Strona głównaWiadomościGamingowy mini-komputer Compulab Airtop2 Inferno - piekielną gorączkę podzespołów zwalczy pasywnym chłodzeniem

Gamingowy mini-komputer Compulab Airtop2 Inferno – piekielną gorączkę podzespołów zwalczy pasywnym chłodzeniem

Problemem wielu miniaturowych komputerów jest zbyt mała powierzchnia utrudniająca regulację temperatury pracy. Compulab zdaje się, że znalazło na to rozwiązanie w postaci odpowiedniego projektu chłodzenia.

Jest to pierwsze wyjście na rynek gamingowy dla firmy Compulab. Ich debiut może okazać się wielce pożądany przez szerokie grono użytkowników, a przede wszystkim graczy poszukujących sprzętu małego, ale piekielnie mocnego. Takim ma być nowo zaprojektowany model Airtop2 Infernal z autorską wersją chłodzenia pasywnego.

Obudowa urządzenia mierząca zaledwie 150 × 300 × 255 mm mieści w sobie jedne z poważniejszych podzespołów do grania. W najdroższym pakiecie zastaniemy czterordzeniowy procesor i7-7700K, kartę graficzną GTX 1080 8 GB VRAM, a także do 64 GB pamięci RAM. Magazyn na dane również robi wielkie wrażenie – 2 dyski M.2 SSD o interfejsie NVMe oraz 4 dyski 2,5″ SATA.

Mimo ograniczonych rozmiarów płyty głównej nie odczujemy tego względem udostępnionych portów i złączy. Dzięki modułom rozszerzenia FACE otrzymamy dostęp do dwóch USB 3.1 Gen 2 typu A i C, siedmiu USB 3.0, dwóch złączy Ethernet, czy też gniazd dla urządzeń audio. Znajdzie się również miejsce nawet dla karty WiFi. Zaś obraz z komputera będzie możliwy po sparowaniu z monitorem/TV za pomocą złącza DisplayPort 1.2 lub HDMI.

Jednak najciekawsze w Airtop2 Infernal to zastosowane w nim chłodzenie pozbawione wentylatorów. Trudno aż uwierzyć, że pasywny system poradzi sobie z wysoką temperaturą wydzielaną przez CPU i GPU. Przecież bywa i tak, że tradycyjne układy radiator+wentylator nie potrafią obniżyć temperatury pod obciążeniem. Czyżby więc producent miał jakiegoś asa w rękawie?

Można tak powiedzieć. Blaszana skorupa jest zintegrowana ze specjalnym systemem chłodzenia pasywnego NAF (naturalny przepływ powietrza). Składa się on z dwóch bocznych paneli rozpraszających ciepło. Są one połączone z płaskimi miedzianymi rurkami, które mają wydrążone mikro-kanały. Firma Compulab jest przekonana, że ich system będzie w stanie zwalczyć wydzielone ciepło do maksymalnego poziomu 300 W. Tu jednak trzeba zaznaczyć, że nie jest to jeszcze udokumentowane.

Póki co, Airtop2 Infernal znajduje się jeszcze w fazie produkcyjnej i wymaga kilku usprawnień wobec układu chłodzenia. Premiery mini-komputera do gier można spodziewać się nie prędzej, niż za kilka miesięcy.         

Źródło: anandtech.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię