Strona głównaGryAktualnościHalf-Life 3: co wiemy na temat kontynuacji po premierze Half-Life: Alyx?

Half-Life 3: co wiemy na temat kontynuacji po premierze Half-Life: Alyx?

Ostatnio o Half-Life 3 zrobiło się bardzo cicho. Rolę kontynuacji przejęło Half-Life: Alyx. Czy najnowsza gra Valve może sugerować jakie będą dalsze losy serii?

Half-Life: Alyx to pierwsza nowa gra z uniwersum H-L od 13 lat. Wiele wątków łączy ją z poprzednimi częściami, nic więc dziwnego, że fani zastanawiają się teraz – co dalej? Pomimo niezmiennego zainteresowania fanów, Valve najwyraźniej nie planuje wprost dzielić się planami. Jeśli więc nie ma konkretnych, potwierdzonych informacji, górę biorą domysły.

Historia Half-Life 3

W 2006 Valve wypuściło Half-Life 2: Episode One. Gabe Newell porównał wtedy epizody 1-3 do wyczekiwanej “trójki”. Stwierdził, że po sześciu latach oczekiwania na Half-Life 2, Valve nie chce narażać graczy na przechodzenie po raz kolejny tego samego. Stąd decyzja o podzieleniu gry na małe epizody, wypuszczane dużo częściej. Można powiedzieć, że format ten sprawdził się… w pewnym sensie. Episode One zaliczył co prawda opóźnienie, ale i tak wyszedł już w dwa lata po H-L 2. Natomiast Episode Two zadebiutował jeszcze szybciej, bo w kolejnym roku. Czas mijał, a podejście do Episode Three stopniowo się zmieniało. Od Half-Life 2 upłynęła niemal dekada oczekiwania i ktoś w firmie uznał, że wypuszczenie kolejnego, mniejszego epizodu tak późno byłoby po prostu nie w porządku wobec graczy. W efekcie… na temat kolejnych gier z cyklu zrobiło się niesamowicie cicho.

Zobacz: Half-Life: Alyx – z nowym modem rozgrywka bez VR nie będzie problemem

Ten stan utrzymywał się aż do roku 2012, kiedy w sieci pojawiło się kilka grafik koncepcyjnych, o których mówiło się, że pochodzą z porzuconego Ep. 3. Były tam szkice Alyx, Xen oraz jakichś męskich postaci w zimowym umundurowaniu Jeden z serwisów poświęconych grom Valve napisał wtedy, że grafiki pochodzą z projektu, nad którym pracowano gdzieś około roku 2008. Tego rodzaju przecieki podtrzymywały nadzieję na kolejną część. W międzyczasie jednak pojawiły się też informacje o czwartym epizodzie, zatytułowanym Return to Ravenholm. Ten tytuł Valve w końcu jednak oficjalnie skasowało. Wszystkie siły natomiast przerzucono na kiełkujący wtedy pomysł gry zaprojektowanej z myślą o VR –  tak powstało Half-Life: Alyx.

Data wydania H-L 3

Jedno jest pewne – Valve na Alyx nie poprzestanie. Designerzy gry, Robin Walker i Chris Remo wprost wyrazili zdanie, że kolejna gra z cyklu na pewno się pojawi. Nie wiadomo jednak czy będzie to Half-Life 3, Half-Life: Alyx 2 czy może gra będzie nosiła  jeszcze inny tytuł. Jak już wspomniałem, na pewnym etapie Valve robiło już podejście do Half-Life 2: Episode 3 – powstał nawet scenariusz, autorstwa Marca Lidlawa oraz wymienione wcześniej grafiki koncepcyjne. Takich pomysłów i “szkiców” z pewnością jest więcej, nie wiadomo jednak czy Valve planuje skorzystać z któregokolwiek z nich, szczególnie, że Alyx wywróciło znajomą historię do góry nogami – o czym za moment. Wydaje się jednak, że po odbiorze, z jakim spotkała się najnowsza odsłona, Half-Life 3 powinno być najbardziej oczywistą opcją.

Fabuła Half-Life 3 (uwaga: spojlery!)

Akcja Half-Life: Alyx rozgrywa się  pomiędzy pierwszą a drugą częścią serii, pięć lat przed “dwójką”, ale ma ogromny wpływ na całą historię i, jak już wspomniałem, ustawia ją trochę od nowa. Możemy chyba też z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że potwierdza plany kolejnych części. Alyx zostało osadzone w City 17, a główna bohaterka spędza większość czasu próbując dostać się do środka ogromnego schronu, wiszącego nad miastem, w celu zdobycia ukrytej tam rzekomo super-broni. Myśli też, że w środku zamknięto Gordona Freemana. Zamiast niego, znajduje tam jednak G-Mana, który – wdzięczny za uwolnienie z tego nietypowego więzienia – oferuje odwrócenie losów jej ojca (Elie), który jak wiemy, ginie pod koniec Half-Life 2: Episode 2. W zamian jednak oczekuje, że Alyx zastąpi niepokornego Gordona Freemana, na co nasza bohaterka… przystaje.

Zobacz: Industria – nadchodzi FPS inspirowany Half-Life i Portalem

W ostatnich ujęciach, które są odtworzeniem sceny śmierci Elie’go Vance’a, wcielamy się w Gordona. Ten odbiera z rąk uratowanego Elie’go kultowy łom i słyszy, że mają jeszcze coś do zrobienia. To powoduje domysły na temat fabuły kolejnej części. Czyżby to Alyx była jednym z przeciwników Gordona w Half-Life 3?

Co sądzicie na temat zawartych powyżej podejrzeń? A może macie własne teorie na temat kontynuacji?

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię