Strona głównaPoradnikiJak szybko i sprawnie rozpocząć swoją przygodę z serwerami dedykowanymi?

Jak szybko i sprawnie rozpocząć swoją przygodę z serwerami dedykowanymi?

Kompleksowy poradnik dotyczący wyboru dedykowanego serwera do gier. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, wskazujemy wady oraz zalety najpopularniejszych rozwiązań i pomagamy w dostosowaniu oferty do wymagań użytkownika.

Co to jest serwer dedykowany?

Pojęcie serwera dedykowanego wśród fanów gier multiplayer przewija się niemalże przy każdej kolejnej premierze. Na rynku pojawia się jakiś nowy tytuł, zbiera wokół siebie coraz większą społeczność i kilka tygodni później wszyscy cierpią wyłącznie na jeden problem – lagi. Coraz ciężej połączyć się do gry, a opóźnienie podczas niektórych meczów całkowicie rujnuje przyjemność z gameplayu. Fani zaczynają się irytować i w pewnym momencie pada stwierdzenie pokroju „Gdyby tylko zainwestowali w dedyki…” jako rozwiązanie wszelkich problemów z serwerami.

OVHcloud

Czym w praktyce są te przysłowiowe „dedyki”? Jest to nic innego jak komputer stale podłączony do internetu. Wykupujecie na własność dostęp do komputera i wszystkie jego fizyczne zasoby są Wam udostępniane przez internet. Konfigurujecie całą maszynę, wybieracie jej podzespoły i zostaje Wam ona udostępniona przez dostawcę, np. OVHcloud. Od tego momentu macie całkowite panowanie nad komputerem i za pomocą panelu administracyjnego możecie zarządzać wykupioną jednostką.

Serwer dedykowany spośród różnych rodzajów hostingu, jak chociażby serwer wirtualny czy hosting współdzielony, wyróżnia się przede wszystkim tym, że udostępnione zostają pełne zasoby komputera, jego pamięć RAM, przestrzeń dyskowa i moc obliczeniowa. Nie bez powodu w języku angielskim funkcjonuje określenie „bare metal” kładące wyraźny nacisk na fizyczne możliwości maszyny.

Wady i zalety serwera dedykowanego

Z perspektywy użytkownika serwery dedykowane to spełnienie jego najskrytszych marzeń. Podczas rozgrywki przestają doskwierać lagi, połączenie jest stabilne i nie musimy aż tak martwić się o jakość internetu pozostałych członków drużyny. W wielu przypadkach deweloperzy przerzucają się na serwery dedykowane z uciążliwego systemu peer to peer, gdzie cały mecz jest hostowany przez jednego z graczy. Jeżeli będzie to akurat ktoś z drugiego końca Europy o niestabilnym łączu, gra zaczyna przypominać pokaz slajdów, a na ekranie pojawia się słynne „migrowanie hosta”.

Przejście na serwery dedykowane oznacza, że każdy gracz, zamiast łączyć się ze swoim aktualnym hostem, łączy się z najbliższym serwerem. Im bliżej znajduje się jednostka, tym lepsza jakość połączenia. Najświeższym przykładem korzyści płynących z postawienia lokalnego serwera jest oczywiście Valorant, którego twórcy zdecydowali się na hosting maszyny w Warszawie. Z dnia na dzień Polacy zaczęli doświadczać wyjątkowo płynnej rozgrywki na pingu wahającym się od 0 do 5. W przypadku takich gier jak właśnie FPS Riot Games czy Counter Strike, opóźnienie ma kluczowe znaczenie i może odegrać ogromną rolę w pojedynkach 1 na 1, warto jest więc sprawdzić, który dostawca dedyka ma centrum danych na terenie Polski.

OVHcloud

Jedną z największych zalet z perspektywy właściciela serwera dedykowanego jest fakt, że zyskuje on dostęp do wszystkich zasobów jednej, potężnej maszyny. Możliwości prywatnego gracza, który zamierza wykorzystywać tę jednostkę przede wszystkim do usprawnienia codziennych sesji gamingowych ze znajomymi, są niemalże nieograniczone. Na serwerze postawicie nie tylko własne instancje Counter Strike’a, Minecrafta czy DayZ, ale również własny serwer TeamSpeaka, którego możecie używać do komunikacji ze swoimi przyjaciółmi.

Największą barierą powstrzymującą większość użytkowników przed wynajęciem własnego serwera dedykowanego jest oczywiście cena. Najtańsze serwery OVHcloud o nazwie Rise, które zapewniają przepustowość 500 Mbps i doskonale nadają się do hostingu stron WWW oraz streamingu, kosztują 220 złotych miesięcznie. Oferta dla graczy to z kolei dodatkowe 150zł, które musielibyście przeznaczyć na opłaty każdego miesiąca. Zakładając jednak, że koszty pokrywacie wspólnie, jako grupa znajomych szukająca sposobów na urozmaicenie swoich gamingowych sesji, jednego użytkownika serwer może wynieść tyle co abonament PlayStation Plus.

Jeszcze niedawno poważnym ograniczeniem dla prywatnych użytkowników serwerów dedykowanych była ich obsługa. Dostęp w wersji root wymagał od właściciela ogromnej wiedzy i umiejętności zarządzania wykupionym serwerem. Ta bariera zaczyna na szczęście powoli zanikać. OVHcloud każdemu swojemu klientowi zapewnia nie tylko prosty w obsłudze i przejrzysty panel administracyjny, ale również coraz to więcej sposobów na uproszczenie zarządzania naszym serwerem. Na stronie dostawcy powstało już nawet Centrum Pomocy, gdzie możecie przeczytać szczegółowe informacje o zarządzaniu serwerem.

Jaki serwer dedykowany wybrać?

Kiedy wejdziecie na stronę z ofertą OVHcloud, przed waszymi oczami pojawi się długa lista różnego rodzaju serwerów. Każdy różni się od siebie specyfikacją maszyn, możliwościami i oczywiście ceną. Najtańsze opcje zaczynają się od 220 złotych, a rozwiązania dla najbardziej wymagających klientów mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie.

OVHcloud

Ze względu na tak dużą różnorodność zastosowań serwerów dedykowanych, oferta OVHcloud została podzielona nie tylko na różne półki cenowe, ale również wymagania klienta. Jedno spojrzenie na szczegóły odnowionych ostatnio serwerów Game wystarczy, żeby zorientować się, że ich nazwa to nie jakiś tani chwyt marketingowy.

Oparte o platformę AMD Ryzen trzeciej generacji serwery spełnią oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających graczy. Wasze mecze w Counter Strike’a wreszcie zostaną pozbawione lagów, a rozgrywka na serwerach w Rust czy Armie dostarczy znajomym mnóstwa rozrywki. Co najważniejsze, oferta Game jest wzbogacona o ochronę Anty-DDoS Game, która ochroni wasze serwery przed hakerami. Zaawansowana technologia OVHcloud chroni je przed przerwami w dostępności usług do tego stopnia, że czasami nawet podczas ataków DDoS, użytkownicy nie odczują różnicy w jakości połączenia.

Zainteresowani wykupieniem własnego serwera gracze więcej szczegółów znajdą po wciśnięciu przycisku „Sprawdź ceny” na stronie https://www.ovhcloud.com/pl/bare-metal/game/prices/ Zostaniecie w ten sposób przekierowani do ekranu konfiguracji. Możecie wybrać jeden z proponowanych zestawów lub zmodyfikować je o kilka ulepszeń. Później wystarczy tylko wybrać lokalizację serwera i rodzaj płatności.

Oferta Game to oczywiście tylko jedna z możliwości, jakie otwierają przed użytkownikami serwery OVHcloud. Na stronie znajdziecie również maszyny dedykowane budowaniu infrastruktur w złożonych środowiskach, małym firmom oraz ich potrzebom biznesowym, a nawet prostszym czynnościom pokroju hostingu stron WWW czy tworzeniu kopii zapasowych.

Serwery dedykowane to aktualnie jeden z najciekawszych sposobów, żeby swoje codzienne sesje ze znajomymi przenieść na nieco wyższy poziom. Potężne maszyny OVH otwierają właścicieli na zupełnie inny świat gamingu, gdzie to oni mogą dyktować warunki. Postawienie serwera w Rust, Armie czy DayZ tworzy miejsce, w którym jedynym ograniczeniem jest tylko wasza wyobraźnia. Jeżeli szukaliście ostatnio nowego multiplayera, może warto wrócić do tych najpopularniejszych tytułów, tylko tym razem podejść do nich z nieco innej perspektywy.

Tekst powstał przy współpracy z firmą OVHcloud.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Tomasz Alicki
Szef działu gier. Miłośnik esportu, weteran Call of Duty i zapalony gracz Action RPG. W wolnych chwilach Netflix, dobra książka i World of Warcraft.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię