Strona głównaWiadomościHardwareIntel prezentuje procesory Alder Lake, Sapphire Rapids, Meteor Lake, Granite Rapids

Intel prezentuje procesory Alder Lake, Sapphire Rapids, Meteor Lake, Granite Rapids

Konferencja Intel Accelerated przyniosła dużo nowości, które najbardziej ucieszą entuzjastów mocnych komputerów. Zaprezentowane zostały procesory z rodzin Alder Lake, Sapphire Rapids, Meteor Lake, Granite Rapids.

Z listy zaprezentowanych procesorów najbliżej premiery jesteśmy procesorów Intel Alder Lake, które swój debiut mają mieć jeszcze w tym roku. Będą one wykonane w nowym procesie technologicznym Intel 7 (wcześniej Enchanced SuperFin 10nm). Tuż po nich na rynek mają trafić procesory skierowane do centr obliczeniowych i zastosowań profesjonalnych Sapphire Rapids. Na slajdach możemy po raz pierwszy zobaczyć, jak będą zbudowane nowe procesory Intela. Slajd prezentujący procesor z rodziny Alder Lake ukazuje hybrydową budowę rdzenia CPU, gdzie zaznaczone są rdzenie o wysokiej wydajności, jak i rdzenie o wysokiej energooszczędności. Zaprezentowany procesor Sapphire Rapids za to ukazuje wielomodułową budowę procesorów na profesjonalistów.

Proces technologiczny Intel 4 ma być gotowy do produkcji procesorów Intel Meteor Lake oraz Granite Rapids, już w połowie 2022 roku, a same procesory na rynek konsumencki mają trafić w 2023 roku. Takie informacje przedstawiła Pani Dr. Ann Kelleher, która jest SVP i GM w Departamencie Technologicznym Intela.

Na zaprezentowanych slajdach możemy wyczytać, że procesor Meteor Lake, otrzyma większy rdzeń graficzny, który ma składać się z 192 bloków Execute Units, co jest dużym skokiem w wielkości rdzenia GPU, ponieważ aktualnie procesory 11 gen. Intela dysponują rdzeniem GPU o wielkości 96 EU. Drugi z procesorów na saldzie Granite Rapids składa się z dwóch dużych modułów z rdzeniami CPU, na pojedynczy blok przypada 60 rdzeni, więc możemy zakładać, że najnowszy procesor Intela do zastosowań profesjonalnych to będzie prawdziwa bestia, która będzie miała do swojej dyspozycji 120 rdzeni. Niestety są to tylko nasze przewidywania, ponieważ Intel na konferencji poza tymi slajdami nie zdradził dokładnej konfiguracji tego procesora.

Pod koniec konferencji dowiedzieliśmy się, że najnowsze procesory Intel Meteor Lake, będą korzystały z technologi układania układów scalonych w stosy Foveros, oraz tego, że procesory Meteor Lake, będą występowały w odmianach TDP od 5 do 125 wat.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Sourceintel.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię