Strona głównaEsportELIGA będzie nową areną walki dla polskich esportowców!

ELIGA będzie nową areną walki dla polskich esportowców!

Dzisiaj oficjalnie zapowiedziano powstanie nowej inicjatywy esportowej pod nazwą ELIGA. Prowadzący konferencję przedstawili nam interesującą wizję rozwoju polskiego sportu elektronicznego, której najważniejszymi punktami jest pomoc zawodowym drużynom oraz popularyzacja rozrastającego się gatunku rozrywki.

Esport w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Setki graczy z dnia na dzień obiera drogę ku zawodowstwu, a ich zaangażowaniu towarzyszy rzesza kibiców, dla których opuszczenie choćby jednego meczu jest czymś niedopuszczalnym. Rozwój tejże dyscypliny ogranicza jednak liczba podmiotów zajmujących się zrzeszaniem zawodników, a także dopiero co raczkujący w Polsce proces edukacji i komercjalizacji esportu.

Aby polepszyć sytuację esportu na polskim rynku profesjonalne zespoły CS:GO, a w tym Team Kinguin oraz Pride Gaming zapoczątkowały nowy projekt – ELIGA – mający afiliować najlepsze lokalne drużyny do rozgrywek na szczeblu krajowym. Podczas konferencji prezes ELIGI, Jakub Paluch potwierdził, że już teraz list intencyjny dotyczący współpracy podpisały 4 inne drużyny, wśród których wymienia się Izako Boars, POMPA Team, PACT oraz AGO. Rozgrywki turniejowe mają rozpocząć się w momencie, gdy do projektu zapiszą się jeszcze dwa inne zespoły. Start pierwszego sezonu zmagań zaplanowano na wrzesień.

Jakub Paluch oraz przedstawiciele Team Kinguin i Pride Gaming oznajmili, że ELIGA będzie zarządzana w sposób partnerski. Każda z drużyn, która przystąpi do ELIGI będzie współodpowiedzialna za jej rozwój oraz otrzyma tożsame udziały w projekcie. Łączy się to z możliwością wpływania na decyzje organizacyjne, a więc to drużyny bezpośrednio będą decydować o wszelkich zmianach podmiotu bez podziału na hierarchizację władzy. Wszyscy założyciele będą funkcjonowac na tych samych prawach. Prezes ELIGI mówiąc o zyskach podkreślił, że zasada równości wiąże się z obowiązkiem utrzymywania ELIGI, więc koszta prowadzenia działalności także będą dzielone na zespoły. Powstała Spółka z.o.o. ma należeć do graczy i to oni mają ją finansować, niezależnie od tego czy pieniądze będą pochodzić od pozyskanych sponsorów lub z własnej kieszeni.

Na konferencji dało się usłyszeć wiele postulatów zarówno od prezesa, jak i jego towarzyszy rozmowy, acz rzekomo najważniejszym celem jest zmniejszenie dysproporcji pomiędzy esportem w Polsce i zagranicą. Swoistym celem jest próba stworzenia idealnego miejsca do doskonalenia się graczy na wielu płaszczyznach, by godnie mogli reprezentować kraj na międzynarodowych turniejach, a w tym i na samej olimpiadzie, bowiem sa już w planach Igrzyska Azjatyckie.

Ciekawie zapowiada się również pomysł stworzenia sądu polubownego. Miałby on pomagać w rozwiązywaniu kofliktów między drużynami w ramach prowadzonych rozgrywek oraz wewnątrz organizacji. Narzędziem mediacji ma być także Jakub Paluch, który będzie stroną niezależną, gdyż nie jest cżłonkiem żadnego profesjonalnego zespołu. Nieco zaskoczył nas jedną ze swoich wypowiedzi odnoszących się do jego doświadczenia na polu esportu i jego „administrowaniem”. Przyznał się przed dziennikarzami, że: „Nie wiem, czy jestem przygotowany merytorycznie, umiejętnościami i swoimi możliwościami. Natomiast wnikliwie, jak na razie, sie uczę. Następne pół roku będzie taką dobrą lekcją”. Czas będzie tu najlepszym weryfikatorem.

Póki co ELIGA ma zrzeszać zespoły zaangażowane w rozgrywki CS:GO i to zbyt prędko się nie zmieni. Jak powiedział Piotr Lipski, wszystko ma być dopięte na sam guzik i dlatego najpierw zrealizują wszystko wokół jednej gry, a z czasem będzie można dokoptować choćby LOL-a. Na pytanie o to, kto miałby stać za mikrofonem i komentować mecze Polaków, Piotr bez wahania wymienił dwa nazwiska, które jak przyznał, marzą mu się od samego początku. Mianowicie chodzi o Piotra Skowyrskiego i Jakuba Kubiaka. Mieliby oni raz w tygodniu komentować jedno spotkanie. W ramach tego meczu obie drużyny miałyby obowiązek stawienia się w konkretnym miejscu, by całość była realizowana na żywo.

Co myślicie o ELIDZE? Ma szansę stać się najważniejszym centrum rozrywki dla fanów esportu i czy pozwoli zawodowcom przeskoczyć o następny poziom wtajemniczenia? 

        

Źródło: ELIGA

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię