Strona głównaWiadomościRyzen 3 1200 z miłą niespodzianką – 8 rdzeni zamiast standardowych 4

Ryzen 3 1200 z miłą niespodzianką – 8 rdzeni zamiast standardowych 4

Pewien użytkownik po zakupie procesora AMD Ryzen 3 1200 mógł się poczuć, jakby miał urodziny. Trafiła mu się wyjątkowa jednostka, która miała dwa razy więcej rdzeni niż powinna.

Procesory AMD Ryzen pełne są niespodzianek. Już kilka tygodni temu pojawiały się informacje o modelach Ryzen 5, które miały 8 aktywnych rdzeni zamiast 6. To oczywiście przekładało się na spory wzrost wydajności. Jednak pierwszy raz podobna sytuacja zdarzyła się w przypadku Ryzena 3. Co więcej, aktywnych rdzeni jest aż dwa razy więcej niż powinno.

Pewien Rosjanin kupił budżetowy procesor AMD Ryzen 3 1200. Wypakował go z pudełka, zamontował na płycie głównej i zacząć korzystać z zestawu. Dość szybko zorientował się, że komputer działa wyjątkowo żwawo. Przeprowadził szybkie dochodzenie i okazało się, że trafił mu się bardzo wyjątkowy egzemplarz CPU. Zamiast 4 rdzeni miała aktywne aż 8 jednostek fizycznych. Co ważne, dodatkowe nie były odblokowane przez żadną sztuczkę. Działały od początku, same z siebie, po zamontowaniu procesora.

Normalnie Ryzen 3 1200 powinien osiągać około 480 punktów w programie Cinebench R15. Tymczasem jednostka kupiona przez bohatera tego tekstu uzyskuje aż 900 punktów, więc przyrost mocy jest znaczący. Co prawda procesor nie obsługuje SMT, więc ma 8 rdzeni i 8 wątków, ale nie sądzę, aby Rosjanin narzekał z tego powodu. W końcu za 100 zł (ok 450 zł na polskim rynku) kupił model o znacząco wyższej wydajności. Najprawdopodobniej jest to odosobniony przypadek, więc nie liczcie na to, że trafi Wam się podobna niespodzianka.

Na dowód filmik nagrany przez szczęśliwca:

[you tube=6_83Wr_N8_g]

Źródło: Guru3D

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię