Strona głównaEsportCounter-StrikeESL Pro Tour - rewolucja w esporcie. Turnieje CS:GO ze strukturą zbliżoną...

ESL Pro Tour – rewolucja w esporcie. Turnieje CS:GO ze strukturą zbliżoną do Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA

Często przy okazji IEM Katowice pada pytanie czym właściwie jest ten turniej dla esportu i jaka jest jego ranga. Do tej pory padały różne porównania, a odpowiedź nie zawsze była jednoznaczna. ESL i DreamHack postanowiły to raz na zawsze zmienić – tworząc ESL Pro Tour.

IEM Katowice jest ostatnim przystankiem w sezonie Intel Extreme Masters, a od niedawna wygrana w tym turnieju, podobnie jak zwycięstwo w Kolonii, nieco ułatwia zdobycie Intel Grand Slam. Triumfując w jednym z nich trzeba wygrać mniejszą ilość turniejów by zdobyć upragnione złoto. Jednak gdyby poszukać jasnej odpowiedzi na rangę katowickiego turnieju, byłby z tym spory problem. Jedni porównują IEM Katowice do mistrzostw świata, inni do finału Ligi Mistrzów. Prawda jest taka, że nie było jasnego powiązania pomiędzy turniejami IEM w trakcie całego sezonu, a finałem w Katowicach. Do teraz.

Zobacz: ESL Mistrzostwa Polski imponują rozmachem i liczbami

ESL i DreamHack postanowiły utworzyć jeden cykl turniejów, połączonych ze sobą na podobnych zasadach jak rozgrywki krajowych lig piłkarskich, Pucharu UEFA i Ligi Mistrzów. Nowe rozgrywki nazwane zostały ESL Pro Tour, z dwoma finałami w roku – w Katowicach i Kolonii.

Struktura ESL Pro Tour:

ESL Pro Tour 2

Wybór zdecydowanie nie jest przypadkowy – to dwa kultowe wydarzenia, które jak żadne inne zapisały się w umysłach graczy i fanów esportu na całym świecie.

Zobacz: Team Liquid x Marvel w wyjątkowym cross-overze. Zawodnicy przywdzieją kolory superbohaterów

System ESL Pro Tour będzie wyglądał następująco: rozgrywki zostaną podzielone na poziomy Challenger i Masters. Turnieje Challenger to wszystkie DreamHacki Open, Mountain Dew League i Mistrzostwa Narodowe – w tym ESL Mistrzostwa Polski. Dobry wynik w turnieju na poziomie Challenger oznacza grę w turnieju na poziomie Masters. Tam drużyna będzie zdobywać punkty, które pozwolą jej rywalizować w jednym z finałów – w Katowicach lub Kolonii. Turnieje poziomu Masters to ESL One powered by Intel, Intel Extreme Masters, DreamHack Masters oraz ESL CS:GO Pro League. 

Zobacz: StarLadder Berlin Major 2019 – poradnik typera 1. serii spotkań fazy Nowych Legend

Przy okazji, rozwiane zostały (chyba?) wszelkie spekulacje na temat przyszłości turnieju w Katowicach. Skoro ma to być jeden z dwóch głównych turniejów całego sezonu, a już wcześniej ogłoszono, że ułatwi zdobycie Intel Grand Slam, to najwyraźniej nikt nie myśli o zmianie. I dobrze – Polska i Katowice to jeden z najważniejszych esportowych punktów na mapie i tak powinno zostać.

Jak oceniacie nowy system rozgrywek?

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię