Strona głównaWiadomościHardwareIntel zapowiada 11 generację desktopowych procesorów Rocket Lake-S

Intel zapowiada 11 generację desktopowych procesorów Rocket Lake-S

Wczorajsza zapowiedź najnowszych procesorów Intela była nie tyle niespodziewana ile lekko rozczarowująca. Owszem zostały zapowiedziane nowe procesory Intel Rocket Lake-S, ale ich wydajność poznaliśmy już kilka dni temu, więc czekaliśmy na najważniejszy punkt programu na ceny.

Intel w trakcie ujawnienia nowej generacji procesorów jest w bardzo nieciekawej pozycji, ponieważ musi stawić czoła bardzo wydajnym procesorom AMD Ryzen 5000, które okazały się wyjątkowo wymagającym przeciwnikiem. Ich wydajność jest wyższa od procesorów 10 generacji Intela pod każdym względem, rozpoczynając od zastosowań typowo wielozadaniowych, a kończąc na grach. W których do tej pory procesory Intela były najwydajniejsze.

Odpowiedzią na tak dobre procesory AMD, ze strony Intela jest ich jedenasta generacja procesorów desktopowych Intel Rocket Lake-S. Wykonana przy użyciu nowej architektury Cypress Cove, która ma pozwolić na przyspieszenie IPC, aż o 19%. Dodatkowo wszystkie procesory jedenastej generacji, które są do tego uprawnione otrzymały najnowsze układy graficzne wykorzystujące rdzenie Intel Xe (tylko trochę mylnie zostały nazwane UHD 750)

Niestety odbyło się to kosztem odjęcia dwóch rdzeni z rodziny procesorów Core i9, mają więc one taką samą liczbę rdzeni oraz wątków jak procesory z rodziny Core i7 (8 rdzeni, 16 wątków). Największym wyróżnieniem procesorów Core i9 jest wyższe taktowanie poszczególnych rdzeni, dochodzące do 5,3 GHz oraz użycie techniki Thermal Velocity Boost, która jest niedostępna dla procesorów Core i7 i niższych.

Co więcej, procesory Core i9 obsługują pamięć RAM z pełną przepustowością wewnętrzną tzn. współczynnik częstotliwości pamięci to 1:1, a nie 2:1 jak jest w przypadku niższych rodzin procesorów.

Podsumowując procesory z rodzin Core I9 oraz Core i7 charakteryzują się identyczną liczbą rdzeni, oraz wątków. Jedyną przewagą procesorów Core i9, jest wyższe taktowanie poszczególnych rdzeni, oraz podsystem pamięci pracujący z pełną szybkością. Dodatkowo wszystkie procesory zostały wyposażone w taką samą pojemność pamięci Intel Smart Cache (16 MB). Oczywiście procesory oznaczone literką K mają odblokowane mnożniki i ich TDP jest podniesione do 125 Wat z 65 W.

Ceny, w jakich będziemy mogli nabyć najnowsze procesory Intel Core i7 są nad wyraz atrakcyjne, szczególnie model podstawowy Intel Core i7-11700, który ma kosztować zaledwie 323 USD. Gorzej pod tym względem wypadają procesory Core i9, gdzie za podstawowy model Core i9-11900 trzeba będzie zapłacić 439 USD. Naszym zdaniem tak duża zwyżka ceny względem procesorów Core i7 nie jest usprawiedliwiona, ponieważ różnica wydajności pomiędzy nimi będzie marginalna.

Porównując ceny najnowszych procesorów Intela do konkurencyjnych procesorów AMD, możemy bardzo szybko dojść do wniosku, że największym atutem Intela jest jego cena, co do tej pory było nie do pomyślenia. Nowe procesory Intela, szczególnie modele podstawowe, czyli bez literki K, są po prostu tańsze od swoich odpowiedników po stronie AMD. Powoduje to pewien paradoks, ponieważ do tej pory to AMD było kojarzone, że jest tańsze.

Porzućmy na chwilę najwydajniejsze procesory Intela z rodzin Core i9 i Core i7 i zobaczmy, jakie procesory Intel przygotował w swojej najpopularniejszej rodzinie procesorów Core i5 (niestety 11 generacja procesorów Intela na tę chwilę nie ma w swojej ofercie procesorów Core i3).

Procesory Intel Core i5 to prawie zawsze procesory oferujące najlepszy współczynnik ceny do wydajności, nie inaczej jest w tym przypadku. Wszystkie procesory Intel Core i5 mają identyczną konfigurację rdzeni oraz wątków (6 rdzeni oraz 12 wątków) i identyczną pojemność układu Intel Smart Cache wynoszącą 12 MB. Jedyne czym się różnią to szybkością pracy poszczególnych rdzeni. Najwydajniejszy model Core i5-11600K osiąga częstotliwość pracy wszystkich rdzeni na poziomie 4,6 GHz, a podstawowy model bez literki K osiąga taktowanie o 300 MHz niższe. Spodziewamy się, że najpopularniejszy będzie jednak najsłabszy z oferowanych procesorów Core i5-11400F, który jest pozbawiony układu graficznego i jego cena to raptem 157 USD.

 

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourceIntel.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię