Marka ThinkPad ma już 30 lat

Z okazji trzydziestej rocznicy powstania marki ThinkPad w fabryce Norbilina zorganizowano huczne urodziny. Liczni goście oraz przedstawiciele Lenovo oprócz skosztowania tortu mieli okazję zobaczyć i sprawdzić ThinkPada X1 Fold 16, czyli nową odsłonę komputera przyszłości z elastycznym ekranem.

Historia marki ThinkPad, która w tym roku obchodzi 30. urodziny, jest niezwykle bogata. W 1992 roku, kiedy finalizowany był projekt firmy IBM o nazwie Nectarine, nikt nie spodziewał się, że powstający wtedy ThinkPad 700C stanie się przełomowym komputerem i odmieni oblicze biznesu na wiele lat. Laptop, którego premiera miała miejsce 5 października 1992 roku podczas konferencji prasowej w Nowym Yorku, już wtedy przykuł uwagę dziennikarzy, a miesiąc później podczas targów COMDEX w Las Vegas, obecnie znanych jako CES, stał się nie tylko „gwiazdą” wydarzenia, ale też zdobył już swoją pierwszą nagrodę.

Zobacz: Nowy Wiedźmin, kontynuacja Cyberpunk 2077 i zupełnie nowe IP – ambitne plany CD Projekt…

Firma Lenovo z okazji 30. rocznicy marki ThinkPad zaprojektowała limitowaną edycję modelu ThinkPad X1 Carbon 10. generacji. Jubileuszowe egzemplarze posiadają tkaną z włókna węglowego górną pokrywę ze specjalnym logo w stylu retro, które znajduje się również pod klawiaturą. Laptopy otrzymały także specjalne jedwabne napisy 30th Anniversary Edition, opakowanie nadające się do recyklingu i utylizacji, naklejki ze specjalnej edycji, retro nakładki TrackPoint oraz kolekcjonerską książeczkę. Łącznie zostało wyprodukowanych 5000 egzemplarzy, z czego 100 sztuk będzie dostępnych na polskim rynku jeszcze w październiku.

Powyższy egzemplarz z pewnością zapisze się w kalendarium historii ThinkPada, dlatego z tej okazji warto przytoczyć również kilka innych ciekawostek, które miały miejsce na przestrzeni lat:

 • Pierwotną inspiracją dla projektu ThinkPada, autorstwa Richarda Sappera, było japońskie pudełko bento.
 • Inspiracją dla nazwy „ThinkPad” były kieszonkowe notatniki z wytłoczonym na froncie hasłem „Think”, wydawane niegdyś wszystkim pracownikom IBM.
 • Czerwony kolor TrackPointa oficjalnie nazwano „Magenta”, aby ominąć standardy bezpieczeństwa IBM dotyczące „awaryjnego wyłączania zasilania”.
 • Każdy model ThinkPada ma wewnętrzną nazwę kodową. 700C był nosił nazwę roboczą „Nectarine”, natomiast 701C to „Butterfly”.
 • Formalna nazwa klawiatury motylkowej w modelu 701C to klawiatura „TrackWrite”.
 • ThinkPada 701C można zobaczyć w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
 • Pierwszym ujawnionym ThinkPadem był w rzeczywistości tablet 700T z kwietnia 1992 roku, ale został wprowadzony na rynek obok modeli 700 i 700C w październiku tego samego roku.
 • Ten oryginalny ThinkPad 700C kosztujący wówczas 4000 dolarów miał procesor o taktowaniu 25Mhz.
 • W 1993 roku IBM wyprodukował model ThinkPad 555BJ z wbudowaną drukarką Bubble Jet.
 • IBM wprowadził także model 755CDV, w którym można było zdjąć tylną część ekranu i postawić laptopa na rzutniku, dla tych, którzy jeszcze pamiętają co to jest rzutnik!
 • Guma użyta do wykonania oryginalnej nakładki TrackPoint była gatunkiem i rodzajem stosowanym w kołach rollercoasterów.
 • Gumowe podkładki pod laptopy ThinkPad, które zapobiegają jego przesuwaniu się, są wzorowane na kocich łapach.

Ponadto, z okazji 30. rocznicy powstania ThinkPada, firma Lenovo przeprowadziła dogłębne globalne badanie Think, które ułatwi zrozumienie nawyków myślowych, pozwoli zidentyfikować luki w sposobie myślenia, a także odkryć nowe metody rozumowania dzięki wykorzystywaniu technologii, które mogą zmienić przyszłość ludzkości na korzyść.

Podczas spotkania w Fabryce Norblina zaproszeni goście mieli niecodzienną okazję zobaczyć na żywo, jak ewoluowały ThinkPady na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat dzięki obecności legendarnych modeli, takich jak ThinkPad T41, 570 czy X300, ale także tych najnowszych, pośród których znajdowały się komputery ThinkPad Z16 , X1 Carbon 10. generacji, X1 Nano 2. generacji oraz najnowszy ThinkPad X1 Fold 16.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię