Strona głównaWiadomościDemoscena w Polsce wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO

Demoscena w Polsce wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO

Fani cyfrowych form sztuki doczekali się kolejnego docenienia. Demoscena została wpisana przez ministra kultury na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Choć demoscena sięga czasów pierwszych komputerów i lat 80, a nawet 70, to w Polsce nadal ma wielu sympatyków. Ciągle odbywają się (a przynajmniej odbywały się przed pandemią) zloty i spotkania fanów demosceny, czyli tworzenia muzyki i animacji na komputerach z minionych epok, sygnowanych logami Commodore, Amiga i Atari. Jakiś czas temu Komitet Społeczny Kronika Polskiej Demosceny złożył u Ministra Kultury wniosek, by wpisać demoscenę na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Teraz wniosek ten został rozpatrzony pozytywnie.

Zobacz: Atari wraca do gier na PC i konsole

Demoscena jest warta uwagi o tyle, że leży na pograniczu sztuki i programowania. Twórcy demoscenowi nieraz wyciskają siódme poty ze swoich maszyn, kombinując na wszystkie sposoby jak ominąć ograniczenia sprzętowe, niewielką ilość pamięci i słabe mikroprocesory, by stworzyć coś, co w widzu wzbudzi pytanie – jak to możliwe?

Demoscena – wybrane przykłady:

 

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię