Strona głównaWiadomościRozrywkaFilm Metro 2033 anulowany, prawa wróciły do autora książki

Film Metro 2033 anulowany, prawa wróciły do autora książki

W 2012 roku wytwórnia filmowa MGM uzyskała prawa do nakręcenia filmu na podstawie postapokaliptycznej powieści Metro 2033 Dmitry’ego Glukhovsky’ego. Podobnie jak w przypadku pierwszej gry, film miał być luźną adaptacją, a wydarzenia miały toczyć się w Waszyngtonie. Niestety prace zostały wstrzymane, a prawa wróciły do autora książki.

Podczas jednego z wywiadów Glukhovsky odniósł się do zaistniałej sytuacji:

Projekt MGM z adaptacją książki i opracowaniem scenariusza filmu doprowadził do niczego, a prawa wróciły do mnie. Obecnie rozmawiamy z nowym zespołem producentów o możliwości adaptacji, ale jest to bardzo długi i trudny proces. Nadal jestem optymistą. Zobaczymy, czy wydanie Metro Exodus może popchnąć IP daleko za ocean, zobaczymy czy to tak działa.

Jednym z problemów zlokalizowania adaptacji filmowej w Waszyngtonie było niedopasowanie miejsca. Metro 2033 to powieść pełna metafor, znajdziemy tu również plemienność, nacjonalizm i obawy przed obcymi.

Zobacz także: Świat Cyberpunk 2077 będzie ogromny! Poznajemy kolejne szczegóły

Jak wyjaśnia Glukhovsky:

Wiele rzeczy nie zadziałało w Waszyngtonie. W Waszyngtonie nie działają komuniści, nie działają naziści, tak samo Mroczni. Waszyngton jest w zasadzie czarnym miastem. To nie żadna aluzja, którą chcę mieć, to metafora ogólnej ksenofobii, ale w ogólnie nie jest to komentarz do Afroamerykanów. Więc to nie zadziałało.

Scenarzyści musieli zastąpić Mrocznych jakimiś przypadkowymi bestiami i dopóki nie wyglądają one jak ludzie to cała historia ksenofobii nie działa. A to było dla mnie bardzo ważne, jako przekonanego internacjonalisty. Stało się to zbyt ogólnikowe.

Obawiają się zlokalizować film w Moskwie, ponieważ Amerykanie mają reputację lubiących opowieści o Ameryce. W przypadku książek i gier Metro Last Light i Metro 2033, które sprzedały się w milionach egzemplarzy na całym świecie, czytelnicy i gracze prawdopodobnie zaakceptowaliby, że historia filmu dzieje się w Moskwie. Widzieliśmy już amerykańską wersję apokalipsy już wiele razy, a publiczność, która lubi ten gatunek, jest już przesycona i nie chce tego więcej.

Dla mnie umieszczenie akcji filmu w Moskwie byłoby czymś naturalnym i pożądanym. Rosja jest dobrym polem do produkcji postapokaliptycznych filmów. Przyciągnie oraz Nocna Straż zlokalizowane były w Rosji, co dodawało filmom dodatkowego mrocznego i surowego klimatu.

Premiera gry Metro Exodus zaplanowana jest na 22 lutego 2019.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię