Strona głównaPoradnikiGryLost Ark – wszystko, co warto wiedzieć przed premierą

Lost Ark – wszystko, co warto wiedzieć przed premierą

Nadszedł wreszcie ten upragniony moment, kiedy Lost Ark zawita do Europy. Po ośmiu latach od premiery koreańskiej wersji i wielu latach oczekiwania na debiut na Zachodzie, dostaniemy pełnoprawne, europejskie MMORPG. Mniej doświadczonym w gatunku graczom tłumaczymy, czym dokładnie jest Lost Ark i od czego zacząć.

Data premiery, cena i wczesny dostęp

Zacznijmy od najważniejszego, Lost Ark jest darmową grą MMORPG. Oficjalną datę premiery wyznaczono na 11 lutego. Lost Ark trafi wtedy na Steama i bez ponoszenia żadnych kosztów będziecie mogli stworzyć postać, wbić nią maksymalny poziom i wziąć udział we wszystkich aktywnościach, jakie ma do zaoferowania gra.

Jak przystało jednak na free to play, Lost Ark oferuje również opcję wczesnego dostępu, który rozpoczyna się już dzisiaj, 8 lutego. Od godziny 18:00 posiadacze Founder’s Packów zyskają możliwość zalogowania się na serwery i wczesnego rozpoczęcia przygody z nowym MMORPG Amazonu.

Wczesny dostęp zawarty jest w każdym z Founder’s Packów. Najtańszy z nich kosztuje 54 złote, a najdroższy 385 złotych. Jeżeli bardzo zależy Wam na wczesnym dostępie, ale nie przykuwacie większej uwagi do ekskluzywnych przedmiotów kosmetycznych, najlepszym wyborem będzie pakiet brązowy. Najbardziej opłacalny pod względem stosunku ceny do zawartości jest pakiet złoty. Platynowy Founder’s Pack oferuje z kolei najwięcej atrakcji, w tym ekskluzywne skiny do postaci i mounta, ale jest to opcja dla osób, które planują w Lost Ark spędzić bardzo dużo czasu.

 

Skąd ta ekscytacja?

Skoro już tu jesteście, musieliście gdzieś usłyszeć o nadchodzącej premierze Lost Arka. Może trafiliście na jakąś reklamę albo weszliście na Twitcha i zobaczyliście setki tysięcy ludzi czekające na dropy. W społeczności MMORPG hype na Lost Ark trwa w zasadzie od lat, a europejska premiera wzbudza mnóstwo emocji. Jest ku temu wiele powodów.

Gra wygląda oczywiście dobrze, ma ładne animacje, oferuje ciekawy i różnorodny system klas postaci, a endgame jest bardzo złożony i stworzony z myślą zarówno o PvP, jak i PvE. Są jednak jeszcze dwa, ważne powody, dlaczego fani MMORPG czekali na premierą Lost Ark.

Lost Ark hits the 2nd most played game share in South Korea(Sep. 15) from lostarkgame

Przede wszystkim, gra w Korei zadebiutowała w 2014 roku. Od tego czasu doczekała się tony nowego contentu, nowych dungeonów, raidów, postaci i licznych usprawnień. Po trudnym i średnio udanym początku Lost Ark stał się drugą najbardziej popularną grą w Korei, zaraz za League of Legends. Niektórzy fani World of Wacraft, którzy co ekspansję próbują razem z profesjonalnymi gildiami czyścić mythic content, zareagują pewnie na tę wiadomość negatywnie. Wszystko zostało już w końcu odkryte, internet jest pełny poradników do wszystkich aktywności, a dogonienie koreańskiej wersji gry może zająć Europie nawet lata.

Z drugiej jednak strony nie musimy nigdy martwić się o brak contentu. Zamiast zastanawiać się nad przyszłością gry i wykorzystaniem potencjału niektórych mechanik, wystarczy spojrzeć na to, co dzieje się w Korei lub Rosji. Gra jest tam dużo bardziej rozwinięta, bogatsza o kilka klas i kolejne tiery raidów. Wiemy, jak będzie wyglądać przyszłość Lost Arka i prezentuje się ona bardzo obiecująco.

Drugim powodem ekscytacji graczy jest fakt, że w Korei gra cały czas rośnie. Niewiele jest gier MMORPG, które z czasem zyskują na popularności. Największe tytuły zbierają wokół siebie setki tysięcy graczy na premierę, społeczność uznaje je za kolejnych potencjalnych zabójców World of Warcraft, a po miesiącu liczba graczy diametralnie spada. Niedawno widzieliśmy to w New World i wcześniej zdarzyło się to już wiele razy, chociażby z Wildstarem czy ArcheAge. Lost Ark w Korei zyskuje coraz bardziej na popularności, co pozytywnie świadczy o jakości gry.

 

Gra dla fanów World of Warcraft, nie Diablo

Nie zrozumcie mnie źle, jestem ogromny fanem Diablo i wyczekuję premiery Lost Arka od lat. Prawdopodobnie przyczyniłem się również do tego problemu, regularnie nazywając Lost Arka w gronie znajomych „Diablo w wersji MMORPG”, żeby ułatwić nieco zrozumienie nowego fenomenu. W praktyce jednak jest to połączenie Diablo z World of Warcraft, FF XIV i kilkoma innymi MMORPG.

Lost Ark oferuje charakterystyczną dla wielu hack n’ slashy i Action RPG kamerę top-down. Na akcję patrzymy więc z góry, zamiast zza pleców bohatera czy z perspektywy pierwszej osoby. Gra czerpie również sporo z gatunku hns i Action RPG, oferując bardzo podobny, dynamiczny gameplay. Aktywnych umiejętności jest jednak w Lost Arku dużo więcej niż w Path of Exile czy Diablo, a podczas gry większy nacisk położono na rotację i pilnowanie cooldownów niczym w ograniczonym do kilkunastu przycisków w World of Warcraft.

Mimo wielu podobieństw w rozgrywce Lost Ark reprezentuje gatunek MMORPG i strukturą przypomina bardziej World of Warcraft niż Diablo czy PoE. Endgame składa się z dungeonów, raidów, rankingowego PvP, profesji oraz wielu złożonych i dostarczających tonę frajdy mechanik. Aktywności są na dziennych i tygodniowych resetach, a zamiast grindować w kółko pojedyncze mapy niczym w Path of Exile, będziemy łączyć się w 4- i 8-osobowe grupy, żeby brać udział w raidach lub dungeonach. Można cieszyć się Lost Arkiem niczym Action RPG single playerem, ale kiedy osiągniecie już maksymalny poziom i wyruszycie w poszukiwaniu lepszego ekwipunku, podobieństwa do hack n’ slashy zaczną powoli zanikać.

 

Wybór serwera nie ma większego znaczenia

Zanim przejdziecie jeszcze do kreatora postaci, zostaniecie postawieni przed wyborem serwera. Na całe szczęście, w przeciwieństwie do New World, decyzja ta nie jest aż tak istotna i rozchodzi się głównie o to, gdzie grają wasi znajomi.

Większość mechanik i aktywności w Lost Arku jest oparta o tzw. system „region-wide”, czyli matchmaking oparty o cały region (Europa, NA East, NA West itd.), a nie serwer. Jeżeli będziecie szukać przeciwników do rankingowego PvP albo towarzystwa do jednego z raidów, w puli graczy jest cała Europa.

Prosta odpowiedź brzmi – idźcie tam, gdzie grają wasi znajomi. Jeżeli planujecie grać solo albo nie możecie zdecydować się na konkretny serwer, większość polskiej społeczności znajdziecie na Nerii.

 

Złożony system klas postaci

Chciałbym powiedzieć, że wybór postaci jest równie prosty co wybór serwera, ale niestety tak nie jest. Lost Ark na europejską premierę będzie miał do zaoferowania 15 różnych klas postaci. Są one podzielone na 5 różnych kategorii. Warrior dzieli się na Gunlancera, Berserkera i Paladyna, Mag na Sorceress i Barda itp. W praktyce nie można jednak zmieniać się pomiędzy klasami poszczególnego rodzaju. Jeżeli zaczniecie grać Gunlancerem, nie możecie zmienić go w Berserkera.

Chociaż Lost Ark reprezentuje gatunek MMORPG, nie ma tutaj wyraźnego podziału na tanków, healerów i dpsów. Aż 13 z 15 klas dostępnych na premierę specjalizuje się w zadawaniu obrażeń. Pozostałe dwie to supporty. Przed wyborem postaci warto zastanowić się, jaką chcecie spełniać rolę w grze. Możecie wspierać kolegów z drużyny, lecząc ich i gwarantując wzmocnienia do ataku i obrony lub zadawać obrażenia, magiczne, fizyczne, z dystansu lub z bliska.

Rozwiązanie dla supportów jest proste – Bard lub Paladyn. Paladyn trzyma się na bliski dystans, zadaje obrażenia, ładuje swój pasek umiejętności, a potem wydaje go na wzmocnienia dla siebie lub swoich sojuszników. Bard z kolei jest postacią nieco trudniejszą, która trzyma się na większy dystans od przeciwników, a wszystkim leczącym umiejętnościom towarzyszy przyjemna muzyka.

Jeżeli chodzi o DPS-ów, dobra wiadomość jest taka, że koreańska wersja pracowała nad balansem postaci przez wiele lat i osiągnęła bardzo zadowalający rezultat. Przy wyborze postaci lepiej sugerować się więc gameplayem niż tier listami. Kiedy zdecydujecie się już na rodzaj zadawanych obrażeń, obejrzyjcie fragment rozgrywki z poszczególnych klas i podejmijcie decyzję w oparciu o materiały na YouTube. Dobrze sprawdza się tutaj kanał Foxa, który w swojej serii „in a nutshell” podsumowuje każdą z 15 klas w krótkim, 5-minutowym materiale.

Weźcie również pod uwagę fakt, że jeżeli mocno zaangażujecie się w grę, alty będą w stanie mocno przyspieszyć rozwój waszej głównej postaci. Większość progresu w Lost Arku obejmuje całe konto, więc będziecie mieli sporo czasu na to, żeby przetestować różne klasy.

 

Czy Lost Ark jest Pay 2 win?

Jest to zdecydowanie najpopularniejsze pytanie wśród graczy zainteresowanych tą grą, na które niestety nie mamy na razie wyraźnej odpowiedzi. Gra jest oczywiście w pełni darmowa i można bez wydawania ani grosza ukończyć wszystkie aktywności. Postrzeganie mechanik pay to win w Azji jest jednak nieco inne, gracze mają do tego bardziej swobodne podejście i Lost Ark na Wschodzie przejawia różne niezdrowe tendencje.

Wielu weteranów, którzy mocno zaangażują się w progres swoich postaci, zdecyduje się co najmniej na miesięczną subskrypcję. W ramach abonamentu nie ma rzeczy stricte pay to win, ale są tzw. elementy „pay to convenience”. Będziecie mogli sobie znacząco ułatwić życie i uczynić progresowanie postaci przyjemniejszym, wydając parę groszy na miesięczną subskrypcję.

W innych wersjach Lost Arka jest też możliwość wymiany waluty premium na golda, co otwiera kolejne możliwości osobom, które nie mają nic przeciwko wydawaniu na grę nawet tysięcy dolarów. Z ostateczną oceną aspektu pay 2 win trzeba jednak poczekać do premiery, kiedy dojdziemy do końcowej fazy gry i ukażą się przed nami wszystkie opcje item shopu.

Amazon adresował już wcześniej temat monetyzacji i wersja europejska została podobno odpowiednio zmieniona, by zostać lepiej odebraną na naszym rynku. Dopiero praktyka pokaże jednak, jak wiele z koreańskich systemów udało im się uciąć.

 

Gdzie szukać informacji i poradników do Lost Ark?

Na koniec zostawiam kilka przydatnych linków, które ułatwią Wam znajdowanie informacji na temat Lost Ark. Początek gry jest dosyć przystępny i nie będziecie mieli problemu z odnalezieniem się na mapie i szukaniem nowych zadań. Kiedy będziecie potrzebować jednak pomocy, najlepiej udać się w jedno z tych miejsc.

Discord polskiej społeczności Lost Ark – Szczególnie polecam tutaj sekcję poradników i FAQ. Znajdziecie tam wiele przydatnych linków do poradników, buildów oraz najważniejszych, endgame’owych mechanik

Interaktywna mapa świata

Maxroll i Papunika – poradniki, buildy i wszystkie niezbędne informacje o grze

YouTube jest również pełny polskich i zagranicznych materiałów na temat gry. Osobiście podczas researchu najwięcej korzystałem z materiałów Hi_Im_Fox i Sywo.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Tomasz Alicki
Tomasz Alicki
Szef działu gier. Miłośnik esportu, weteran Call of Duty i zapalony gracz Action RPG. W wolnych chwilach Netflix, dobra książka i World of Warcraft.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię