Strona głównaWiadomościMicrosoft kończy ze wsparciem dla Visty. 11 kwietnia Vista przejdzie do historii

Microsoft kończy ze wsparciem dla Visty. 11 kwietnia Vista przejdzie do historii

Ceremonia pogrzebowa Visty odbędzie się 11 kwietnia. Microsoft nie spodziewa się zbyt głośnego lamentu użytkowników.

Windows Vista miał swoją premierę 30 stycznia 2007 roku. Jego 10-letnia kariera była bogata w liczne problemy techniczne i systemowe dziury, na które pecetowcy narzekali co nie miara. Mimo ciągłych aktualizacji nadal można było natrafić na błędy. Microsoft turlał Vistę z całych sił pod górkę, lecz system i tak upadał a to z powodu kiepskiej optymalizacji lub braku kompatybilności z podzespołami pieców i laptopów. Za miesiąc Vista zostanie uśmiercona i mało kto będzie o niej pamiętać.

Oprogramowanie nie odejdzie w ciemność przez wzgląd na swój wiek. Przykładem może być cieszący się jeszcze całkiem sporą popularnością Windows XP, który jakby nie patrzeć jest już dosyć wiekowy. Aczkolwiek przywołując dane zgromadzone przez firmę Genius, XP ma więcej fanów od młodszego brata. Vista ma 1,53 %, a XP 4,60% udziału w rynku systemów dla urządzeń mobilnych i stacjonarnych (dane aktualne na dzień 05.03.2017). Wiele z firm wykorzystuje stare oprogramowanie Microsoftu z powodu lepszej mechaniki działania i stabilności w trakcie pracy.

Vista poległa na polu luk w zabezpieczeniach i kultury działania. Nie można jej jednak odebrać tego, że zapoczątkowała rozwój interfejsu graficznego, zarządzania kontami użytkowników, a także opcji zakładek przeglądarki internetowej IE. System Microsoftu wciąż będzie można instalować na swoich komputerach, lecz od 11 kwietnia tego roku nie otrzymamy już żadnej nowej aktualizacji usprawniającej działanie. Ponadto płatny helpdesk dla celów biznesów również zostanie wyłączony z oferty supportu Microsoftu. Jak do tego dojdzie? Będzie to swoiste morderstwo doskonałe.

Informacja o planowanym odłączeniu wtyczki wyświetla się wszystkim właścicielom Visty i od 11 kwietnia muszą zdecydować, czy pozostaną jej wierni, czy może przesiądą się na wydajniejsze i o wiele bezpieczniejsze Windowsy z serii 7,8 lub 10.

Źródło: extremetech.com

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Grzegorz Rosa
Redaktor, szef działów gry i audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię