Strona głównaRecenzjeHardwareiiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle — 34 cale i 165 Hz nowoczesny...

iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle — 34 cale i 165 Hz nowoczesny monitor dla gracza [recenzja]

Szybkie monitory dla graczy powoli stają się standardem, ale najczęściej mamy do czynienia z małymi monitorami 24-calowymi i rozdzielczością 1920 × 1080 pikseli. Bohater tego testu poza szybkością oferuje wysoką rozdzielczość 3440 × 1440 pikseli oraz rozmiar 34 cale o proporcjach ekranu 21:9.

Nowy monitor gamingowy to zakup na przynajmniej parę lat, dlatego przed jego wyborem dobrze jest się zastanowić, jaki monitor potrzebujemy. W tym teście postaram się wam przybliżyć zalety i monitora iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle oraz jego ograniczenia. Choć już na wstępie mogę powiedzieć, że wad jest bardzo mało, a co najważniejsze monitor ten został bardzo dobrze wyceniony przez producenta.

iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle — dane techniczne

Model GB3467WQSU
Ekran 34 cale (3440 × 1440 pikseli) VA, LED, matowy, proporcje 21:9
Maksymalna częstotliwość / technika synchronizacji klatek 165 Hz / AMD Free Sync Premium
Kąty widzenia: boki / góra / dół 189° / 189° (dane prod.)
Czas reakcji matrycy zmierzony przez nas 1,4 ms (MPRT)
Maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / kontrast obrazu (tryb domyślny 165 Hz) 440 cd/m2 / 6500 K / 2862:1
Zmierzony zakres wyświetlania kolorów sRGB – 99,5%, DCI P3 – 85,2%
Wejścia — wyjścia HDMI 2.0 – 2 szt. Display Port 1.4 – 2 szt. Wyjście słuchawkowe – 1 szt. USB 2.0 Type-A – 4 szt.
Cena ok. 2399 zł

 

iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle — platforma testowa

  • Płyta główna: ROG Z690i Gaming
  • Procesor: Intel Core i5-12600K
  • Pamięć RAM: 2 × 16 GB Kingston FURY DDR5 6000 MHz CL40
  • Karta graficzna: Gainward GeForce RTX 3080 Phoenix GS
  • Nośnik SSD: WD_Black SN850 NVMe 1 TB
  • Zasilacz: beQuiet Dark Power Pro 12 1200 W
  • Monitor: ROG Strix XG438

 

iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle — jakość wykonania i ergonomia

Decydując się na iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle, pierwsze musimy wziąć pod uwagę to rozmiar monitora, prezentowany monitor ma przekątną ekranu 34 cale i proporcje ekranu 21:9, więc jest szeroki na prawie 80 centymetrów. Jak widać na zdjęciu na biurku o szerokości 120 cm, dosyć mocno dominuje on przestrzeń, dodatkowo zakrzywiony ekran i podstawa są dosyć głębokie łącznie 27 cm, więc dobrze by było, gdyby biurko było szersze niż standardowe 60 cm.

Monitor po wyjęciu z opakowania prezentuje się bardzo dobrze. Pierwsze co rzuca się w oczy to praktycznie brak ramek po bokach monitora i u góry, dolna ramka jest niewielka i nie psuje estetyki monitora. Sam proces składania monitora przebiegł bez najmniejszych problemów, ponieważ fabrycznie regulowana stopka jest przykręcona do monitora i jedyne co nam pozostaje do zrobienia to przykręcenie podstawy do nogi monitora i gotowe.

Monitor iiyama został wyposażony w szereg regulacji mechanicznych w tym regulację wysokości góra-dół 130 mm, wychylenia panelu +20°, -3° oraz otrzymał funkcję pivot, która się przydaje w przypadku podłączenia okablowania do monitora, niestety producent nie zezwala na pracę monitora w tej pozycji (możemy tego dowiedzieć się z instrukcji obsługi)

Co łatwo jeszcze zaobserwować na zdjęciach panel otrzymał delikatną krzywiznę, by gracz mógł lepiej zatopić się w rozgrywce.

 

iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle — porty wejścia-wyjścia

Panel wejść-wyjść to został mocno rozbudowany, otrzymujemy dwa złącza sygnału wideo HDMI 2.0 i dwa DisplayPort 1.4, dodatkowo w monitor wbudowany jest hub USB 3.0 z czterema portami i gniazdo słuchawkowe.

Ostatnie co dla mniema znaczenie, to to, że monitor ma wbudowany w obudowę zasilacz, więc monitor do zasilania podłączamy pojedynczym przewodem, bez zewnętrznego zasilacza.

 

iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle — menu oraz jego obsługa

iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle do poruszania się po menu opcji wykorzystuje bardzo wygodny czterokierunkowy joystick z możliwością wciśnięcia. Dzięki takiemu rozwiązaniu poruszanie się po menu to monitora jest dziecinnie proste. Na tę chwilę to najlepsze rozwiązanie, jakie są w stanie zaproponować producenci monitorów.

Konfiguracja poszczególnych ekranów w menu jest bardzo przejrzysta, a efekty naszych działań od razu są widoczne.

iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle — Jakość dźwięku

Głośniki grają przeciętnie i mają jedynie zastosowanie typowo biurowe, do odsłuchu muzyki, czy grania w gry zdecydowanie trzeba wyposażyć się w dedykowane słuchawki lub głośniki.

iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle — Równomierność podświetlania matrycy

Podświetlenie matrycy iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle, stoi na dobrym poziomie, praktycznie cała powierzchnia monitora jest jednolicie podświetlona i jednym wyjątkiem, przy dolnej krawędzi ekranu, tam możemy zaobserwować cztery kwadraty, które są zaznaczone na czerwono. W codziennym użytkowaniu różnice w równomierności jasności tej matrycy są praktycznie niezauważalne.

iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle — Jakość obrazu

Najnowszy monitor od iiyama w większości przeznaczony jest dla graczy, gdzie największy nacisk, został położony na szybkość matrycy, brak efektów smużenia i ghostingu. Odwzorowanie kolorów zostało postawione na drugim miejscu, ale tu czeka na nas pierwsza niespodzianka. Monitor iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle prezentuje bardzo dobre odwzorowanie kolorów (DeltaE = 2.4), co możemy zaobserwować na wykresie poniżej, widzimy, że kropki kolorów, prawie trafiają w kwadraty, które oznaczają punkty referencyjne. Pokrycie poszczególnych palet barw stoi na bardzo wysokim poziomie i tak paleta sRGB jest pokrywana w 99,2%, a poszerzona paleta DCI P3 w 85,0 %.

Balans bieli to referencyjne 6500 Kelvinów, więc lepiej nie będzie.

Maksymalny statyczny kontrast to 2862:1, więc jak na matrycę VA jest to wartość poprawna. Co więcej, monitor jest bardzo jasny 440 cd/m2. Moim zdaniem te wartości pozwalają na użytkowanie monitora zarówno w zastosowaniach pół profesjonalnych, jak i rozrywkowych i w jednym i drugim przypadku monitor nie będzie przeszkodą.

iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle — Wrażenia z rozgrywki.

Testowany monitor został skrojony pod gracza, który ceni rozgrywkę w gry wymagające precyzji i szybkości działania, zaliczam do nich wszelkie strzelanki pierwszoosobowe, trzecioosobowe gry akcji, jak np. najnowszy Elden Ring, czy moje ulubione wyścigi samochodowe. Osobiście używałem tego monitora w wielu grach i dużą frajdę ogólnie sprawia granie na monitorze o proporcjach 21:9, w Elden Ring szeroki kąt widzenia poprawia naszą orientację na polu walki, po prostu widzimy więcej i szybciej się orientujemy, w topologi terenu. W grach wyścigowych jak Forza Horizon 5 monitory 21:9 powinny być standardem, ba nawet monitory o jeszcze większych proporcjach 32:9, ponieważ dopiero wtedy widzimy cały kokpit i obydwa lusterka boczne, ale nawet uruchomienie gry wyścigowej w proporcjach 21:9 to dla większości osób nowe doznanie. Polecam każdemu spróbować.

HDR włączony

HDR wyłączony

Monitor iiyama otrzymał podstawowy certyfikat DisplayHDR 400, więc wiele sobie nie obiecywałem po włączeniu trybu HDR na tym monitorze — i dobrze, ponieważ monitor sam w sobie jest bardzo jasny i charakteryzuje się wysokim kontrastem. Włączenie HDR faktycznie jeszcze zwiększyło kontrast i obraz stał się lepiej zdefiniowany, ale nie zrobiło to takiego efektu wow, jak przy uruchomieniu HDR w monitorach z certyfikatem DisplayHDR 1000 lub 600. Po włączeniu HDR za to pojawił się efekt uboczny w postaci.

iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle — ghosting, tearing oraz smużenie

Zjawiska te sprawdziliśmy przy pomocy popularnych narzędzi ze strony internetowej testufo.com.

Zacznijmy od efektu smużenia. Obserwowaliśmy obraz z trzema pędzącymi statkami obcych z odświeżaniem 165 Hz w rozdzielczości 3440 × 1440 pikseli.

Specjalnie dla was staramy się poprawiać nasze testy, dlatego w tym artykule postanowiliśmy nagrać materiał wideo z tego, jak monitor iiyama G-Master Red Eagle, zachowuje się podczas tych testów. Materiał wideo został nagrany w trybie 960 klatek na sekundę, więc jest odpowiednio spowolniony, żeby dało się wychwycić wszystkie anomalie. Do porównania zalecamy uruchomić tryb w pełnym oknie i zmienić jakość nagrania z SD na HD.

Przetestowaliśmy matrycę monitora iiyama G-Master Red Eagle w sześciu trybach szybkości poruszania się UFO na ekranie i w referencyjnym trybie 960 pikseli na sekundę, efekt smużenia był minimalny, dopiero na spowolnieniu widać, z jaką szybkością wygaszają się piksele. Wraz ze zwiększaniem się szybkości efekt smużenia nasilał się, ale był na akceptowalnym poziomie do szybkości 1920 pikseli na sekundę, powyżej tej wartości, smużenie było bardzo, widoczne i powodowało wyraźny dyskomfort.

Szybkość poruszania się UFO Występowanie smużenia
960 pikseli na sekundę bardzo małe smużenie
1200 pikseli na sekundę lekkie smużenie
1440 pikseli na sekundę średnie smużenie
1920 pikseli na sekundę średnie smużenie
2560 pikseli na sekundę duże smużenie
2840 pikseli na sekundę duże smużenie

 

Efekt powidoków “ghostingu” jest jednym z najbardziej dokuczliwych efektów, jakie mogą nas spotkać przy użytkowaniu monitora LCD.

Zastosowany w monitorze iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle panel VA, nie jest odporny na to zjawisko, nawet użycie funkcji Overdrive i zwiększenie jej do maksymalnej wartości, nie spowodowało całkowitego wyeliminowania tego zjawiska. Film powyżej prezentuje ghosting, z funkcją Overdrive ustawioną na maksymalną wartość. Dopiero na jasnym tle ciemny warkocz, ciągnący się za statkiem znika.

Tearing, czyli rozrywanie się klatki animacji i jej nieprzyjemne szarpanie w testowanym egzemplarzu nie występował. Panel 165 Hz był na to zjawisko po prostu niewrażliwy.

iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle — Podsumowanie

iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle to bardzo udany model monitora dla graczy, ale nie tylko. Ponieważ jego domyślna kalibracja barw jest na wysokim poziomie i wystarczy do użytkowania z aplikacjami, które wymagają dobrego odwzorowania kolorów. Podsumowując monitor ten, został wyposażony w szybką matrycę VA, która jest dosyć odporna na zjawisko smużenia i ghostingu, co docenią gracze, co więcej, w moim mniemaniu proporcje ekranu 21:9 są kolejną zaletą, ponieważ gry w tych proporcjach są bardziej imersyjne, po prostu ekran przed naszymi oczami wypełnia większą część pola widzenia. Kolejną zaletą, jaką może wylegitymować się monitor iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle to cena, prezentowany monitor kosztuje 2399 złotych. Jeszcze kilka miesięcy temu mogliśmy tylko pomarzyć o monitorze o takiej specyfikacji w takiej cenie. Widać iiyama, odkryła słynny sposób z na dostarczanie dobrych produktów w przystępnej cenie i to się jej chwali, ode mnie monitor iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle otrzymuje znaczek rekomendacji, oraz odznaczenie opłacalności.

Jeśli nasza recenzja zachęciła Cię do zakupu tego monitora, to warto zainteresować się konkursem, w którym właśnie ten monitor jest do wygrania, więcej szczegółów, znajdziecie pod poniższymi linkami: Konkurs iiyama instagram oraz Facebook

 

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

6 KOMENTARZE

  1. Ogolnie ja polecam model 24″ jako najtańszy, ale optimum jest przy 27-34 cali jak dla mnie, 43 spoko ale to już naprawdę dużo, sam też nie jestem pewny co do 34, ale G-master od iiyamy jest godnym sprzętem.

  2. Przyznam, że kusi mnie zakupić ten monitor, coś czuje, że jutro wybiorę się do sklepu po niego 🙂 Tylko ogarnąć czy mają gdzieś promocję.

  3. Widziałem go w media expert i myślę czy go nie kupić. Dzięki za recenzję! Trochę mi się rozjaśniło i już wiem jaką decyzję podejmę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię