Strona głównaWiadomościIntel Core i9 7980XE to najlepszy procesor na rynku. AMD ma się...

Intel Core i9 7980XE to najlepszy procesor na rynku. AMD ma się czego obawiać

Jak będzie sprawować się najnowszy wynalazek Intela? Odpowiedź znaleźliśmy w udostępnionych testach wydajności.

Procesor AMD Ryzen Threadripper X1950X zbyt długo chyba nie nacieszy się tytułem króla wśród innych mikroukładów. Tak przynajmniej wynika z analizy benchmarków, które pojawiły się w serwisie coolenjoy.com oraz videocardz.com. Zapowiedziany przez Intela flagowiec z rodziny Skylake-X Core i9-7980XE o 18 fizycznych rdzeniach i 36 wątkach porównano z mocą pozostałych potwornych bestii. 

Nie wiemy, czy egzemplarz, który wpadł w ręce szczęsliwca, był ostateczną wersją konsumencką, czy może inżynierską próbką. O ile „Niebiescy” nie zrobili tego na pokaz, to jeszcze przed swoją oficjalną premierą omawiany model będzie najdroższym i jednocześnie najlepszym procesorem desktopowym wszechczasów. Na potwierdzenie tezy przedstawiamy wyniku testów procesora kosztującego 2000 dolarów.

Praktycznie w każdym teście i9 7980XE wykazał się „nadludzką” siłą. W aplikacji wPrime, zarówno w teście 32M i 1024M w o wiele szybszym czasie ukończył skomplikowane zadania wielowątkowe, zachowując przy tym wysoką stabilność działania. Ostatecznie na wykresach możemy zobaczyć, że zdominował rywali, uzyskując 30% lepszy wynik. Podobnie było w CPU-Z w teście single-core i multi-core. Tutaj przewaga nad x1950X wyniosła około 20%.

Z kolei Cinebench dowiódł, że najnowszy układ w przypadku wydajności jednego rdzenia jest bliźniaczy względem niższych modeli Skylake-X. Natomiast, gdy w grę wchodziła praca wszystkich rdzeni, raz jeszcze jednostka Intela przeskoczyła wszystkie inne modele, uzyskując o 37% lepszy wynik od x1950X. Na dokładkę zaserwowano benche w 3DMark Fire Strike oraz kompresję w 7-Zip. W tym pierwszym model i9 7980XE przekroczył barierę 32 tys. punktów, miażdżąc konkurencję o kilka tysięcy (17% więcej od najmocniejszego AMD).

Aby dowieść, że grafiki nie zostały sfingowane, tester nagrał film, podczas którego oddaje się zabawie z Intelem i9 7980XE. Możemy na nim zobaczyć, jak harcuje w CPU-Z i Cinebenchu, przy okazji monitorując temperaturę pracy procesora.    

 

Źródło: videocardz.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię