Strona głównaWiadomościIntel wprowadza na rynek procesory mobilne Intel Core 8. generacji

Intel wprowadza na rynek procesory mobilne Intel Core 8. generacji

Dzisiaj na rynku debiutują nowe procesory dla laptopów. Porównując do poprzedniej generacji procesorów niskonapięciowych, najnowsze modele zapewnią o 40% więcej mocy.

Era dwurdzeniowych porcesorów z serii U dobiega końca, a na jej miejsce wejdą modele czterordzeniowe o 8 wątkach logicznych. Na początku 8. generację CPU Intela będą reprezentować cztery modele Kaby Lake R: Core i5-8250U, Core i5-8350U, Core i7-8550U i Core i7-8650U. Są to wersje przeznaczone wyłącznie dla komputerów przenośnych.

Najnowsza generacja procesorów opiera się na mikroarchitekturze zastosowanej w rodzinie Kaby Lake – 14 nm -, jednakże jest to wersja udoskonalona. Pierwsze co rzuca się w oczy to wspomniana liczba rdzeni, która zapewni większą wydajność w pracy wielowątkowej. Wzrost wydajności sięga tu aż do 40% względem 7. generacji Kaby Lake. Skuteczność pracy stwierdzono nawet w najsłabszym modelu Core i5-8250U np. przy renderowaniu wideo w rozdzielczości 4K. Porównując do modelu Core i5-3317U, zadanie zostanie wykonane 15 razy szybciej.

 

Interesujące jest to, że producent postanowił zmniejszyć bazowe taktowanie do naprawdę przeciętnych zegarów. Tu między innymi najdroższy model i7-8650U załapał się zaledwie na 1,9 GHz. Na szczęscie w trybie Turbo zarówno i5, jak i i7 pokazują pazurki. W każdym przypadku jest to dwukrotnie wyższe taktowanie.

Wzorując się na danych producenta, 8. generacja jest zoptymalizowana do wyświetlaczy o najwyższej rozdzielczości, co oznacza, że są dedykowane do grania i pracy w 4K. Decyduje o tym nie tylko liczba rdzeni, ale również zintegrowany układ graficzny UHD 620.

Dużą zaletą najnowszej generacji ma być niski pobór energii i długi czas pracy na akumulatorze. Nawet przy najbardziej obciążającej pracy wymagane będzie jedyne 15W.

Pierwsze mobilne jednostki uzbrojone w Kaby Lake R mają zawitać jeszcze we wrześniu. W późniejszym czasie dołączą do nich odmiany desktopowe. 

Źródło: newsroom.intel.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię