Strona głównaWiadomościCzy w tym roku doczekamy się kart graficznych AMD z górnej półki?

Czy w tym roku doczekamy się kart graficznych AMD z górnej półki?

Za nami pierwszy dzień CES 2018 i wystąpienia przedstawicieli największych graczy na rynku kart graficznych. Okazuje się, że nie zawsze ważne jest to, co zostało powiedziane. Ważniejsze może okazać się to co zostało przemilczane.

Nvidia w tym roku planuje wprowadzić nową linię kart graficznych GeForce opartych na nowej architekturze Volta. W przeciwieństwie do AMD, Zieloni udostępniają swoje roczne plany premier nowych produktów. Można powiedzieć, że od momentu wydania Keplera w 2012 przekazywanie informacji o planach na dany rok stało się u nich tradycją. AMD z kolei niechętnie dzieli się swoimi planami na ten rok.

Właściciel marki Radeon charakteryzuje się bardzo nieregularnym cyklem wydawniczym swoich produktów, co odbija się głównie na klientach firmy. Przykładowo w 2014 kiedy AMD zamiast walczyć z konkurencją zdecydował się na rebranding, doprowadziło to do straty 18% udziałów w rynku kart graficznych. Sam rebranding był źle zaplanowany i nie był przygotowany do odpowiedzi na nową architekturę Maxwella Nvidii. W 2016 po raz kolejny pojawiła się luka w planach produkcyjnych Czerwonych. Tym razem najmocniejszym modelem zaprezentowanym przez AMD był RX 480 oparty na Polaris 10. Dopiero w drugiej połowie zeszłego roku firma odpowiedziała na ruchy konkurencji oferując high-endowe rozwiązania konkurujące z kartami GTX 1080 i GTX 1070 opartymi na GP104, które były sprzedawane od ponad roku.

Na podstawie powyższych doświadczeń możemy podejrzewać, że w tym roku znowu pojawi się luka produktowa i będziemy mieli powtórkę z 2014. Zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez AMD w 2018 możemy spodziewać się wyłącznie kontynuacji produkcji kart graficznych Vega 64 i Vega 56, bez wprowadzania na rynek nowych modeli z górnej pułki. Sama Vega nie jest w stanie konkurować z produktami konkurencji opartymi na GP102 chociażby takimi jak GTX 1080 TI. Nowa Vega wytwarzana w technologii 7 nm nie jest produktem stricte dla graczy, zastosowanie znajduje głównie w rozwiązaniach związanymi ze sztuczną inteligencją. Samo udostępnienie nowej karty na rynku masowym może mieć miejsce najwcześniej w 2019 roku, czyli o wiele za późno.

Podsumowując, w tym roku gracze nie mają co liczyć na rewolucyjne produkty sygnowane znakiem Radeon. Zakończenie poprzedniego roku odejściem Raja Koduri i wejście w ten rok ze słabymi planami ostatecznie nie wróży AMD nic dobrego. Korzystają na tym gównie konkurenci. Taka sytuacja zdecydowanie negatywnie wpłynie na cały rynek kart graficznych i ograniczone możliwości wyboru.

Źródło: wcctech

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię