Strona głównaWiadomościOprogramowanieMicrosoft testuje mnóstwo nowości w Windows 10. Oficjalna premiera - na wiosnę

Microsoft testuje mnóstwo nowości w Windows 10. Oficjalna premiera – na wiosnę

Osobiście jestem ogromnym fanem Windowsa 10, ale rozumiem też niektóre argumenty jego przeciwników. Często też odnoszę wrażenie, że dział QA w Microsofcie po prostu nie istnieje. Niedługo jednak powinna się w Windowsie pojawić garść nowości, które mają szansę przekonać nieprzekonanych.

Skąd moja krytyczna opinia na temat działu jakości w MS? Daleko nie trzeba szukać – jesienna aktualizacja Windowsa 10 była jedną z najgorszych i najbardziej problematycznych w historii tego systemu. Mam nadzieję, że problemy te nie powtórzą się przy okazji aktualizacji, która w tej chwili dostępna jest jako wersja testowa, oznaczona numerem 18305.

W wersji tej Microsoft testuje między innymi nowy, jasny temat systemu oraz ikonki systemowe oraz te stworzone z myślą o pakiecie Office. Mają one bardziej współgrać z Fluent Design, czyli wytycznymi co do designu, przyjętymi przez MS jakiś czas temu.

Uporządkowano również menu Start. Usunięto stamtąd wszystkie sponsorowane aplikacje, które pojawiały się przy każdorazowej aktualizacji lub reinstalacji systemu operacyjnego. Natomiast ikony innych aplikacji posegregowano i pogrupowano. Będzie więc można usuwać nie tylko pojedyncze aplikacje, ale też całe ich grupy.

Zobacz także: DirectX Raytracing już obsługiwany przez Windowsa 10

Poprawiono również bezpieczeństwo systemu – przynajmniej tak twierdzi MS, bo z oceną tego stanu rzeczy wolę poczekać aż zobaczę aktualizację na własne oczy. W Windows Defenderze pojawiły się nowe zabezpieczenia, broniące systemu przed zmianami wprowadzanymi przez zewnętrzne aplikacje. Dorzucono też Windows Sandbox – izolowane środowisko, gdzie możemy uruchamiać aplikacje, co do których jakości czy bezpieczeństwa nie jesteśmy do końca przekonani. Piaskownica będzie jednak dostępna tylko dla posiadaczy systemu w wersjach Pro i Enterprise. Drobnym poprawkom uległ również schowek systemowy, który od jesiennej aktualizacji współpracuje z chmurą.

To nie wszystkie nowości testowane przez Microsoft, ale zdecydowanie najważniejsze. Mam nadzieję, że przyniosą one ze sobą jedynie usprawnienia i obejdzie się bez większych problemów.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię