Strona głównaWiadomościHDMI 2.1 – poznaliśmy oficjalną specyfikację nowego standardu

HDMI 2.1 – poznaliśmy oficjalną specyfikację nowego standardu

HDMI Forum zaprezentowało ostateczną specyfikację standardu HDMI 2.1. Nowe kable i złącza nie tylko zaoferują wyższe rozdzielczości i większą przepustowość, ale też dodadzą wiele rozwiązań, które poprawią jakość wyświetlanego obrazu, w tym także w grach!

HDMI 2.1 osiągnie przepustowość na poziomie 48 Gb/s, dzięki czemu możliwe stanie się obsługiwanie rozdzielczości 10K. Jednak konieczne będzie do tego wykorzystanie funkcji Display Stream Compression (DSC), więc obraz będzie lekko skompresowany. Jeśli zależy nam na nieskompresowanym sygnale, to nowy standard poradzi sobie z 8K z prędkości 60 klatek na sekundę i aktywnym HDR lub 5K z prędkością 120 klatek na sekundę.

Jeśli już przy HDR jesteśmy, to HDMI 2.1 wprowadza obsługą Dynamic HDR. Co to jest? To dokładniejsza wersja szerokiego zakresu tonalnego, w którym każda klatka zawiera informacje o parametrach obrazu. Dzięki temu ekran jest w stanie lepiej dopasować swoje parametry (jasność, głębię kolorów czy też kontrast) do wyświetlanej treści. To powinno mieć bezpośrednie przełożenie na jakość obrazu.

Ale na tym nie koniec. HDMI 2.1 obsługuje też kilka nowych funkcji, które przydadzą się również graczom. Są to:

  • eARC – ma ułatwiać połączenia między urządzeniami audio i zapewniać lepszą kompatybilność, technologi jest zgodna z większością popularnych kodeków.
  • Quick Media Switching (QMS) – ma eliminować opóźnienie, przez które przed właściwym obrazem pojawiał się pusty ekran.
  • Variable Refresh Rate (VRR) – zmienne odświeżanie obrazu, które ma wyeliminować problemów lagów i rwania ekranu.
  • Quick Frame Transport (QFT) – ma zmniejszać opóźnienia w przesyłaniu klatek.
  • Auto Low Latency Mode – również ma zmniejszać opóźnienia.

Co ważne, nowe kable będą oznaczone jako Ultra High Speed HDMI i będą kompatybilne wstecznie. Na ten moment nie wiemy, kiedy pojawią się pierwsze urządzenia z obsługą HDMI 2.1, ale najprawdopodobniej przyjdzie nam na to poczekać kilka miesięcy.

Źródło: HDMI Forum

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię