. Rozpoczął się więc festiwal tworzenia wymyślnych loginów i plusowania wpisów moderacji. Nazwy raczej trzymały jako-taki poziom i nie były zbyt obelżywe:
  https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_1624982171TzXq2V739MPivNbSvk24ih,w400.jpg

  Do wtorku rana na oficjalny forum wisiały redpointy z takimi nazwami pod postami moderacji. Z braku lepszego sposobu właściciel forum wyłączył możliwość rejestracji nowych użytkowników na forum. Nie wiem czy świadomie czy nie, ale zablokowało to również możliwość rejestracji nowych kont w oficjalnym sklepie gog.com, co ucieszyło mirków, bo oznaczało, że nowy klient, który chce kupić jakąś gre w sklepie nie może tego zrobić. Po kilku godzinach przywrócono możliwość rejestrowania nowych kont, ale zablokowano możliwość plusowania postów. Po jakimś czasie całkiem wyłączono widoczność plusików pod postami aby ukryć szydercze nazwy użytkowników. Dzisiaj po południu udało się właścicielowi forum przywrócić pełną funkcjonalność portalu, szyderczy nazwy wystepują po prostu jako 'gość’.

  I na tym się afera skończyła. Oczywiście na oficjalnym tagu gry na wykopie stworzono kilka wykopów, które dostały się z płomieniem na główną strone portalu, mając kilkadziesiąt tysięcy wpisów, setki komentarzy plus kolejne kilkaset wpisów na tagu gry na mikroblogu. Nie muszę tłumaczyć, że większość jest bardzo krytyczna wobec działań firmy.

  A to wszystko dlatego, że moderacja postanowiła ukryć przed wzrokiem postronnego czytelnika niewygodny dla nich post.

  Owszem, można powiedzieć, że ataki trolli są zawsze złem ostatecznym i niczemu dobremu nie służą, ale z drugiej strony jest to najbardziej widoczna i najłatwiejsza forma internetowego protestu, zwłaszcza wobec cenzorskich działań. A jak wiadomo, wolność słowa w internecie to rzecz święta.

  Muszę zaznaczyć, że atak trolli nie był zbyt uciążliwy dla zwykłych użytkowników forum. Czytelnicy forum cyberpunka w innych językach w ogóle nie zauważyli żadnego działań trolli poza działaniami obronnymi. Dopiero wyłączenie plusowania, rejestracji nowych kont a w końcu samego systemu plusów (redpointów) została dostrzeżona przez innych użytkowników forum. A to dlatego, że moderacja nie mogła znieść, że pod ich postami pojawiały się plusiki od 'wegański_bigos’ (nawiązanie do przesadnego wegaństwa szefostwa CDPR i braku mięsa w pracowniczej stołówce).

  Cała afera w mojej ocenie pokazuje jakie problemy może tworzyć brak komunikacji między moderacją a użytkownikami, zbytnie rozpasanie i poczucie władzy przez moderację a w końcu pójście 'na noże’ ze zirytowanymi użytkownikami. Moderacja oficjalnego forum zapomina, że to nie jest ich prywatny klub wzajemnej adoracji a jeden z kanałów komunikacji na linii gracz – deweloper, gdzie ze względu na nadal trudną sytuację samej gry i bardzą skąpą komunikację o postępach nad tak wyczekiwanymi DLC.

  Chcę też podkreślić, że większość (w tym i ja) z tego tagu nie jest hejterami i lubi grę. I to tym bardziej boli gdy widzimy jak zachowuje się moderacja oficjalnego forum gry.

 2. Koledzy wyzej mijają się z prawdą, dlaczego dostałem bana za polubienie komentarza z pytaniem kiedy gra zostanie naprawiona?

  Banowanie ludzi spamujacych to jedno, jednak zdecydowana wiekszosc po prostu lajkuje niewygodne pytania i moderacja wali banami na lewo i prawo.
  A tak sie w tym zagalopowali ze nie potrafia sie z tego wycofac, no bo jak.

 3. Artykul znowu napisany na kolanie:/ Banuja fakeowe konta trolli którzy zakłada konta o obraźliwych nazwach i wklejają jakieś durne teksty o gotowaniu itp. Jak nie na temat i spam za spamem to co zrobić jak nie zbanować.

 4. Może gdyby zajęli się tym czym powinni czyli robieniem gry a nie mniejszościami LGBT to by lepiej było i więcej sił na dopracowanie gry i koszty mniejsze…

 5. Kij z bankami, najważniejszy jest MIESIĄC DUMY kutwa!!!! Dlaczego wciska się ludziom te kretyńskie pomysły wykolejeńców z lgbtqwerty?!?!?!

 6. Jak zaczną zostawiać podobne komentarze z podobnymi nazwami użytkownika tutaj, to na pewno żadnego z nich nie usuniecie? 😀 Hipokryci.

 7. Dziennikarstwo na najwyższym poziomie… Temat nie został usunięty, a tylko przeniesiony do odpowiedniego wątku. Administracja nie banuje każdego jak leci, tylko trolle z wykopu którzy zakładają konta z nazwami typu 'cyberpunk-kurwa’ tylko po żeby spamować przepisami na bigos i zostawiać like w podobnych tematach… O ile samo przeniesienie głównego wątku do zbiorczego było IMO błędem, o tyle odpowiedź wykopu jest zwyczajnym kretynizmem trolli, a w tej sytuacji odpowiedź moderatorów adekwatna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię