Strona głównaWiadomościHardwareHuawei szykuje się do wejścia na rynek kart graficznych

Huawei szykuje się do wejścia na rynek kart graficznych

W tym roku czeka nas spory wysyp nowości na rynku kart graficznych. Nowe modele mają pokazać nie tylko Nvidia i AMD, ale także Intel, który chce zawojować rynek konstrukcji dedykowanych. Jakby tego było mało, od kilku lat nad własnym GPU pracuje również Huawei, chociaż ten akurat nie jest dedykowany graczom.

Na rynek kart graficznych wkrótce ma wkroczyć nowy gracz – Huawei. Chińska firma podobno od kilku lat pracowała nad własnym GPU, który ma w tym roku trafić do sprzedaż. Niestety, póki co nie skorzystają z niego gracze. Karta graficzna ma być dedykowana rozwiązaniom profesjonalnym – serwerom i superkomputerom.

W tym celu Huawei zatrudnił kilku byłych inżynierów Nvidii, a także skupia u siebie największe talenty z Korei Południowej. Do życia powołany został nawet nowy oddział firmy o nazwie Cloud and AI Business Group. Jego siedziba ma się mieścić właśnie w Korei Południowej.

Huawei już ma spore osiągnięcia w dziedzinie hardware’u. Chińczykom udało się wyprzedzić Qualcomma w wyścigu o pierwszym mobilny układ ARM wyprodukowany w litografii 7 nm. Stworzyli też 64-rdzeniowy procesor ARM  – Kupeng 920 – do rozwiązań profesjonalnych. Co więcej, zbudowali akceleratory AI, które są wydajniejsze od tych stworzonych przez Nvidię. Dla przykładu Huawei Ascend 910 osiąga pół precyzyjną wydajność na poziomie 256 teraflopów, czyli dwa razy wyższą niż w niektórych scenariuszach Nvidia Tesla V100.

Kto wie, może w przyszłości Huawei zainteresuje się również rynkiem dla graczy i za jakiś czas będziemy mieli aż czterech rywali – Nvidię, AMD, Intela oraz właśnie Huawei. Z pewnością byłoby to dobre dla nas, czyli konsumentów i graczy.

Zobacz także:

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię