Strona głównaWiadomościValve reaguje na negatywne recenzje użytkowników. W dziale recenzji gier znajdziemy nową,...

Valve reaguje na negatywne recenzje użytkowników. W dziale recenzji gier znajdziemy nową, przydatną funkcję

Przy zakupie nowych gier na Steamie nie będziemy musieli zdawać się na najnowsze recenzje, które w ostatnim czasie wystawiane są nie tylko względem ich jakości. Aby przeanalizować, które z nich wynikają z agresji użytkowników, wspomożemy się histogramem recenzji.

Udostępniane przez użytkowników recenzje na Steamie mają służyć przede wszystkim graczom niezaznajomionym z dziełami deweloperów. Dzięki temu można znaleźć interesujące nas informacje o jakości rozgrywki, mechanice oraz poziomie zadowolenia pozostałych graczy. Ogólna ocena gry wpływa także na algorytm, który podsuwa nam tytuły godne uwagi.

Aczkolwiek w ostatnim czasie system ten nie sprawdził się w przypadku Firewatch, będącego pod ostrzałem fanów PewDiePie. Konflikt między Youtuberem a deweloperem gry, pogłębił trend do wystawiania recenzji na podstawie zachowania twórców, aniżeli satysfakcji z gry. I tak oto średnia z najnowszych recenzji spadła z oceny bardzo pozytywnej do mieszanej, tym samym zmieniając popularność i zaufanie do FireWatch.

Valve postanowiło zareagować na niebezpieczną modę. W celu ochrony autonomii opinii użytkowników oraz wydzielenia „fałszywych” recenzji gier, dodali opcję histogramu. Pozwala on prześledzić kiedy zostały zamieszczone recenzję z uwzględnieniem liczby negatywnych, jak i pozytywnych ocen.

„Będąc potencjalnym nabywcą, łatwo jest wykryć tymczasowe zniekształcenia w przeglądzie, w celu zbadania, dlaczego wystąpiło zniekształcenie, i zadecydowania, czy jest to coś, czym należy się przejmować. Takie podejście ma tę zaletę, że nic nie stoi na przeszkodzie temu, by ktoś złożył opinię, ale wymaga nieco większego wysiłku ze strony potencjalnych nabywców.” – tłumaczy Alden Kroll z ekipy Steam.

Poniżej możemy zobaczyć jak wygląda histogram w praktyce. W tym przypadku dane dotyczą gry Firewatch. Jak widać, na przestrzeni od kwietnia poprzedniego roku do lipca 2017 przygodówka zebrała niewielką liczbę negatywnych recenzji i nagle od sierpnia sytuacja uległa zmianie. Jest to bezpośrednio związane z potyczkami PewDiePie i Seana Vanamana.

Histogram póki co współpracuje tylko z niektórymi produkcjami, szczególnie narażonymi na „negatywne bombardowanie”. Valve obiecuje jednak, że w przyszłości system obejmie wszystkie gry z katalogu Steam.

Źródło: wccftech.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię